Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN
Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie
Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie
Jan Błaszkowski/Fakty TVN
Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocieJan Błaszkowski/Fakty TVN

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Mężczyzna oskarżony o zabójstwo młodej Polki został tak szybko wprowadzony do sądu w greckim mieście Kos, że czekająca na niego matka nieżyjącej dziewczyny, nie zdążyła nawet spojrzeć mu w oczy.

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka Anastazja - mówi Natalia Rubińska, matka zamordowanej.

Jedna z głośniejszych spraw ostatnich kilkudziesięciu lat

Proces 33-letniego Sallahudina S. - obywatela Bangladeszu pracującego na Kos - wstrząsnął spokojną, żyjącą z turystyki wyspą.

- Prokuratura zarzuca Sallahudinowi S. porwanie, gwałt i morderstwo Anastazji - informuje detektyw Dawid Burzacki.

Proces ruszył z oporami, bo jego niektórzy uczestnicy dopiero 2 grudnia dostali akta sprawy. - Śmierć Anastazji to jedna z głośniejszych spraw kryminalnych ostatnich kilkudziesięciu lat. Niektórzy mieszkańcy żyjącej z turystyki wyspy boją się o jej dobry wizerunek, natomiast większość z nich żąda szybkiego wyjaśnienia sprawy i sprawiedliwości - wskazuje Marcin Jakubczyk, reporter programu "Uwaga!" TVN.

CZYTAJ TAKŻE: Zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. "Dowody są mocne i niepodważalne"

27-letnia Anastazja pracowała na Kos w jednym z hoteli. Feralnego dnia w czerwcu zeszłego roku jej szef szybciej zwolnił ją do domu. Monitoring uchwycił Polkę w jednym z barów, a potem w sklepie, gdzie robiła zakupy.

To tam spotkała kilku obywateli Pakistanu i Bangladeszu też pracujących na wyspie. Z Sallahudinem S. wsiadła na skuter i pojechała do jego mieszkania. - Według mnie była zbyt ufna. Ja ją przestrzegałem, by uważała - mówi pan Andrzej, ojciec Anastazji.

"Jak ukryć ciało?", "jak pozbyć się odcisków palców?", "jak zmylić śledczych?"

Anastazja zdążyła jeszcze napisać do swojego chłopaka, ale potem kontakt się urwał. Sallahudin S. od początku był głównym podejrzanym, bo jako ostatni widział się z Polką. Kupił też bilet lotniczy do Włoch i planował opuścić wyspę.

- Wpisywał w swoim telefonie takie frazy: "jak ukryć ciało", "jak pozbyć się odcisków palców", "jak zmylić śledczych" - wymienia Dawid Burzacki. Po zatrzymaniu nie przyznawał się do winy.

Ochotniczka ze specjalnej grupy ratowniczej odnalazła ciało dziewczyny. Było zapakowane w worki i ukryte pod stertą gałęzi nieopodal słonego jeziora - jednej z atrakcji turystycznych wyspy Kos. Anastazja prawdopodobnie została uduszona, a przed śmiercią zgwałcona. - Gdy widzisz ciało dziewczyny w takim stanie i jednocześnie wiesz, co się stało, nie można tego zapomnieć - mówi ochotniczka z grupy poszukiwawczo-ratowniczej.

Tuż po zamordowaniu Anastazji ówczesny premier Mateusz Morawiecki zapowiadał starania o ekstradycję podejrzanego do Polski. Prokuratura twierdzi, że wszystko zależy od tego, czy w Grecji zapadnie satysfakcjonujący stronę polską wyrok, bo wtedy oddzielny proces w kraju nie byłby potrzebny.

- Mamy nasze śledztwo prowadzone w Polsce. Odrębnie postępowanie jest prowadzone w Grecji - przekazuje Karolina Stocka-Mycek z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Oskarżonemu grozi nawet dożywocie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archwium prywatne

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS