Wolne media to także odpowiedzialność społeczna. Nie zapominamy o swojej misji

Wolne media to także odpowiedzialność społeczna. Nie zapominamy o swojej misji
Wolne media to także odpowiedzialność społeczna. Nie zapominamy o swojej misji
Katarzyna Czupryńska-Chabors | Fakty po południu TVN24
Wolne media to także odpowiedzialność społeczna. Nie zapominamy o swojej misjiKatarzyna Czupryńska-Chabors | Fakty po południu TVN24

Wolne media to nie tylko sprawdzanie władzy, to także misja społeczna, pomoc najsłabszym i najbardziej potrzebującym, chorym i odrzuconym. Wspieranie takich inicjatyw to nasze redakcyjne DNA. Nie milczymy, kiedy znowu wbrew obietnicom nie ma refundacji na lek dla chorych na SMA. Głośno apelujemy, gdy brakuje darczyńców dla rodzin w ramach Szlachetnej Paczki. Zawsze możemy liczyć na otwarte serca naszych widzów.

TVN to kanały telewizyjne, portale i platformy internetowe, miejsce pracy dla wielu osób oraz biznes. Wśród programów rozrywkowych i relacji sportowych ważne są też informacje - zdobywane, sprawdzane, redagowane i przekazywane przez niezależnych od władzy dziennikarzy.

Na antenach TVN i TVN24 od początku istnienia było i nadal jest miejsce dla takich inicjatyw jak dobrze znana naszym widzom Szlachetna Paczka. W 2021 roku pomoc o wartości prawie 70 milionów złotych trafiła do ponad 17 tysięcy najbardziej potrzebujących rodzin. Bez rozgłosu paczek byłoby prawdopodobnie mniej.

- Czasem taki jeden apel w "Faktach" to jest z kilkaset rodzin, które dosłownie w ciągu kilkunastu minut wiedzą już, że otrzymają pomoc. (...) Nie wyobrażam sobie działalności Szlachetnej Paczki na taką skalę, jaką działamy, bez tego, że zachowamy różnorodność w mediach - mówi Joanna Sadzik, prezeska stowarzyszenia "Wiosna".

Z myślą o dzieciach

Istnieją takie media, w których WOŚP-owe serduszka za pomocą programu komputerowego z ubrań rozmówców znikają. W TVN wręcz przeciwnie. Coroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to wielkie święto na naszych antenach, radosne i jednoczące ludzi w dobrej sprawie.

Od 20 lat dzieciom pomaga też Fundacja TVN. Jej kolejny projekt w dobie pandemii nabrał wyjątkowego znaczenia. Budowane przy Centrum Zdrowia Dziecka nowoczesne Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży już za dwa lata ma być gotowe, żeby przyjąć pierwszych pacjentów - pomoc znajdzie w nim nawet kilkaset dzieci rocznie.

- Przebywanie na kwarantannie, nauka zdalna, wygenerowała dodatkowe, olbrzymie problemy, jeśli chodzi o populację dzieci i zaburzenia zdrowia psychicznego. Taki obiekt jest bardzo potrzebny również dlatego, że znajduje się na terenie wysokospecjalistycznego szpitala pediatrycznego - opowiada dr Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Siła mediów

Widzowie TVN i TVN24, reagując na nagłaśniane przez nas zbiórki, nie raz udowadniali, że mają wielkie serca. Wspomagali budowę domu dla chłopaków prowadzonego przez siostry "pingwinki", czyli dominikanki z Broniszewic, czy odbudowę spalonych domów, których właściciele nie mogli poradzić sobie z tym sami.

Ostatnio nasi dziennikarze nie mogli przejść obojętnie obok historii kilkumiesięcznego, porzuconego przez matkę Marcinka. W wieku trzech miesięcy był już po czterech operacjach, bo miał niedrożność jelit. Kiedy miał pół roku, zdiagnozowano u niego sepsę z zapaleniem opon mózgowo rdzeniowych. Po nagłośnieniu sprawy zgłosiło się mnóstwo rodzin chętnych do stworzenia chłopcu domu.

Chory na SMA Jaś Kozub, po podaniu najdroższego leku świata, który nie jest refundowany przez NFZ, lepiej oddycha, rusza się i stabilizuje główkę. Zbiórka na terapię genową, wartą dziewięć i pół miliona złotych, ruszyła po emisji materiału w "Faktach" TVN. - Po dwóch dobach było ponad dwa miliony złotych więcej na zbiórce. Ogólnie zbiórka zakończyła się w ciągu 77 dni - mówi Krystian Kozub.

- Ten licznik biegł i biegł, i biegł, i aż się zacinała strona tak naprawdę, więc to było niewiarygodne, w jakim to tempie po prostu poszło wtedy, po emisji - opowiada Paulina Serafin-Kozub.

To tylko przykłady akcji, które dają nam mnóstwo radości i satysfakcji. Jako wolne media - chcemy móc uczestniczyć w kolejnych.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabors / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS