Co gra w duszy nauczycieli? Sporo Perfectu, Lady Pank, Big Cyc, Dżem, Czesław Niemen i przeboje zagraniczne. Do wszystkich są nowe słowa, ale na jeden temat: warunków życia, pracy, zarobków i strajku nauczycieli. Posłuchać powinna minister edukacji.
Jak strajkować, to tylko z pieśnią na ustach. Historia protest songów w Polsce jest długa. Za jeden z najważniejszych można uznać utwór "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena. Jednak tym razem to nie muzyk wyraża swoje niezadowolenie poprzez śpiew, a nauczyciele.
- Nie pójdziemy palić opon, wyrażamy swój sprzeciw piosenką - tłumaczy Ewa Szpakowska ze szczecińskiej podstawówki.
"Strajkujemy, bo już dłużej, dłużej nie możemy" - śpiewają nauczyciele w rytm przeboju "Despacito" Luisa Fonsiego, a pedagodzy z Poznania parafrazują "Autobiografię" Perfectu i tłumaczą, że po prostu "mają dość".
W roli jurorów przeglądu piosenki nauczycielskiej stają między innymi autorzy oryginałów. - Rozbawiła mnie oczywiście przeróbka Big Cyca, czyli "Belfer nie świnia", bo jak wiemy, rząd znalazł, czy obiecuje, pieniądze dla świń i krów, a dla nauczycieli nie ma - mówi Krzysztof Skiba.
Inspiracje rolno-spożywcze trafiły zresztą na podatny grunt. Pedagodzy z Zielonej Góry wzięli na warsztat utwór "Mniej niż zero" zespołu Lady Pank i zapewniali, że "są tacy, to nie żart, dla których jesteś wart mniej niż krowa".
"To przez ciebie dziś jest ta zadyma"
Wiele szlagierów przerabianych przez nauczycieli zyskało też konkretnego adresata - minister Annę Zalewską. Jednym z nich jest przebój "Kochaj mnie" Perfectu, w przeróbce którego padają słowa "to przez ciebie dziś jest ta zadyma".
Pani minister została też bohaterką nowej wersji "Autobiografii" Perfectu, która została śpiewana przez poznańskich nauczycieli. Oni, w przeciwieństwie do oryginału, nie zostali jednak poróżnieni przez twarz Poli Raksy, a wykończeni przez "uśmiechniętą wiecznie twarz".
Od piosenki miłosnej tylko krok do hymnu pożegnalnego. "Odejdź już stąd, nie zamieniaj szkoły w kiepski żart" śpiewają nauczycielki ze Szczecina na melodię przeboju "Przeżyj to sam" zespołu Lombard. Tekst jak najbardziej adekwatny, bo podczas piątego dnia strajku już nikt nie ma ochoty na żarty.
"Nadal trwał będzie strajk"
- Można się tylko w tym smutku utwierdzać, ale myślę, że chyba lepiej jest go przekładać na pozytywne emocje - uważa Ewa Trybel-Kompała ze szkoły w Chorzowie.
Nauczyciele każdego dnia strajku tracą konkretne pieniądze, których i tak za wiele nie mają. "Pasją się nie najesz, w misję nie ubierzesz" - śpiewają pedagodzy z Gliwic w rytm utwór "Ale to już było", który w oryginale został skomponowany przez Andrzeja Sikorowskiego, a wykonany przez Marylę Rodowicz.
Ich piosenki to taki trochę śmiech przez łzy. Chodzi o to, "żeby nam było lżej i żeby dodać otuchy sobie i innym" - tłumaczy Ewa Szpakowska.
- Wielu naszych kolegów po wysłuchaniu powiedziało "zostaję z wami" - mówi Agnieszka Szelewicka ze szczecińskiej podstawówki.
Wszystko wskazuje na to, że, parafrazując tekst piosenki o Zbyszku Godlewskim, który w kulturze jest znany jako Janek Wiśniewski - "nadal trwał będzie strajk".
Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24