Immunoterapia przedoperacyjna. Nowa terapia okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu czerniaka

Źródło:
Fakty TVN
Immunoterapia przedoperacyjna. Nowa terapia okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu czerniaka
Immunoterapia przedoperacyjna. Nowa terapia okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu czerniaka
Marek Nowicki/Fakty TVN
Immunoterapia przedoperacyjna. Nowa terapia okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu czerniakaMarek Nowicki/Fakty TVN

To szansa na rewolucyjną zmianę w leczeniu czerniaka, a naukowcy z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie mają w tym swój udział. Immunoterapia przedoperacyjna polega na tym, żeby zacząć immunoterapię jeszcze przed wycięciem nowotworu. To powoduje, że po zabiegu organizm skuteczniej usuwa pozostałe komórki rakowe.

Szyja pana Arkadiusza Góreckiego zaraz po operacji wyglądała tak, jakby ktoś zszywaczem spiął cięcia po skalpelu. Po dwóch latach wygląda już dużo lepiej. Nie wygląd jednak jest najważniejszy, tylko to, że pacjent jest zdrowy. Nie ma czerniaka.

- Ja tu miałem chyba 78 szwów. Miałem wycinane wszystkie węzły chłonne, oprócz tych zainfekowanych, pozostałe i kawałek mięśnia, który się tutaj znajdował - opowiada Arkadiusz Górecki, który został poddany eksperymentalnej terapii.

Wyniki badań, w których brał udział, zostały opublikowane w prestiżowym piśmie medycznym "The New England Journal of Medicine" i uznano je za jedne z najważniejszych w tym roku. W publikacji są nazwiska naukowców z kilku krajów, w tym właśnie z Narodowego Instytutu Onkologii.

CZYTAJ TAKŻE: Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustki
Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustkiDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Immunoterapia przed wycięciem raka

- To jest potężny przełom w onkologii, dobry dla pacjenta, i oszczędzający czas leczenia, oszczędzający nasze pieniądze, i skuteczniejszy - komentuje profesor Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Na tym pokrótce polega ten przełom: lekarze postanowili poddawać immunoterapii osoby chore na czerniaka z przerzutami przez sześć tygodni przed wycięciem nowotworu. Do tej pory podawali immunoterapię pacjentom dopiero po operacji, i to aż przez rok. Zmiana terapii przyniosła rewelacyjny efekt.

- Podanie krótkiej immunoterapii skojarzonej przed operacją u chorych na czerniaki z przerzutami do węzłów chłonnych właściwie w 60 procentach leczy chorych. Na trwałe - przekazuje Piotr Rutkowski.

Starą metodą, dłuższą i kosztowniejszą immunoterapią pooperacyjną, udawało się uratować tylko co piątego chorego.

Immunoterapia przedoperacyjna w leczeniu innych nowotworów

Dzięki immunoterapii podanej przed operacją organizm chorego jest w stanie dobrze rozpoznać nieusunięty jeszcze nowotwór i przygotować się do jego zwalczania. To mu pomaga po operacji wyczyścić dokładnie teren z punktowych resztek nowotworu, których nie udało się wyciąć lekarzom. Tę metodę będzie można zastosować teraz w leczeniu innych nowotworów, między innymi płuc - badania już trwają.

- Powolutku część chorób nowotworowych staje się po prostu chorobami przewlekłymi. Dodatkowo jest to metoda terapeutyczna, która jest dość dobrze tolerowana - ocenia profesor Andrzej Płużański, onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Tak jak w przypadku pana Arkadiusza Góreckiego. - Półtora roku od ostatniej dawki leku ja w tej chwili żyję, funkcjonuję normalnie, nic mi nie jest, jakby mi nic nigdy nie było - podsumowuje.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy zdarzyło się, że Sejm musi ustalać, czy posłowi ściganemu listem gończym należy wypłacać na konto wynagrodzenie. I wychodzi na to, że na razie tak. Jeżeli chodzi o miejsce, do którego mógł uciec Marcin Romanowski, to ustalono, że raczej nie do ośrodka Opus Dei, bo organizacja oficjalnie oświadczyła, że go nie ukrywa.

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Źródło:
Fakty TVN

Po trzech miesiącach od powodzi na południu Polski najważniejsze jest, by pomóc ludziom odbudować ich domy i przygotować się na nadejście, może najtrudniejszej w tych warunkach, zimy ich życia. Ale już teraz trzeba też wskazać te miejsca, gdzie kolejna taka katastrofa właściwie jest nieuchronna i budowa czegokolwiek byłaby zbyt ryzykowna.

W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"

W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"

Źródło:
Fakty TVN

Historia z Olsztyna powinna przypomnieć nam, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Wszystko działo się w restauracji. W pewnym momencie kobieta zaalarmowała, że jej dziecko się dusi. Niemowlę zadławiło się. Traciło oddech. Z pomocą ruszył funkcjonariusz z Mrągowa.

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezradność i frustracja mieszkańców wsi pod Poznaniem. Mówią, że w powietrzu nad posesjami latają kule, a hałas nie pozwala na normalne życie. Chodzi o strzelnicę. Według jej właściciela wszystko jest zgodnie z przepisami, a za zagubione kule mogą odpowiadać myśliwi.

W Skrzynkach pod Poznaniem pan Bóg kule nosi. Ale skąd? Konflikt między mieszkańcami a lokalną strzelnicą

W Skrzynkach pod Poznaniem pan Bóg kule nosi. Ale skąd? Konflikt między mieszkańcami a lokalną strzelnicą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ważą się losy ministra nauki Dariusza Wieczorka (Lewica), który miał ujawnić dane sygnalistki rektorowi Uniwersytetu Szczecińskiego. Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przyznała, że sytuacja utrudnia prekampanię Magdaleny Biejat. - To jest dla niej bardzo trudne, mamy tego świadomość. Im szybciej zostanie podjęta konkretna decyzja, tym lepiej - mówiła posłanka. Dodała, że według niej Wieczorek "powinien oddać się do dyspozycji premiera". Senator Krzysztof Kwiatkowski (KO) zaznaczył, że "Lewica ponosi odpowiedzialność za tego ministra".

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Źródło:
TVN24

- Jest mi smutno, że doprowadziliśmy nasze państwo do takiej sytuacji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, który jest poszukiwany listem gończym.

Bodnar o liście gończym za Romanowskim: jest mi smutno

Bodnar o liście gończym za Romanowskim: jest mi smutno

Źródło:
TVN24

Jest autorką najkrótszej i najtrafniejszej diagnozy rosyjskiego stylu negocjacji: żądaj niemożliwego, nie ustępuj na krok, a na Zachodzie zawsze znajdą się tacy, którzy pójdą na ustępstwa. Kaja Kallas to nowa wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw polityki zagranicznej. Z punktu widzenia wschodniej flanki nie mogliśmy trafić lepiej. Kallas była premierem Estonii, jak jej ojciec, który był też pierwszym estońskim komisarzem unijnym, a jej dziadek dowodził estońskim wojskiem w walce z sowietami i trafił do niewoli. Jej głos brzmi więc wiarygodnie, ale by nie zabrzmiał fałszywie, Kallas będzie musiała reprezentować też interesy południa Europy.

Symbol nowego sposobu myślenia w Europie. Co wyróżnia Kaję Kallas na tle jej poprzedników?

Symbol nowego sposobu myślenia w Europie. Co wyróżnia Kaję Kallas na tle jej poprzedników?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jest ulubieńcem prawicy i pupilkiem przyszłej amerykańskiej administracji. Był pierwszym zagranicznym gościem, który odwiedził Donalda Trumpa po wygranej w wyborach, a za wzór stawia go Elon Musk. Javier Milei rządzi Argentyną już rok. W tym czasie wprowadził swój radykalny program gospodarczy. Obciął wydatki rządowe, inwestycje publiczne i dotacje dla instytucji państwowych. Wielu Argentyńczyków straciło pracę, ale inflacja, która rok temu wynosiła 25 procent miesiąc do miesiąca, wyhamowała do 3 procent mdm.

Prezydent Argentyny cieszy się popularnością w kraju i za granicą. "Lewicowe ideologie napotykają opór"

Prezydent Argentyny cieszy się popularnością w kraju i za granicą. "Lewicowe ideologie napotykają opór"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS