Drastyczny wzrost liczby przypadków boreliozy. "Kleszcze w zasadzie mogą być wszędzie"

Źródło:
Fakty TVN
Drastyczny wzrost przypadków boreliozy. "Kleszcze w zasadzie mogą być wszędzie"
Drastyczny wzrost przypadków boreliozy. "Kleszcze w zasadzie mogą być wszędzie"
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Drastyczny wzrost przypadków boreliozy. "Kleszcze w zasadzie mogą być wszędzie"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

W lesie, w parku, na łące, w przydomowym ogródku, na codziennie mijanym trawniku. - Kleszcze w zasadzie mogą być wszędzie - zwraca uwagę leśnik.

Stąd przerażające statystyki. Liczba osób, u których w pierwszym półroczu stwierdzono boreliozę - rok do roku - wzrosła o prawie półtora tysiąca. Zanotowano też nieznacznie więcej zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Gdy do tych danych przyłożyć te sprzed dwóch i trzech lat, to niestety widać, jak dynamicznie atak kleszczy się nasila.

Liczby zachorowań w pierwszych półroczach lat 2021-2024TVN24

Jest prawie trzy razy więcej przypadków boreliozy i blisko pięć razy więcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. W zaledwie trzy lata.

- Mieliśmy ostatnio łagodne zimy, które nie doprowadziły do wymarznięcia tych pierwotnych form kleszczy - zwraca uwagę doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka chorób zakaźnych, ordynatorka w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

- Jeżeli nie ma śniegu, jeżeli temperatura nie spada poniżej pięciu stopni, to kleszcze są aktywne, są wygłodniałe - dodaje doktor Jarosław Pacoń z Zakładu Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Jak skutecznie zabezpieczać się przed kleszczami?

Statystycznie za nosiciela groźnych dla ludzi bakterii i wirusów uważa się co 10. kleszcza, ale miejscami może to być nawet co drugi.

O kleszczach mówi się, że to "cisi bandyci", bo można nie zauważyć, że na nas pasożytują. Dlatego im dłuższy pobyt na terenach zielonych, tym lepiej trzeba się do niego przygotować.

Łukasz Szczubik z Nadleśnictwa Biała Podlaska pokazuje, jak należy się zabezpieczyć. Przede wszystkim należy nosić czapki, kurtki oraz spodnie z długimi nogawkami. Dodatkowo nogawki najlepiej włożyć w skarpetki. Do tego całe ubranie należy spryskać środkiem odstraszającym kleszcze. - Bo jeżelibyśmy tego nie zrobili, kleszcz sobie wchodzi spokojnie - mówi.

Po powrocie do domu - w tym miejscu trzeba podkreślić, że kleszcze są teraz aktywne praktycznie przez cały rok - obowiązkowo trzeba wziąć prysznic i zrobić przegląd całego ciała. Poniżej atlas punktów, których nie wolno pominąć.

Najczęstsze miejsca żerowania kleszczyPaństwowa Inspekcja Sanitarna/Ministerstwo Zdrowia

- Szczególnie dzieci, które są bardzo ruchliwe, oglądamy skórę i jeżeli kleszcz zostanie usunięty przed upłynięciem doby, przed 24 godzinami, to jest najlepsza profilaktyka - przekazuje profesor Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

- Czas wyjęcia jest ważniejszy, niż zrobienie tego w 100 procentach profesjonalnie. Zresztą nie ma powodu, żeby kleszcza usuwał profesjonalista, kleszcza powinniśmy usuwać sami - informuje Michał Matyjaszczyk, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi.

Mózg warto chronić przed kleszczami szczepionką

Profesor Maciej Grzybek zaleca - oprócz stosowania powszechnie dostępnych repelentów - by mieć pod ręką zwykłą pęsetę.

- Zapominamy o wszystkich metodach zabobonnych. Nie smarujemy kleszcza masłem, smalcem, nie polewamy alkoholem, nie przypalamy, używamy pęsety, wyciągamy kleszcza jednym zdecydowanym ruchem - radzi profesor Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

CZYTAJ TAKŻE: Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

A do lekarza biegniemy dopiero wtedy, gdy zauważymy na ciele charakterystyczny dla boreliozy tak zwany wędrujący rumień lub gdy - podobnie jak w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu - po wyjęciu kleszcza pojawi się gorączka, bóle stawów i głowy.

Mózg warto chronić przed kleszczami szczepionką. Za rok powinna być również gotowa pierwsza na świecie szczepionka na boreliozę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS