Biegi, rajdy, skoki ze spadochronem. Wyjątkowe obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości

11.11.2018 | Biegi, rajdy, skoki ze spadochronem. Wyjątkowe obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości
11.11.2018 | Biegi, rajdy, skoki ze spadochronem. Wyjątkowe obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości
Maciej Cnota | Fakty TVN
11.11.2018 | Biegi, rajdy, skoki ze spadochronem. Wyjątkowe obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległościMaciej Cnota | Fakty TVN

Morze flag i jeszcze więcej pomysłów na świętowanie. To huczne: w paradach, biegach czy rajdach. I bardziej kameralne: na piknikach czy wystawach. Z jednym wspólnym mianownikiem: biało-czerwonym.

Masowe pochody przez miasto to była najpopularniejsza forma świętowania. W Łodzi paradowano z jedną z największych flag w Polsce, która miała powierzchnię aż 123 metrów kwadratowych i symbolicznie nawiązywała do okresu spędzonego przez Polaków pod zaborami.

- Jesteśmy tu pierwszy raz. Już mąż stwierdził, że będziemy przyjeżdżać co roku - zapewnia jedna z uczestniczek łódzkiej parady.

W drugi wiek niepodległości wjechano w Białymstoku w iście rajdowym tempie. Ponad 1918 koni mechanicznych, trzy tory i mnóstwo emocji.

Na sportowo świętowano w wielu miastach. Organizując między innymi niepodległościowe biegi uliczne. Start wyznaczono na symboliczną godzinę 11:11, a uczestnicy stworzyli poprzez swój ubiór żywe flagi, które opanowały chociażby Warszawę, Szczecin czy Poznań.

- Wynik nie jest najważniejszy. Najważniejsze jest, że mogłem uczcić ten dzień niepodległości tutaj w Warszawie - twierdzi jeden z uczestników warszawskiego biegu. - Atmosfera dzisiaj wyjątkowa. Wyjątkowo nas dużo w tym roku - dodaje inna uczestniczka.

100 balonów na 100-lecie

Gdynia to miasto, którego być może w ogóle by nie było, gdybyśmy 100 lat temu nie odzyskali niepodległości. Dlatego tam świętowanie miało szczególny wymiar. Jedną z atrakcji parady w Gdyni była czerwona warszawa. Niezwykle rzadkie auto w wersji pick-up przez dziewięć lat remontowano specjalnie na niedzielne święto.

- Robiono tylko kilkaset sztuk rocznie na potrzeby państwowych zakładów pracy. W rękach prywatnych praktycznie ich nie było - podkreśla wyjątkowość samochodu jego właściciel, pan Jarosław Ludwicki.

W Gliwicach w powietrze puszczono sto balonów. Oczywiście białych i czerwonych. Z kolei w Bielsku Białej drogę w odwrotnym kierunku, z naprawdę dużej wysokości, przebyli skoczkowie spadochronowi. Świętowali w sposób, który lubią najbardziej: wykonali aż 100 skoków.

- Inni biorą udział w marszach, biegach. A my będziemy oddawać sto skoków - stwierdziła Marta, która skakała ze spadochronem.

Niezależnie od tego w jaki sposób świętowano, wszystkie uroczystości spowodowały, że Polskę zalała biało-czerwona fala.

Autor: Maciej Cnota / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS