Sprawa ukraińskiego zboża wraca na tapet. "Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku"

Źródło:
Fakty TVN
Sprawa ukraińskiego zboża wraca na tapet. "Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku"
Sprawa ukraińskiego zboża wraca na tapet. "Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Sprawa ukraińskiego zboża wraca na tapet. "Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku"Maciej Knapik/Fakty TVN

Premier zapowiada twarde rozmowy z Brukselą w sprawie ukraińskiego zboża. Tylko czemu mają być trudne, jeśli najważniejszą osobą w Brukseli od spraw rolnictwa jest komisarz Janusz Wojciechowski, wysłany tam przecież właśnie przez premiera? Rolnicy ostrzegali o problemach od niemal roku.

Prawo i Sprawiedliwość zabrało głos w sprawie ukraińskiego zboża. Rząd postanowił, że po 15 września nie otworzy na nie granicy - wbrew wcześniejszym zapowiedziom Unii. - Albo Unia Europejska, Komisja i brukselscy biurokraci przychylą się do naszego żądania, albo wprowadzimy te rozwiązania samodzielnie - mówi premier Morawiecki. Taka postawa rządzących to odpowiedź na zarzuty, że rząd Polski nie umiał zorganizować tranzytu zboża, co wywołało kryzys i falę protestów. - Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku, żeby obronić Polskę. Jesteśmy tutaj na równych prawach co inni i będziemy rozmawiać - zapowiada Michał Kołodziejczak, Koalicja Obywatelska.

Michał Kołodziejczak w Strasburgu pokazuje, że opozycja chce dialogu z Unią Europejską, gdy PiS próbuje działać siłowo. - Musimy pamiętać także o naszych obywatelach, o naszym rolnictwie - podkreśla Jarosław Kaczyński. Unijnym komisarzem do spraw rolnictwa jest właśnie Polak z rekomendacji PiS-u. - Dlaczego zatem nie potrafił załatwić przedłużenia embarga w Komisji Europejskiej? - pyta PSL. Wspólna polityka rolna to miliardy dopłat dla polskich rolników, ale to ma być polityka wspólna, a nie oddzielna. Michał Kołodziejczak uważa, że PiS obecnie nie walczy o polski chleb.

Dwie twarze PiS-u?

- Który PiS jest prawdziwy? - pyta Lewica. Czy ten PiS, który wydawał setki tysięcy wiz mieszkańcom Azji i Afryki, czy ten, który straszy rzekomą brutalnością i agresją cudzoziemców? - Mamy do czynienia nie tylko z gigantyczną hipokryzją, ale też ze świadomym prowadzeniem w kierunku jakiegoś gigantycznego konfliktu społecznego - ocenia Cezary Tomczyk z PO. Po kontroli poselskiej w Komendzie Głównej Policji opozycja mówi, że władza ukrywa informacje kolejny dzień. W tle są doniesienia o korupcji, sprzedawaniu wiz za 5000 dolarów i pospieszna dymisja wiceministra Piotra Wawrzyka. Już powołano jego następcę. - Tu chodzi o miliard, półtora, może dwa miliardy dolarów na handlu polskimi wizami - alarmuje Donald Tusk.

Kampanijne obietnice

Politycy opozycji w całym kraju prezentowali propozycje dla przedsiębiorców, młodych i dla kobiet. To szereg konferencji - także o systemie ochrony zdrowia, gdzie mówiono o zwiększeniu nakładów czy o skróceniu kolejek. Trzecia Droga natomiast mówiła o taniej energii odnawialnej. - Prąd będzie można kupować lokalnie od prywatnego producenta. Tak jak się robi zakupy przez internet - zapowiadał Szymon Hołownia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS