Wolne media to także odpowiedzialność społeczna. Nie zapominamy o swojej misji

Wolne media to także odpowiedzialność społeczna. Nie zapominamy o swojej misji
Wolne media to także odpowiedzialność społeczna. Nie zapominamy o swojej misji
Katarzyna Czupryńska-Chabors | Fakty po południu TVN24
Wolne media to także odpowiedzialność społeczna. Nie zapominamy o swojej misjiKatarzyna Czupryńska-Chabors | Fakty po południu TVN24

Wolne media to nie tylko sprawdzanie władzy, to także misja społeczna, pomoc najsłabszym i najbardziej potrzebującym, chorym i odrzuconym. Wspieranie takich inicjatyw to nasze redakcyjne DNA. Nie milczymy, kiedy znowu wbrew obietnicom nie ma refundacji na lek dla chorych na SMA. Głośno apelujemy, gdy brakuje darczyńców dla rodzin w ramach Szlachetnej Paczki. Zawsze możemy liczyć na otwarte serca naszych widzów.

TVN to kanały telewizyjne, portale i platformy internetowe, miejsce pracy dla wielu osób oraz biznes. Wśród programów rozrywkowych i relacji sportowych ważne są też informacje - zdobywane, sprawdzane, redagowane i przekazywane przez niezależnych od władzy dziennikarzy.

Na antenach TVN i TVN24 od początku istnienia było i nadal jest miejsce dla takich inicjatyw jak dobrze znana naszym widzom Szlachetna Paczka. W 2021 roku pomoc o wartości prawie 70 milionów złotych trafiła do ponad 17 tysięcy najbardziej potrzebujących rodzin. Bez rozgłosu paczek byłoby prawdopodobnie mniej.

- Czasem taki jeden apel w "Faktach" to jest z kilkaset rodzin, które dosłownie w ciągu kilkunastu minut wiedzą już, że otrzymają pomoc. (...) Nie wyobrażam sobie działalności Szlachetnej Paczki na taką skalę, jaką działamy, bez tego, że zachowamy różnorodność w mediach - mówi Joanna Sadzik, prezeska stowarzyszenia "Wiosna".

Z myślą o dzieciach

Istnieją takie media, w których WOŚP-owe serduszka za pomocą programu komputerowego z ubrań rozmówców znikają. W TVN wręcz przeciwnie. Coroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to wielkie święto na naszych antenach, radosne i jednoczące ludzi w dobrej sprawie.

Od 20 lat dzieciom pomaga też Fundacja TVN. Jej kolejny projekt w dobie pandemii nabrał wyjątkowego znaczenia. Budowane przy Centrum Zdrowia Dziecka nowoczesne Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży już za dwa lata ma być gotowe, żeby przyjąć pierwszych pacjentów - pomoc znajdzie w nim nawet kilkaset dzieci rocznie.

- Przebywanie na kwarantannie, nauka zdalna, wygenerowała dodatkowe, olbrzymie problemy, jeśli chodzi o populację dzieci i zaburzenia zdrowia psychicznego. Taki obiekt jest bardzo potrzebny również dlatego, że znajduje się na terenie wysokospecjalistycznego szpitala pediatrycznego - opowiada dr Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Siła mediów

Widzowie TVN i TVN24, reagując na nagłaśniane przez nas zbiórki, nie raz udowadniali, że mają wielkie serca. Wspomagali budowę domu dla chłopaków prowadzonego przez siostry "pingwinki", czyli dominikanki z Broniszewic, czy odbudowę spalonych domów, których właściciele nie mogli poradzić sobie z tym sami.

Ostatnio nasi dziennikarze nie mogli przejść obojętnie obok historii kilkumiesięcznego, porzuconego przez matkę Marcinka. W wieku trzech miesięcy był już po czterech operacjach, bo miał niedrożność jelit. Kiedy miał pół roku, zdiagnozowano u niego sepsę z zapaleniem opon mózgowo rdzeniowych. Po nagłośnieniu sprawy zgłosiło się mnóstwo rodzin chętnych do stworzenia chłopcu domu.

Chory na SMA Jaś Kozub, po podaniu najdroższego leku świata, który nie jest refundowany przez NFZ, lepiej oddycha, rusza się i stabilizuje główkę. Zbiórka na terapię genową, wartą dziewięć i pół miliona złotych, ruszyła po emisji materiału w "Faktach" TVN. - Po dwóch dobach było ponad dwa miliony złotych więcej na zbiórce. Ogólnie zbiórka zakończyła się w ciągu 77 dni - mówi Krystian Kozub.

- Ten licznik biegł i biegł, i biegł, i aż się zacinała strona tak naprawdę, więc to było niewiarygodne, w jakim to tempie po prostu poszło wtedy, po emisji - opowiada Paulina Serafin-Kozub.

To tylko przykłady akcji, które dają nam mnóstwo radości i satysfakcji. Jako wolne media - chcemy móc uczestniczyć w kolejnych.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabors / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS