"Można zapłacić twarzą". Tajniki moskiewskiego monitoringu

26.12.2018 | Integruje urządzenia służb, policji i organów państwa. Tajniki moskiewskiego monitoringu
26.12.2018 | Integruje urządzenia służb, policji i organów państwa. Tajniki moskiewskiego monitoringu
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
26.12.2018 | Integruje urządzenia służb, policji i organów państwa. Tajniki moskiewskiego monitoringuAndrzej Zaucha | Fakty TVN

Licznik wskazuje liczbę 167 tysięcy kamer, ale władze Moskwy nie zamierzają mówić "stop". Konsekwentnie rozwijają system monitoringu miejskiego, który rozpoznaje twarze. To pozwala na przykład na szybką identyfikację poszukiwanych. Ale osoby zajmujące się rozwojem technologii rozpoznawania twarzy, widzą całą masę innych zastosowań.

Michaił jest aktywnym opozycjonistą. Do bazy poszukiwanych przestępców wpisały go służby specjalne. Policjanci zatrzymali go latem na stacji metra. Został rozpoznany dzięki kamerom monitoringu.

- Specjalny komunikator na smartfonach i tabletach pokazywał im na czerwono, że jestem poszukiwany jako niebezpieczny podejrzany - tłumaczy Michaił Aksel.

W rosyjskiej stolicy intensywnie testowany jest system rozpoznawania twarzy. Moskwa ma 167 tysięcy kamer. Na placach, ulicach, w metrze, autobusach i na klatkach schodowych.

- To jeden z największych i zupełnie unikatowych systemów na świecie. Jest przydatny w kwestiach bezpieczeństwa i - co ważne - zarządzaniu miastem i jego służbami - uważa Dmitrij Gołowin, szef zarządu kamer miejskich departamentu technologii informacyjnych merostwa Moskwy.

Dzięki kamerom można kontrolować wywóz śniegu, śmieci albo wykryć kradzież roweru na klatce schodowej. Lub poszukiwać terrorystów.

Chociaż Moskwa ma mniej kamer niż Londyn, to tylko tutaj - jak nigdzie na świecie - na wielką skalę integruje się urządzenia służb miejskich, policji i organów państwowych w jeden system.

Osoba, która ma odpowiednie uprawnienia, może z terminalu podłączyć się do dowolnej z kamer, obrócić ją i zrobić zbliżenie, by zobaczyć interesującego człowieka. Władze twierdzą, że dzięki temu zatrzymano już 90 osób, które były ścigane przez policję.

- To, że policja śledzi i łapie przestępców, tak będzie niedługo wszędzie, ale ważne, żeby na tym nie ucierpiały nasze prawa i wolności - uważa Władimir Charłamow, mieszkaniec Moskwy.

Innowacje, które ułatwią życie

Rosjanie stale wygrywają najbardziej prestiżowe międzynarodowe konkursy dla firm, które tworzą algorytmy rozpoznające twarze.

- Nie da się postawić funkcjonariusza na każdym rogu, by łapał terrorystów. Dzięki programom ich służba jest bardziej efektywna - twierdzi Michaił Iwanow, generalny dyrektor NtechLab.

- Rosja jest liderem, bo mamy bardzo wysoki poziom kształcenia matematycznego. Można powiedzieć swoją własną szkołę matematyczną - dodaje programista Anton Malcew.

Rosyjscy biznesmeni już myślą o tym, jak wykorzystać nowe technologie do zarabiania pieniędzy. W jednej z sieci rosyjskich pizzerii można zapłacić za zamówienie patrząc w kamerę. Wcześniej trzeba ściągnąć specjalną aplikację i zarejestrować się.

- Dzięki temu systemowi potem nie trzeba ze sobą niczego nosić. Jak telefon się rozładuje, co zdarza się przecież często, można zapłacić twarzą - tłumaczy Ksenia Konstantinowa.

W rosyjskiej stolicy już mówi się, by skanowanie twarzy wykorzystać w niedalekiej przyszłości do płacenia za przejazd autobusem lub koleją podmiejską.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS