Daje nadzieję, łączy ludzi. Tak pomaga „Szlachetna Paczka”

16.11.2019 | Daje nadzieję, łączy ludzi. Tak pomaga „Szlachetna Paczka”
16.11.2019 | Daje nadzieję, łączy ludzi. Tak pomaga „Szlachetna Paczka”
Renata Kijowska | Fakty TVN
16.11.2019 | Daje nadzieję, łączy ludzi. Tak pomaga „Szlachetna Paczka”Renata Kijowska | Fakty TVN

Jedna baza danych w internecie i tysiące rodzin w potrzebie. Każda czeka na pomoc i każdy w tę pomoc może się włączyć. Tegoroczna edycja "Szlachetnej Paczki" już wystartowała, by po raz kolejny udowodnić, że czasem mały gest to wielka rzecz.

Za górami i za lasami mieszka pani Aniela. To trudny adres, zwłaszcza zimą, gdy sił coraz mniej. Dobrze, że o jej kłopotach wiedzą ratownicy podhalańskiej grupy GOPR.

- Pomagając ludziom, też transportujemy żywność i lekarstwa w trudnych warunkach, w trudnym terenie. Znamy takie sytuacje, dlatego ta pani nas urzekła - mówi Dominik Mikołajczyk, ratownik GOPR z grupy podhalańskiej. Oni dostarczą szlachetną paczkę pani Anieli.

Każdy może wybrać rodzinę lub osobę samotną, której może pomóc, wysyłając jej szlachetną paczkę.

Od soboty na stronie internetowej Szlachetnej Paczki dostępna jest baza danych rodzin w potrzebie. Od rana skorzystało z niej już mnóstwo osób. Trzy tysiące rodzin już znalazło darczyńców, drugie tyle jeszcze czeka.

- W tym roku będę pomagała pani Kai, mamie trójki dzieci, która samotnie je wychowuje. Mam już grupę wsparcia - zdradza Anna Starmach, autorka książek kucharskich i jurorka programów kulinarnych.

W zeszłych latach jedną paczkę robiły średnio 34 osoby, uszczęśliwiając do łez takie osoby jak pani Maria. - W pierwszym rzędzie to dostałam, tak jak prosiłam, kurtkę. Założyłam pierwszy raz, weszłam do sklepu i moje znajome: "Piękną ma pani kurtkę" - wspomina pani Maria.

Wszyscy się dzielą

Pani Iwona, samotna mama sześciorga dzieci, w zeszłym roku dostała 28 paczek. Jest wdzięczna wolontariuszom i darczyńcom. - Nie było tam rzeczy, która by nam się nie przydała. (...) Nie musiałam się martwić o brak proszku, o brak butów, o brak czegokolwiek dla dzieci. Naprawdę miałam wszystko. Jeszcze prezent dostałam - mówi pani Iwona.

Rodzina pani Iwony w tym roku nie jest włączona do "Szlachetnej Paczki", ale można jej pomóc na własną rękę. Synek pani Iwony marzy o łóżku, bo śpi na materacu.

"Szlachetna Paczka" łączy ludzi. W zeszłym roku było 700 tysięcy obdarowujących i obdarowanych. Wolontariusze kojarzą jednych z drugimi.

Pomoc trafia do ludzi w potrzebie, którzy dzięki niej dźwigają się z kłopotów. Nierzadko sami dzielą tym, co mają.

- Ta pani miała książkę, jedną chyba z trzech, które miała na półce. Nasz kolega powiedział że, nie zna tego tytułu. Ta pani dała tę książkę naszemu koledze, powiedziała: "ja już ją przeczytałam, niech pan ma z niej radość" - wspomina Agata Kowalczyk, darczyńca "Szlachetnej Paczki".

W grudniu, za trzy tygodnie, w tak zwany "Weekend Cudów", szlachetne paczki trafią do odbiorców. Najpierw trzeba je przygotować. - Święta bez Paczki to nie święta - podkreśla Agata Kowalczyk.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Szlachetna Paczka

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS