Strach i nadzieja na ziemi naznaczonej historią

25.12.2018 | Strach i nadzieja na ziemi naznaczonej historią
25.12.2018 | Strach i nadzieja na ziemi naznaczonej historią
Paweł Szot | Fakty TVN
25.12.2018 | Strach i nadzieja na ziemi naznaczonej historiąPaweł Szot | Fakty TVN

Gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda, chrześcijanie wracają myślami do Betlejem, a niektórzy nawet tam jadą, chcąc dotknąć miejsca opisanego w ewangeliach. Na ziemi naznaczonej historią, ważnej dla trzech religii - odczuwają silniej niż gdzie indziej, co nas łączy a co dzieli, co jest wielkie, a co małe. Spotykają tam strach. I spotykają nadzieję.

W Betlejem na stołach nie gości karp i barszcz z uszkami, a króluje Falafel, humus i fasola. Wszystko jest wegańskie. Saliba Salam Afteem, który jest właścicielem jednej z restauracji dodaje, że właśnie takie jedzenie smakuje lokalnym mieszkańcom. Dźwięk kolęd miesza się ze śpiewem muezzina. Najbliższy meczet stoi kilkaset metrów od miejsca narodzin Chrystusa.

- Przyszedłem do meczetu pomodlić się. Moi bracia chrześcijanie modlą się teraz w kościele. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi. Oni radują się w nasze święta, a my w czasie ich świąt - mówi jeden z mieszkańców.

Ponad 2000 lat temu do Betlejem zmierzali pasterze. Dziś ich śladem podążają pielgrzymi.

- Zawsze chciałam przyjechać do Betlejem, a być tu w czasie Bożego Narodzenia to doświadczenie na całe życie - opowiada Susan Anderson.

Pasterkę w kościele Franciszkanów odprawił łaciński patriarcha Jerozolimy. Jak co roku uczestniczyli w niej przywódcy Palestyny. Uroczystości odbywają się według ścisłego scenariusza. Kolebką chrześcijaństwa opiekują się przedstawiciele trzech kościołów: grecko-prawosławnego, ormiańskiego i katolickiego. Ich prawa i obowiązki reguluje tak zwane status quo.

- To jest porozumienie w jaki sposób przedstawiciele kościołów ze swoimi wiernymi mogą się modlić według swojej liturgii, tradycji i języka w tych miejscach świętych. Tak, aby ta harmonia była zachowana - tłumaczy ojciec Tomasz Dubiel, Franciszkanin z Betlejem.

Stolica chrześcijaństwa

Dla Ojca Franciszka Chmiela to już piąte Boże Narodzenie w Ziemi Świętej. Prowadzi szpital w Nazaret. Wstał przed świtem, by pokonać drogę, którą według Pisma Świętego przemierzyła Maria z Józefem.

- Maryja z Nazaretu poprzez Ain Karem trafiła w końcu do Betlejem, po to żeby urodzić Pana Jezusa. A my dzisiaj całą wspólnotą czterech braci wybraliśmy się z Nazaretu, po to, żeby tutaj odnowić się duchowo - opowiada ojciec Franciszek Salezy Chmiel.

Mimo wciąż napiętej sytuacji w regionie, liczba odwiedzających Palestynę rośnie. Od początku roku było ich 3 miliony. Boże Narodzenie to najgorętszy okres. W Betlejem i okolicy trudno o wolne miejsce w hotelu.

- My postrzegamy te uroczystości jako najważniejsze wydarzenie w roku dla całej Palestyny. Betlejem to stolica chrześcijaństwa. To tu urodził się Jezus. Co roku w tym czasie do Betlejem przyjeżdżają tłumy ludzi - tłumaczy Rula Ma'ayah, minister turystyki Palestyny.

Wśród tłumów w Betlejem jest wielu Polaków.

- Raz przyjechać, zobaczyć, opowiedzieć wszystkim, żeby przyjechali tutaj, też to zobaczyli - mówi jeden z Polaków, z miejsca, w którym narodziło się chrześcijaństwo.

Tysiące kilometrów od domu. Bez śniegu, tradycyjnych potraw, a nawet bez opłatka. W wyjątkową noc Bliski Wschód jest wyjątkowo bliski.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS