Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN
Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci
Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci
Marek Nowicki/Fakty TVN
Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierciMarek Nowicki/Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Już wiadomo, które leki są lekami krytycznymi. Ich nagły brak w krótkim czasie, na przykład miesiąca, mógłby doprowadzić do śmierci tysięcy Polaków. Ministerstwo Zdrowia przygotowało listę trzystu takich substancji. Jest na niej sporo leków na serce.

- To zaostrzenie mogłoby wystąpić w okresie krótszym niż miesiąc, mamy tu chociażby leki na nadciśnienie tętnicze. Ja przypomnę, że mamy w Polsce 11 milionów osób, które mają nadciśnienie tętnicze - komentuje prof. Marcin Grabowski, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych z WUM.

CZYTAJ TAKŻE: Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Z tych jedenastu milionów Polaków aż dziewięć milionów systematycznie, nierzadko codziennie, przyjmuje leki. W tym półtora miliona pacjentów z niewydolnością serca, a milion z migotaniem przedsionków. Dla nich nagłe zaprzestanie leczenia oznaczałoby wyrok. Problem polega na tym, że wiele z tych leków, łącznie z opakowaniami, jest produkowanych na Dalekim Wschodzie.

- Jest to pochodną uzależnienia całego świata od różnego rodzaju substratów, składników produkowanych w Chinach. Dlaczego tam produkujemy? Bo tam jest taniej - tłumaczy Mariusz Politowicz, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej, pracujący w aptece "Pod wagą" w Pleszewie.

Taniej nie znaczy bezpieczniej. Pandemia i wojna w Ukrainie pokazały, jak łatwo mogą zostać zerwane takie odległe łańcuchy dostaw.

- Stąd też działamy, żeby powstał system zachęt dla polskiego przemysłu farmaceutycznego, jak również dla ogólnie sektora farmaceutycznego, żeby leki krytyczne w jak największym wymiarze, ilości, były produkowane u nas w kraju - mówi wiceminister zdrowia Marek Kos.

Wysłali apel do minister zdrowia. Zwracają uwagę, że niemal dwa miliony Polaków nie ma w gminie apteki
Wysłali apel do minister zdrowia. Zwracają uwagę, że niemal dwa miliony Polaków nie ma w gminie apteki Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym"

Polska ma się czym już pochwalić

Niezależnie, czy będą to producenci polscy czy zagraniczni, ważne, żeby fabryki leków znajdowały się na terytorium Polski.

- Na tym polega istota listy leków krytycznych. Gdyby, nie daj Boże, coś się stało, gdybyśmy musieli zamknąć granice, gdyby pewnego dnia przywrócono kontrole celne na granicach, to może być nawet samo przywrócenie kontroli celnych, to już nam upośledza łańcuch dostaw - twierdzi prof. Krzysztof J. Filipiak z Zespołu Farmakoterapii i Polityki Lekowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

Dobre rzeczy w tym względzie już się dzieją: w październiku Polpharma otworzyła w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a w listopadzie inna firma, Adamed, w Pabianicach uruchomiła nowe laboratoria dla leków wziewnych. To dopiero początek takich inwestycji.

Do tego Polska może się pochwalić Zintegrowanym Systemem Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. Dzięki niemu natychmiast wiemy, jakiego leku może w kraju zabraknąć.

- Według mojej wiedzy tak rozbudowanego systemu i zbierającego informacje raz na dobę, bo taka jest istota tego systemu, w żadnym państwie nie ma - podkreśla Artur Fałek, ekspert ds. systemu ochrony zdrowia z Kancelarii Doradczej Rafał Piotr Janiszewski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS