Rząd udaje, że w edukacji wszystko gra, a nawet pierwsza dama widzi problem

01.09.2022 | Rząd udaje, że w edukacji wszystko gra, a nawet pierwsza dama widzi problem
01.09.2022 | Rząd udaje, że w edukacji wszystko gra, a nawet pierwsza dama widzi problem
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
01.09.2022 | Rząd udaje, że w edukacji wszystko gra, a nawet pierwsza dama widzi problemKatarzyna Górniak | Fakty TVN

To będzie wyjątkowo trudny rok dla dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów. Lista problemów, z którymi muszą się zmierzyć, jest bardzo długa. Na pewno łatwiej byłoby je rozwiązywać, gdyby władza nie udawała, że ich nie ma. To nie bojkot podręcznika do HiT-u, ale także tysiące wakatów. - Problemem, który należy jak najszybciej rozwiązać, to jest problem uposażenia nauczycieli - powiedziała 1 września Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama.

Nauczyciele wchodzą w nowy rok szkolny z całą listą problemów w polskim systemie oświaty. - Kryzys kadrowy, uczniowie i uczennice z Ukrainy, nowa matura, nowy przedmiot historia i teraźniejszość - wylicza doktor Iga Kazimierczyk, nauczycielka z kampanii "Wolna Szkoła".

Dodatkowo panuje drożyzna, a nauczycielskie pensje nie rosną tak szybko jak inflacja. We wrześniu rusza pogotowie protestacyjne. Nauczyciele zyskali sprzymierzeńca.

- Problemem, który należy jak najszybciej rozwiązać, to jest problem uposażenia nauczycieli. Jest to absolutnie niezbędne dla umacniania przede wszystkim kondycji i prestiżu zawodu nauczyciela - stwierdziła Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama.

Inaczej młodzi do zawodu nie przyjdą, a starzy uciekną. Choć dyrektorzy szkół wykorzystują każdą okazję, by zapełnić wakaty, to dla Ministerstwa Edukacji i Nauki problem jest przejściowy, by nie powiedzieć, że nieistniejący. - Trwa ruch służbowy - uważa Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

- Liczniki ze stron kuratoriów zniknęły, więc musimy to liczyć ręcznie, ilu tych nauczycieli, nauczycielek brakuje, ale nadal jest to około 20 tysięcy osób - mówi doktor Iga Kazimierczyk.

HiT-y nowego systemu?

W 2023 roku do matury podejdzie pierwszy rocznik czteroletnich liceów. Uczniowie będą się uczyć strzelania i nowego przedmiotu historia i teraźniejszość, ze słynnego podręcznika. Choć władza wciąż jest pewna tego, że przedmiot zaciekawi uczniów, to rodzice pikietujący przed szkołą, którą odwiedził minister Czarnek, zdanie o tym, co czeka ich dzieci, wyrobili sobie zawczasu.

- Moja córka w tym roku poszła po raz pierwszy do liceum. Dotarła do takiego etapu, że na wszystkie możliwe zmiany się załapała, między innymi HiT zwany "shitem". Tego po prostu nie będzie się uczyć - zapowiada Monika Jaskulska, mama trojga dzieci.

Nauczyciele mają podejrzenie, dlaczego podręcznik do HiT-u wzbudza takie kontrowersje. - Uczniowie oczekują czegoś więcej od szkoły niż XIX-wiecznych pomysłów - wyjaśnia Mariusz Sokołowski, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 20 w Białymstoku.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS