Pieniądze na promocję, nagrody dla gmin i loteria dla zaszczepionych. "W końcu rząd idzie odważnie do przodu ze szczepieniami"

25.05.2021 | Pieniądze na promocję, nagrody dla gmin i loteria dla zaszczepionych. "W końcu rząd idzie odważnie do przodu ze szczepieniami"
25.05.2021 | Pieniądze na promocję, nagrody dla gmin i loteria dla zaszczepionych. "W końcu rząd idzie odważnie do przodu ze szczepieniami"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
25.05.2021 | Pieniądze na promocję, nagrody dla gmin i loteria dla zaszczepionych. "W końcu rząd idzie odważnie do przodu ze szczepieniami"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Rząd we wtorek przedstawił szczegóły nowej akcji promocyjnej szczepień przeciwko COVID-19. Od 1 lipca szczepienia drugą dawką będą odbywały się w dowolnym punkcie, a osoby w wieku 70 plus będą mogły zostać zaszczepione w domu. Rząd przygotował także vouchery dla zaszczepionych, nagrody pieniężne dla gmin szczepiących najszybciej, a także loterię. Do kampanii promocyjnej mają włączyć się również samorządy.

Przyjęcie podania z przerwą na przyjęcie szczepionki - tak we wtorek w Opalenicy trenowała piłkarska reprezentacja Polski.

- Dziewiętnastu osób się zaszczepiło dzisiaj (we wtorek - przyp. red.) - przekazał na konferencji rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski. - Ja jestem osobiście w grupie zaszczepionych - dodał Jakub Moder, piłkarz reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski również zaszczepił się we wtorek. - Robert też przyjął szczepionkę - potwierdził Kwiatkowski.

Nowa kampania promocyjna

Na maj i czerwiec jest blisko cztery miliony wolnych terminów szczepień przeciwko COVID-19.

- Dochodzimy do punktu przesilenia, on na pewno będzie w czerwcu, kiedy to szczepienia będą czekały na ludzi, a nie ludzie będą ich usilnie poszukiwali - przewiduje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dlatego rząd rusza z nowymi pomysłami. We wtorek na konferencji prasowej pełnomocnik rządu do spraw szczepień, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przedstawił rozwiązania, które mają wspomóc promocję akcji szczepień przeciwko COVID-19.

Pierwszym z założeń rządu jest to, że od 1 lipca drugą dawkę szczepionki będzie można przyjąć w dowolnym punkcie, a od połowy czerwca zaszczepić się w mobilnych punktach podczas wszelkich imprez o charakterze masowym.

- Tak, jak mieliśmy do czynienia z akcją w długi majowy weekend, która cieszyła się dużym zainteresowaniem Polaków - podkreślił pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

- W końcu rząd idzie odważnie do przodu ze szczepieniami - ocenia Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Loteria dla zaszczepionych

Rząd chce, by to samorządy dotarły do wszystkich mieszkańców w wieku 70 plus z propozycją szczepienia w domu. - W przypadku wielkich miast to będzie gigantyczna operacja - zwraca uwagę Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta Szczecina.

- My możemy to wszystko ustawić, tylko musimy dostać bazę, kto się zaszczepił - podkreśla prezydent Sopotu.

Rząd zapewnia, że samorządy mogą liczyć na wsparcie. Jednak samorządowcy pytają, jak promować szczepienia, gdy brakuje szczepionek.

- Dzisiaj w samorządach borykamy się z tym, że do nas transporty nie docierają - zwraca uwagę Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

- My w Szczecinie mamy jeden punkt szczepień powszechnych, bo na więcej nie dostaliśmy zgody - dodaje Łukasz Kolasa.

Każda gmina - w zależności od wielkości - ma otrzymać środki na działania organizacyjne i promocyjne w zakresie szczepień przeciw COVID-19. Rząd na kampanię w sumie chce przeznaczyć 140 milionów złotych.

Dla gmin, które osiągną najwyższy wskaźnik zaszczepienia mieszkańców, rząd przygotował nagrody pieniężne. To nie wszystko, bo na gotówkę mogą także liczyć Polacy - biorąc udział w loterii.

- Ci, którzy już się zaszczepili, też będą mogli brać udział w tej loterii, więc nikt nie zostanie wykluczony - wyjaśnił Michał Dworczyk.

Każdy zaszczepiony będzie miał szansę wygrać nagrody lub pieniądze - od voucherów po samochody hybrydowe.

- Benefity dla części osób mogą być skutecznym narzędziem przekonywania, jeśli oni poczują, że mogą coś uzyskać poprzez zaszczepienie, to dlaczego nie - ocenia dr Konrad Maj, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.

We wtorek przekroczyliśmy próg 50 procent dorosłych Polaków, którzy albo zapisali się na szczepienie, albo już je przeszli.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Katrzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS