Wolne media to także odpowiedzialność społeczna. Nie zapominamy o swojej misji

Wolne media to także odpowiedzialność społeczna. Nie zapominamy o swojej misji
Wolne media to także odpowiedzialność społeczna. Nie zapominamy o swojej misji
Katarzyna Czupryńska-Chabors | Fakty po południu TVN24
Wolne media to także odpowiedzialność społeczna. Nie zapominamy o swojej misjiKatarzyna Czupryńska-Chabors | Fakty po południu TVN24

Wolne media to nie tylko sprawdzanie władzy, to także misja społeczna, pomoc najsłabszym i najbardziej potrzebującym, chorym i odrzuconym. Wspieranie takich inicjatyw to nasze redakcyjne DNA. Nie milczymy, kiedy znowu wbrew obietnicom nie ma refundacji na lek dla chorych na SMA. Głośno apelujemy, gdy brakuje darczyńców dla rodzin w ramach Szlachetnej Paczki. Zawsze możemy liczyć na otwarte serca naszych widzów.

TVN to kanały telewizyjne, portale i platformy internetowe, miejsce pracy dla wielu osób oraz biznes. Wśród programów rozrywkowych i relacji sportowych ważne są też informacje - zdobywane, sprawdzane, redagowane i przekazywane przez niezależnych od władzy dziennikarzy.

Na antenach TVN i TVN24 od początku istnienia było i nadal jest miejsce dla takich inicjatyw jak dobrze znana naszym widzom Szlachetna Paczka. W 2021 roku pomoc o wartości prawie 70 milionów złotych trafiła do ponad 17 tysięcy najbardziej potrzebujących rodzin. Bez rozgłosu paczek byłoby prawdopodobnie mniej.

- Czasem taki jeden apel w "Faktach" to jest z kilkaset rodzin, które dosłownie w ciągu kilkunastu minut wiedzą już, że otrzymają pomoc. (...) Nie wyobrażam sobie działalności Szlachetnej Paczki na taką skalę, jaką działamy, bez tego, że zachowamy różnorodność w mediach - mówi Joanna Sadzik, prezeska stowarzyszenia "Wiosna".

Z myślą o dzieciach

Istnieją takie media, w których WOŚP-owe serduszka za pomocą programu komputerowego z ubrań rozmówców znikają. W TVN wręcz przeciwnie. Coroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to wielkie święto na naszych antenach, radosne i jednoczące ludzi w dobrej sprawie.

Od 20 lat dzieciom pomaga też Fundacja TVN. Jej kolejny projekt w dobie pandemii nabrał wyjątkowego znaczenia. Budowane przy Centrum Zdrowia Dziecka nowoczesne Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży już za dwa lata ma być gotowe, żeby przyjąć pierwszych pacjentów - pomoc znajdzie w nim nawet kilkaset dzieci rocznie.

- Przebywanie na kwarantannie, nauka zdalna, wygenerowała dodatkowe, olbrzymie problemy, jeśli chodzi o populację dzieci i zaburzenia zdrowia psychicznego. Taki obiekt jest bardzo potrzebny również dlatego, że znajduje się na terenie wysokospecjalistycznego szpitala pediatrycznego - opowiada dr Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Siła mediów

Widzowie TVN i TVN24, reagując na nagłaśniane przez nas zbiórki, nie raz udowadniali, że mają wielkie serca. Wspomagali budowę domu dla chłopaków prowadzonego przez siostry "pingwinki", czyli dominikanki z Broniszewic, czy odbudowę spalonych domów, których właściciele nie mogli poradzić sobie z tym sami.

Ostatnio nasi dziennikarze nie mogli przejść obojętnie obok historii kilkumiesięcznego, porzuconego przez matkę Marcinka. W wieku trzech miesięcy był już po czterech operacjach, bo miał niedrożność jelit. Kiedy miał pół roku, zdiagnozowano u niego sepsę z zapaleniem opon mózgowo rdzeniowych. Po nagłośnieniu sprawy zgłosiło się mnóstwo rodzin chętnych do stworzenia chłopcu domu.

Chory na SMA Jaś Kozub, po podaniu najdroższego leku świata, który nie jest refundowany przez NFZ, lepiej oddycha, rusza się i stabilizuje główkę. Zbiórka na terapię genową, wartą dziewięć i pół miliona złotych, ruszyła po emisji materiału w "Faktach" TVN. - Po dwóch dobach było ponad dwa miliony złotych więcej na zbiórce. Ogólnie zbiórka zakończyła się w ciągu 77 dni - mówi Krystian Kozub.

- Ten licznik biegł i biegł, i biegł, i aż się zacinała strona tak naprawdę, więc to było niewiarygodne, w jakim to tempie po prostu poszło wtedy, po emisji - opowiada Paulina Serafin-Kozub.

To tylko przykłady akcji, które dają nam mnóstwo radości i satysfakcji. Jako wolne media - chcemy móc uczestniczyć w kolejnych.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabors / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS