"Nie mamy już prawa powrotu na Białoruś. Oni nas pchają do Polski, a Polacy wypychają na Białoruś"

17.10.2021 | "Nie mamy już prawa powrotu na Białoruś. Oni nas pchają do Polski, a Polacy wypychają na Białoruś"
17.10.2021 | "Nie mamy już prawa powrotu na Białoruś. Oni nas pchają do Polski, a Polacy wypychają na Białoruś"
Jacek Tacik | Fakty TVN
17.10.2021 | "Nie mamy już prawa powrotu na Białoruś. Oni nas pchają do Polski, a Polacy wypychają na Białoruś"Jacek Tacik | Fakty TVN

Dla ludzi oszukanych przez reżim Alaksandra Łukaszenki, że bez problemu przejdą przez granicę, odbijanie się od jednych i drugich wojsk i kolejne mroźne noce spędzone na bagnach i w lesie to śmiertelna pułapka. Migranci nie mają do Polski wstępu i nie mają tez odwrotu. Jeden z Syryjczyków mówi reporterowi "Faktów" TVN, że boi się o swoje życie.

- Nie ma wody, nie ma jedzenia. Tylko trochę wody. Nie piłem chyba przez ostatnie 24 godziny, żeby oszczędzać wodę. Nie chcę tu umrzeć - opowiada Hamza, uchodźca z Syrii.

Zanim Hamza znalazł się w pułapce bez wyjścia, między polskim a białoruskim wojskiem, bez wody, jedzenia i ciepłej odzieży, jego życie w obozie Zaatari na granicy jordańsko-syryjskiej wyglądało inaczej. - Wstaję o szóstej rano. Śniadanie. Później odprowadzam dwie córki do szkoły. I idę do pracy. Tu w obozie pomagam organizacjom humanitarnym - opowiadał w 2017 roku Hamza.

Z Syrii, gdzie się urodził, musiał uciekać w styczniu 2013 roku. Z żoną i czwórką małych dzieci. Jego kraj pogrążył się w wojnie domowej. - Miałem dom, mały samochód, miałem wszystko w Syrii. Kiedy dotarliśmy tu, do obozu, zacząłem płakać - wspominał.

Blaszany barak stał się jego domem, a dla jego dzieci - całym światem. Innego po prostu nie znały. W Zaatari - wtedy, w 2017 roku - mieszkało 150 tysięcy osób. Obóz był już miastem.

"Mówię, że wszystko jest dobrze, ale nie jest"

Po ośmiu latach czekania na koniec wojny, która się nie skończyła i na powrót do domu, którego już nie ma, Hamza postanowił zrealizować swoje marzenie. - Gdybym tylko miał możliwość, ruszyłbym do Europy. To moje marzenie, żeby kontynuować studia, mieć wyższe wykształcenie, a także narodowość - mówił w 2017 roku.

Cztery lata później to marzenie przerwały metalowe zasieki na granicy polsko-białoruskiej. Hamza znajduje się zaledwie trzy godziny jazdy samochodem od Warszawy, ale po stronie Białorusi. - Trzy razy próbowałem przekroczyć granicę. Ale za każdym razem Polacy nas wypychali - opowiada.

Temperatura w nocy spada poniżej pięciu stopni Celsjusza. Hamza w lesie spędził już cztery dni. Nie wie, ile jeszcze, bo nie ma odwrotu. - Nie mamy już prawa powrotu na Białoruś. Oni nas pchają do Polski, a Polacy wypychają na Białoruś. Jesteśmy jak piłki w jakiejś grze - tłumaczy.

Żona i dzieci Hamzy zostały w obozie w Jordanii. Dla nich podróż byłaby zbyt niebezpieczna. Umówili się, że jak tyko Hamza dotrze do Niemiec - bo to cel jego podróży - sprowadzi ich do siebie. - Dzwonię do nich. Rozmawiamy. Mówię, że wszystko jest dobrze, ale nie jest - mówi mężczyzna.

Razem z Hamzą - tylko w tym jednym miejscu - jest ponad sto osób. Także dzieci i kobiety w ciąży. Wszyscy uwierzyli, że jak tylko zapłacą, dotrą do celu cali i zdrowi.- Za paszport zapłaciłem ponad 1000 dolarów. Za wizę ponad 1500 dolarów - wylicza Hamza. Pieniądze Hamza razem z rodziną zbierali jeszcze w obozie Zaatari.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle, że od lat - ma już Rumunia. Także w Rumunii powstaje największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS