Sprawa ukraińskiego zboża wraca na tapet. "Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Sprawa ukraińskiego zboża wraca na tapet. "Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku"
Sprawa ukraińskiego zboża wraca na tapet. "Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Maciej Knapik/Fakty TVNSprawa ukraińskiego zboża wraca na tapet. "Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku"

Premier zapowiada twarde rozmowy z Brukselą w sprawie ukraińskiego zboża. Tylko czemu mają być trudne, jeśli najważniejszą osobą w Brukseli od spraw rolnictwa jest komisarz Janusz Wojciechowski, wysłany tam przecież właśnie przez premiera? Rolnicy ostrzegali o problemach od niemal roku.

Prawo i Sprawiedliwość zabrało głos w sprawie ukraińskiego zboża. Rząd postanowił, że po 15 września nie otworzy na nie granicy - wbrew wcześniejszym zapowiedziom Unii. - Albo Unia Europejska, Komisja i brukselscy biurokraci przychylą się do naszego żądania, albo wprowadzimy te rozwiązania samodzielnie - mówi premier Morawiecki. Taka postawa rządzących to odpowiedź na zarzuty, że rząd Polski nie umiał zorganizować tranzytu zboża, co wywołało kryzys i falę protestów. - Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku, żeby obronić Polskę. Jesteśmy tutaj na równych prawach co inni i będziemy rozmawiać - zapowiada Michał Kołodziejczak, Koalicja Obywatelska.

Michał Kołodziejczak w Strasburgu pokazuje, że opozycja chce dialogu z Unią Europejską, gdy PiS próbuje działać siłowo. - Musimy pamiętać także o naszych obywatelach, o naszym rolnictwie - podkreśla Jarosław Kaczyński. Unijnym komisarzem do spraw rolnictwa jest właśnie Polak z rekomendacji PiS-u. - Dlaczego zatem nie potrafił załatwić przedłużenia embarga w Komisji Europejskiej? - pyta PSL. Wspólna polityka rolna to miliardy dopłat dla polskich rolników, ale to ma być polityka wspólna, a nie oddzielna. Michał Kołodziejczak uważa, że PiS obecnie nie walczy o polski chleb.

Dwie twarze PiS-u?

- Który PiS jest prawdziwy? - pyta Lewica. Czy ten PiS, który wydawał setki tysięcy wiz mieszkańcom Azji i Afryki, czy ten, który straszy rzekomą brutalnością i agresją cudzoziemców? - Mamy do czynienia nie tylko z gigantyczną hipokryzją, ale też ze świadomym prowadzeniem w kierunku jakiegoś gigantycznego konfliktu społecznego - ocenia Cezary Tomczyk z PO. Po kontroli poselskiej w Komendzie Głównej Policji opozycja mówi, że władza ukrywa informacje kolejny dzień. W tle są doniesienia o korupcji, sprzedawaniu wiz za 5000 dolarów i pospieszna dymisja wiceministra Piotra Wawrzyka. Już powołano jego następcę. - Tu chodzi o miliard, półtora, może dwa miliardy dolarów na handlu polskimi wizami - alarmuje Donald Tusk.

Kampanijne obietnice

Politycy opozycji w całym kraju prezentowali propozycje dla przedsiębiorców, młodych i dla kobiet. To szereg konferencji - także o systemie ochrony zdrowia, gdzie mówiono o zwiększeniu nakładów czy o skróceniu kolejek. Trzecia Droga natomiast mówiła o taniej energii odnawialnej. - Prąd będzie można kupować lokalnie od prywatnego producenta. Tak jak się robi zakupy przez internet - zapowiadał Szymon Hołownia.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS