Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN
Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy
Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy
Marek Nowicki/Fakty TVN
Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowyMarek Nowicki/Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

11 lipca w obecności przedstawicieli powiatów z całego kraju, dyrektorów i starostów, ministra zdrowia przedstawiła plan ratunkowy dla ochrony zdrowia - przede wszystkim, jak oddłużać tonące w coraz większych zobowiązaniach finansowych szpitale powiatowe.

Mniej administracji i łóżek

Szpitale zostaną zmuszone do tego, by łączyć siły w regionach i wzajemnie się uzupełniać, nie dublując usług, a co za tym idzie - także kosztów. Zamiast porodówki w każdym powiecie - jedna porodówka na przykład na trzy szpitale. Jedna chirurgia na trzy szpitale. Więcej też ma być ambulatoriów, przychodni i zakładów opieki długoterminowej. Mniej administracji i łóżek.

- Proponujemy cały szereg rozwiązań formalnoprawnych, zmian organizacyjnych, legislacyjnych, które ułatwią konsolidację tych szpitali, a także przekształcanie oddziałów całodobowych, oddziałów ostrych, w oddziały planowe czy jednodniowe - przekazuje ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO).

Dla większości szpitali, które poddadzą się przekształceniom, przewidziane są nagrody w postaci wsparcia finansowego z Krajowego Planu Odbudowy. W sumie 19 miliardów złotych. Reformę wstępnie poparł Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.

ZOBACZ TEŻ: Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?
Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?Marek Nowicki/Fakty TVN

W tej chwili szpitale są zadłużone na 22 miliardy złotych

- Musimy to zrobić, bo inaczej czeka nas katastrofa. Albo będzie zgoda ponadpartyjna i plan nietykalny: 10-letnia strategia ochrony zdrowia, albo nigdy od dna się nie odbijemy - komentuje Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Dno faktycznie widać: w tej chwili szpitale są zadłużone na 22 miliardy złotych. Czeka nas zatem kolejna reforma ochrony zdrowia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24