Immunoterapia przedoperacyjna. Nowa terapia okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu czerniaka

Źródło:
Fakty TVN
Immunoterapia przedoperacyjna. Nowa terapia okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu czerniaka
Immunoterapia przedoperacyjna. Nowa terapia okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu czerniaka
Marek Nowicki/Fakty TVN
Immunoterapia przedoperacyjna. Nowa terapia okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu czerniakaMarek Nowicki/Fakty TVN

To szansa na rewolucyjną zmianę w leczeniu czerniaka, a naukowcy z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie mają w tym swój udział. Immunoterapia przedoperacyjna polega na tym, żeby zacząć immunoterapię jeszcze przed wycięciem nowotworu. To powoduje, że po zabiegu organizm skuteczniej usuwa pozostałe komórki rakowe.

Szyja pana Arkadiusza Góreckiego zaraz po operacji wyglądała tak, jakby ktoś zszywaczem spiął cięcia po skalpelu. Po dwóch latach wygląda już dużo lepiej. Nie wygląd jednak jest najważniejszy, tylko to, że pacjent jest zdrowy. Nie ma czerniaka.

- Ja tu miałem chyba 78 szwów. Miałem wycinane wszystkie węzły chłonne, oprócz tych zainfekowanych, pozostałe i kawałek mięśnia, który się tutaj znajdował - opowiada Arkadiusz Górecki, który został poddany eksperymentalnej terapii.

Wyniki badań, w których brał udział, zostały opublikowane w prestiżowym piśmie medycznym "The New England Journal of Medicine" i uznano je za jedne z najważniejszych w tym roku. W publikacji są nazwiska naukowców z kilku krajów, w tym właśnie z Narodowego Instytutu Onkologii.

CZYTAJ TAKŻE: Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustki
Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustkiDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Immunoterapia przed wycięciem raka

- To jest potężny przełom w onkologii, dobry dla pacjenta, i oszczędzający czas leczenia, oszczędzający nasze pieniądze, i skuteczniejszy - komentuje profesor Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Na tym pokrótce polega ten przełom: lekarze postanowili poddawać immunoterapii osoby chore na czerniaka z przerzutami przez sześć tygodni przed wycięciem nowotworu. Do tej pory podawali immunoterapię pacjentom dopiero po operacji, i to aż przez rok. Zmiana terapii przyniosła rewelacyjny efekt.

- Podanie krótkiej immunoterapii skojarzonej przed operacją u chorych na czerniaki z przerzutami do węzłów chłonnych właściwie w 60 procentach leczy chorych. Na trwałe - przekazuje Piotr Rutkowski.

Starą metodą, dłuższą i kosztowniejszą immunoterapią pooperacyjną, udawało się uratować tylko co piątego chorego.

Immunoterapia przedoperacyjna w leczeniu innych nowotworów

Dzięki immunoterapii podanej przed operacją organizm chorego jest w stanie dobrze rozpoznać nieusunięty jeszcze nowotwór i przygotować się do jego zwalczania. To mu pomaga po operacji wyczyścić dokładnie teren z punktowych resztek nowotworu, których nie udało się wyciąć lekarzom. Tę metodę będzie można zastosować teraz w leczeniu innych nowotworów, między innymi płuc - badania już trwają.

- Powolutku część chorób nowotworowych staje się po prostu chorobami przewlekłymi. Dodatkowo jest to metoda terapeutyczna, która jest dość dobrze tolerowana - ocenia profesor Andrzej Płużański, onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Tak jak w przypadku pana Arkadiusza Góreckiego. - Półtora roku od ostatniej dawki leku ja w tej chwili żyję, funkcjonuję normalnie, nic mi nie jest, jakby mi nic nigdy nie było - podsumowuje.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sześciolatek zarażony błonicą. To pierwszy taki przypadek w Polsce od dekad, bo obowiązują u nas szczepienia. On nie był szczepiony. Do szpitala we Wrocławiu trafił po wakacjach w Afryce. Jest w ciężkim stanie. To groźna choroba.

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów i ich rodzin. O atakach na siebie mówi już niemal 80 procent pielęgniarek i położnych - apelują do władz o systemową pomoc.

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Andrzej Halicki, europoseł KO powiedział, że z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, tylko polscy deputowani głosowali przeciwko rezolucji uznającej Tarczę Wschód za projekt flagowy Unii Europejskiej. Wyjaśnił też, że przedstawiciele PiS współtworzyli unijny dokument. Jego zdaniem decyzja o głosowaniu przeciwko "zapadła w Warszawie".

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS