Rząd we wtorek przedstawił szczegóły nowej akcji promocyjnej szczepień przeciwko COVID-19. Od 1 lipca szczepienia drugą dawką będą odbywały się w dowolnym punkcie, a osoby w wieku 70 plus będą mogły zostać zaszczepione w domu. Rząd przygotował także vouchery dla zaszczepionych, nagrody pieniężne dla gmin szczepiących najszybciej, a także loterię. Do kampanii promocyjnej mają włączyć się również samorządy.
Przyjęcie podania z przerwą na przyjęcie szczepionki - tak we wtorek w Opalenicy trenowała piłkarska reprezentacja Polski.
- Dziewiętnastu osób się zaszczepiło dzisiaj (we wtorek - przyp. red.) - przekazał na konferencji rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski. - Ja jestem osobiście w grupie zaszczepionych - dodał Jakub Moder, piłkarz reprezentacji Polski w piłce nożnej.
Kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski również zaszczepił się we wtorek. - Robert też przyjął szczepionkę - potwierdził Kwiatkowski.
Nowa kampania promocyjna
Na maj i czerwiec jest blisko cztery miliony wolnych terminów szczepień przeciwko COVID-19.
- Dochodzimy do punktu przesilenia, on na pewno będzie w czerwcu, kiedy to szczepienia będą czekały na ludzi, a nie ludzie będą ich usilnie poszukiwali - przewiduje minister zdrowia Adam Niedzielski.
Dlatego rząd rusza z nowymi pomysłami. We wtorek na konferencji prasowej pełnomocnik rządu do spraw szczepień, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przedstawił rozwiązania, które mają wspomóc promocję akcji szczepień przeciwko COVID-19.
Pierwszym z założeń rządu jest to, że od 1 lipca drugą dawkę szczepionki będzie można przyjąć w dowolnym punkcie, a od połowy czerwca zaszczepić się w mobilnych punktach podczas wszelkich imprez o charakterze masowym.
- Tak, jak mieliśmy do czynienia z akcją w długi majowy weekend, która cieszyła się dużym zainteresowaniem Polaków - podkreślił pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.
- W końcu rząd idzie odważnie do przodu ze szczepieniami - ocenia Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Loteria dla zaszczepionych
Rząd chce, by to samorządy dotarły do wszystkich mieszkańców w wieku 70 plus z propozycją szczepienia w domu. - W przypadku wielkich miast to będzie gigantyczna operacja - zwraca uwagę Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta Szczecina.
- My możemy to wszystko ustawić, tylko musimy dostać bazę, kto się zaszczepił - podkreśla prezydent Sopotu.
Rząd zapewnia, że samorządy mogą liczyć na wsparcie. Jednak samorządowcy pytają, jak promować szczepienia, gdy brakuje szczepionek.
- Dzisiaj w samorządach borykamy się z tym, że do nas transporty nie docierają - zwraca uwagę Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.
- My w Szczecinie mamy jeden punkt szczepień powszechnych, bo na więcej nie dostaliśmy zgody - dodaje Łukasz Kolasa.
Każda gmina - w zależności od wielkości - ma otrzymać środki na działania organizacyjne i promocyjne w zakresie szczepień przeciw COVID-19. Rząd na kampanię w sumie chce przeznaczyć 140 milionów złotych.
Dla gmin, które osiągną najwyższy wskaźnik zaszczepienia mieszkańców, rząd przygotował nagrody pieniężne. To nie wszystko, bo na gotówkę mogą także liczyć Polacy - biorąc udział w loterii.
- Ci, którzy już się zaszczepili, też będą mogli brać udział w tej loterii, więc nikt nie zostanie wykluczony - wyjaśnił Michał Dworczyk.
Każdy zaszczepiony będzie miał szansę wygrać nagrody lub pieniądze - od voucherów po samochody hybrydowe.
- Benefity dla części osób mogą być skutecznym narzędziem przekonywania, jeśli oni poczują, że mogą coś uzyskać poprzez zaszczepienie, to dlaczego nie - ocenia dr Konrad Maj, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.
We wtorek przekroczyliśmy próg 50 procent dorosłych Polaków, którzy albo zapisali się na szczepienie, albo już je przeszli.
Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Autor: Katrzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN