Strach i nadzieja na ziemi naznaczonej historią

25.12.2018 | Strach i nadzieja na ziemi naznaczonej historią
25.12.2018 | Strach i nadzieja na ziemi naznaczonej historią
Paweł Szot | Fakty TVN
25.12.2018 | Strach i nadzieja na ziemi naznaczonej historiąPaweł Szot | Fakty TVN

Gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda, chrześcijanie wracają myślami do Betlejem, a niektórzy nawet tam jadą, chcąc dotknąć miejsca opisanego w ewangeliach. Na ziemi naznaczonej historią, ważnej dla trzech religii - odczuwają silniej niż gdzie indziej, co nas łączy a co dzieli, co jest wielkie, a co małe. Spotykają tam strach. I spotykają nadzieję.

W Betlejem na stołach nie gości karp i barszcz z uszkami, a króluje Falafel, humus i fasola. Wszystko jest wegańskie. Saliba Salam Afteem, który jest właścicielem jednej z restauracji dodaje, że właśnie takie jedzenie smakuje lokalnym mieszkańcom. Dźwięk kolęd miesza się ze śpiewem muezzina. Najbliższy meczet stoi kilkaset metrów od miejsca narodzin Chrystusa.

- Przyszedłem do meczetu pomodlić się. Moi bracia chrześcijanie modlą się teraz w kościele. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi. Oni radują się w nasze święta, a my w czasie ich świąt - mówi jeden z mieszkańców.

Ponad 2000 lat temu do Betlejem zmierzali pasterze. Dziś ich śladem podążają pielgrzymi.

- Zawsze chciałam przyjechać do Betlejem, a być tu w czasie Bożego Narodzenia to doświadczenie na całe życie - opowiada Susan Anderson.

Pasterkę w kościele Franciszkanów odprawił łaciński patriarcha Jerozolimy. Jak co roku uczestniczyli w niej przywódcy Palestyny. Uroczystości odbywają się według ścisłego scenariusza. Kolebką chrześcijaństwa opiekują się przedstawiciele trzech kościołów: grecko-prawosławnego, ormiańskiego i katolickiego. Ich prawa i obowiązki reguluje tak zwane status quo.

- To jest porozumienie w jaki sposób przedstawiciele kościołów ze swoimi wiernymi mogą się modlić według swojej liturgii, tradycji i języka w tych miejscach świętych. Tak, aby ta harmonia była zachowana - tłumaczy ojciec Tomasz Dubiel, Franciszkanin z Betlejem.

Stolica chrześcijaństwa

Dla Ojca Franciszka Chmiela to już piąte Boże Narodzenie w Ziemi Świętej. Prowadzi szpital w Nazaret. Wstał przed świtem, by pokonać drogę, którą według Pisma Świętego przemierzyła Maria z Józefem.

- Maryja z Nazaretu poprzez Ain Karem trafiła w końcu do Betlejem, po to żeby urodzić Pana Jezusa. A my dzisiaj całą wspólnotą czterech braci wybraliśmy się z Nazaretu, po to, żeby tutaj odnowić się duchowo - opowiada ojciec Franciszek Salezy Chmiel.

Mimo wciąż napiętej sytuacji w regionie, liczba odwiedzających Palestynę rośnie. Od początku roku było ich 3 miliony. Boże Narodzenie to najgorętszy okres. W Betlejem i okolicy trudno o wolne miejsce w hotelu.

- My postrzegamy te uroczystości jako najważniejsze wydarzenie w roku dla całej Palestyny. Betlejem to stolica chrześcijaństwa. To tu urodził się Jezus. Co roku w tym czasie do Betlejem przyjeżdżają tłumy ludzi - tłumaczy Rula Ma'ayah, minister turystyki Palestyny.

Wśród tłumów w Betlejem jest wielu Polaków.

- Raz przyjechać, zobaczyć, opowiedzieć wszystkim, żeby przyjechali tutaj, też to zobaczyli - mówi jeden z Polaków, z miejsca, w którym narodziło się chrześcijaństwo.

Tysiące kilometrów od domu. Bez śniegu, tradycyjnych potraw, a nawet bez opłatka. W wyjątkową noc Bliski Wschód jest wyjątkowo bliski.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS