Sprawa ukraińskiego zboża wraca na tapet. "Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku"

Źródło:
Fakty TVN
Sprawa ukraińskiego zboża wraca na tapet. "Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku"
Sprawa ukraińskiego zboża wraca na tapet. "Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku"
Maciej Knapik/Fakty TVN
Sprawa ukraińskiego zboża wraca na tapet. "Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku"Maciej Knapik/Fakty TVN

Premier zapowiada twarde rozmowy z Brukselą w sprawie ukraińskiego zboża. Tylko czemu mają być trudne, jeśli najważniejszą osobą w Brukseli od spraw rolnictwa jest komisarz Janusz Wojciechowski, wysłany tam przecież właśnie przez premiera? Rolnicy ostrzegali o problemach od niemal roku.

Prawo i Sprawiedliwość zabrało głos w sprawie ukraińskiego zboża. Rząd postanowił, że po 15 września nie otworzy na nie granicy - wbrew wcześniejszym zapowiedziom Unii. - Albo Unia Europejska, Komisja i brukselscy biurokraci przychylą się do naszego żądania, albo wprowadzimy te rozwiązania samodzielnie - mówi premier Morawiecki. Taka postawa rządzących to odpowiedź na zarzuty, że rząd Polski nie umiał zorganizować tranzytu zboża, co wywołało kryzys i falę protestów. - Nie zrobili nic nasi rządzący przez półtora roku, żeby obronić Polskę. Jesteśmy tutaj na równych prawach co inni i będziemy rozmawiać - zapowiada Michał Kołodziejczak, Koalicja Obywatelska.

Michał Kołodziejczak w Strasburgu pokazuje, że opozycja chce dialogu z Unią Europejską, gdy PiS próbuje działać siłowo. - Musimy pamiętać także o naszych obywatelach, o naszym rolnictwie - podkreśla Jarosław Kaczyński. Unijnym komisarzem do spraw rolnictwa jest właśnie Polak z rekomendacji PiS-u. - Dlaczego zatem nie potrafił załatwić przedłużenia embarga w Komisji Europejskiej? - pyta PSL. Wspólna polityka rolna to miliardy dopłat dla polskich rolników, ale to ma być polityka wspólna, a nie oddzielna. Michał Kołodziejczak uważa, że PiS obecnie nie walczy o polski chleb.

Dwie twarze PiS-u?

- Który PiS jest prawdziwy? - pyta Lewica. Czy ten PiS, który wydawał setki tysięcy wiz mieszkańcom Azji i Afryki, czy ten, który straszy rzekomą brutalnością i agresją cudzoziemców? - Mamy do czynienia nie tylko z gigantyczną hipokryzją, ale też ze świadomym prowadzeniem w kierunku jakiegoś gigantycznego konfliktu społecznego - ocenia Cezary Tomczyk z PO. Po kontroli poselskiej w Komendzie Głównej Policji opozycja mówi, że władza ukrywa informacje kolejny dzień. W tle są doniesienia o korupcji, sprzedawaniu wiz za 5000 dolarów i pospieszna dymisja wiceministra Piotra Wawrzyka. Już powołano jego następcę. - Tu chodzi o miliard, półtora, może dwa miliardy dolarów na handlu polskimi wizami - alarmuje Donald Tusk.

Kampanijne obietnice

Politycy opozycji w całym kraju prezentowali propozycje dla przedsiębiorców, młodych i dla kobiet. To szereg konferencji - także o systemie ochrony zdrowia, gdzie mówiono o zwiększeniu nakładów czy o skróceniu kolejek. Trzecia Droga natomiast mówiła o taniej energii odnawialnej. - Prąd będzie można kupować lokalnie od prywatnego producenta. Tak jak się robi zakupy przez internet - zapowiadał Szymon Hołownia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS