"Nigdy nie było tak dramatycznej sytuacji". Dyrektorzy szkół robią wszystko, by zorganizować egzaminy

09.04.2019 | "Nigdy nie było tak dramatycznej sytuacji". Dyrektorzy szkół robią wszystko, by zorganizować egzaminy
09.04.2019 | "Nigdy nie było tak dramatycznej sytuacji". Dyrektorzy szkół robią wszystko, by zorganizować egzaminy
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.04.2019 | "Nigdy nie było tak dramatycznej sytuacji". Dyrektorzy szkół robią wszystko, by zorganizować egzaminyArleta Zalewska | Fakty TVN

Ostateczne "sprawdzam" będzie w środę punktualnie o godzinie 9, kiedy rozpoczną się egzaminy gimnazjalne. W ilu szkołach? Tego nikt we wtorek nie wie. Pomagają samorządy, a szkoły "pożyczają" innym szkołom nauczycieli tak, by wszędzie, gdzie jest to możliwe, stworzyć komisję i przeprowadzić egzamin. Jedno wiadomo: każdy gimnazjalista musi się stawić na egzamin.

Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, odpowiada za to, by w środę przed godziną 9 przed każdym z ponad 350 tysięcy uczniów ostatniej klasy gimnazjum znalazł się arkusz egzaminacyjny. - Dopiero dyrektor szkoły będzie wiedział rano, czy ma nauczycieli, czy nie ma nauczycieli - mówi.

PRZECZYTAJ TUTAJ NA TEMAT TEGO, GDZIE PRZEZ STRAJK NAUCZYCIELI ZAGROŻONE SĄ EGZAMINY GIMNAZJALNE

Czy w każdej szkole odbędzie się egzamin gimnazjalny? - Liczę na to, że będzie to zdecydowana większość albo wszystkie, ale takiej gwarancji dać na pewno nie mogę - odpowiada Smolik.

Dyrektorzy szkół w całej Polsce przez ostatnią dobę stoczyli prawdziwą walkę o to, by ich uczniowie w terminie mogli przystąpić do pierwszego z trzech testów. - 15 lat jestem dyrektorem i nigdy nie było tak dramatycznej sytuacji - wyznaje dyrektor jeden ze szkół w Łodzi.

W niektórych szkołach to się udało. Dzięki współpracy dyrektorów, samorządów, nauczycieli, a nawet rodziców.

- Ja popieram moich strajkujących nauczycieli, rozumiem ich trudną sytuację, natomiast chcemy, żeby nasi uczniowie mieli egzamin - mówi Monika Nawrocka, dyrektor XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie.

- Liczymy na to, że nasi uczniowie nie będą się bardzo stresowali. Przyjdą, będą mogli w tym egzaminie uczestniczyć, ale sytuacja jest trudna - ocenia Izabela Koziej, dyrektor Gimnazjum nr 10 we Wrocławiu.

Rząd spokojny

O tym, że nauczyciele chcą strajkować właśnie w czasie egzaminów, rząd wiedział co najmniej od stycznia. Od miesiąca, data 8 kwietnia jako data rozpoczęcia strajku była już oficjalnie znana. Ministerstwo Edukacji Narodowej oferowało rodzicom tylko uspokajające zapewnienia.

- Nie zakładamy takiego czarnego scenariusza - mówił w styczniu Maciej Kopeć, sekretarz stanu w resorcie edukacji. - Jestem przekonana i chcę uspokoić rodziców, egzaminy się odbędą - zapewniała w marcu minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Obecnie do rodziców mówi nie minister Anna Zalewska, ale wicepremier Beata Szydło. - Egzaminy jutro się odbędą. Odpowiedzialni za egzaminy są dyrektorzy szkół i Centralna Komisja Egzaminacyjna - uspokajała we wtorek wicepremier.

"Robimy to dla naszych uczniów"

Wystarczyło z dyrektorami szkół spędzić we wtorek zaledwie kilkanaście minut, żeby przekonać się, jaki bój toczyli, by móc ogłosić, że mają pełen skład komisji egzaminacyjnych. W 13 szkołach w Warszawie ostatnich brakujących nauczycieli udało się znaleźć późnym popołudniem. Podobnie było w Częstochowie.

- Mam też kontakt z innymi dyrektorami szkół, więc jeśli o ósmej nie będzie członka, to będę szukał rozwiązania rezerwowego - zapewnia Maciej Grenda, dyrektor XVI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie i Gimnazjum nr 9 w Szczecinie.

- Postanowiliśmy w tym roku egzamin przeprowadzić na sali gimnastycznej, co pozwoliło na zmniejszenie składu komisji - zdradza Piotr Górski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 w Białymstoku.

- To wszystko, co zrobimy, to robimy dla naszych uczniów i ich rodziców, absolutnie nie dla pani minister, nie dla rządu - komentuje Grażyna Wojdyła, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 44 w Łodzi.

Oficjalnie Związek Nauczycielstwa Polskiego nie przerywa strajku. W środę będzie to trzeci dzień. Przed decyzją czy wpisać się na listę strajkujących, w środę rano stanie każdy nauczyciel. Anna Sosna, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 35 w Częstochowie i Nauczycielka Roku 2011, deklaruje, że w środę też będzie strajkować. - Bo to jest ważna sprawa - tłumaczy.

Ważna informacja: każdy uczeń ostatniej klasy gimnazjum - niezależnie od sytuacji w jego szkole - powinien w środę stawić się na egzamin.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS