Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN
Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?
Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?
Marek Nowicki/Fakty TVN
Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?Marek Nowicki/Fakty TVN

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

W szpitalu w Gorzowie chwalą się elektrociepłownią. - Wyjątkowe jest to, że robimy cztery na raz energie, czyli energię elektryczną, energię w cieple w parze, energię w cieple w gorącej wodzie i tę energię cieplną dajemy jeszcze na wodę lodową - mówi Piotr Michałowski, główny inżynier Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Tzw. wodę lodową produkują przede wszystkim z tego, czego mają w szpitalu pod dostatkiem: z odpadów medycznych. Nic nie wywożą ze szpitala, wszystko jest bezpiecznie dla środowiska spalane.

CZYTAJ TAKŻE: Rozbudowa centrum rehabilitacji dla dzieci. Owsiak: takie projekty cieszą nas najbardziej

Zarobki pracowników i koszty energii zżerają budżety szpitali

Sercem tej wyjątkowej elektrociepłowni szpitalnej jest silnik gazowy, który produkuje energię elektryczną dla całego szpitala, a ponieważ się przy tym grzeje, to właśnie jeszcze ogrzewa szpital. Dzięki temu koszty energii spadły o 98 procent. Wielomilionowa inwestycja zwróciła się w niecały rok. - Za ciepło płacimy tym gazem, który bierze nam silnik, a prąd jest za darmo - tłumaczy Piotr Michałowski.

Prąd za darmo. To brzmi dobrze w wielkim szpitalu, który, zanim wyszedł finansowo na swoje, był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Większość szpitali w Polsce ma nieustanny problem z rosnącymi kosztami energii.

Zarobki pracowników plus koszty energii właściwie zżerają cały budżet szpitala. - Dokładnie tak to się odbywa, dlatego mają szpitale zadłużenia i deficyty, i dlatego są niewydolne finansowo, a przede wszystkim z tego powodu, że wycena świadczeń nie idzie w parze z kosztami - komentuje prezes zarządu Szpitala Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim.

Był polskim pionierem odnawianych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda
Był polskim pionierem odnawianych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana LeonardaMarek Nowicki/Fakty TVN

Szpitale mogą skorzystać na OZE

Nie ma więc wyjścia: w najbliższych latach szpitale będą musiały przestawić się na odnawialne źródła energii.

- Kiedy odnawialne źródła energii, których w sieci jest coraz więcej, produkują dużo, czyli kiedy wieje wiatr i świeci słońce, energia elektryczna będzie bardzo niedroga i to jest ten moment, kiedy szpitale powinny kupować energię elektryczną. Przede wszystkim powinny ładować akumulatory energii elektrycznej, ale też akumulatory ciepła - mówi Kamil Kwiatkowski, fizyk i ekspert do spraw projektów badawczych dotyczących odnawialnych źródeł energii.

Zaczną stawać wkrótce, obok szpitalnych magazynów ze sprzętem medycznym, także szpitalne magazyny energii. W ten sposób może doczekamy się tańszego prądu z elektrowni jądrowych.

- Atom będzie za 10-12 lat. Potem musimy kredyt spłacić za ten atom, czyli energia w Polsce będzie na takim poziomie, jak jest, przez lat co najmniej 15, więc to jest przyszłość na lat 15, jeżeli chodzi o silnik gazowy - ocenia Piotr Michałowski.

Pod warunkiem, że używany teraz gaz ziemny za kilka lat zamienią w Gorzowie, i nie tylko tam, na biogaz uszlachetniony do metanu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale to znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jesli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków u lekarzy na etacie, a tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 czerwca odbędą się wybory parlamentarne we Francji. W najnowszym sondażu prawie 40-procentowe poparcie uzyskuje partia Marine Le Pen. Zjednoczenie Narodowe ma szansę stać się główną siłą polityczną we Francji.

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS