"Można zapłacić twarzą". Tajniki moskiewskiego monitoringu

26.12.2018 | Integruje urządzenia służb, policji i organów państwa. Tajniki moskiewskiego monitoringu
26.12.2018 | Integruje urządzenia służb, policji i organów państwa. Tajniki moskiewskiego monitoringu
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
26.12.2018 | Integruje urządzenia służb, policji i organów państwa. Tajniki moskiewskiego monitoringuAndrzej Zaucha | Fakty TVN

Licznik wskazuje liczbę 167 tysięcy kamer, ale władze Moskwy nie zamierzają mówić "stop". Konsekwentnie rozwijają system monitoringu miejskiego, który rozpoznaje twarze. To pozwala na przykład na szybką identyfikację poszukiwanych. Ale osoby zajmujące się rozwojem technologii rozpoznawania twarzy, widzą całą masę innych zastosowań.

Michaił jest aktywnym opozycjonistą. Do bazy poszukiwanych przestępców wpisały go służby specjalne. Policjanci zatrzymali go latem na stacji metra. Został rozpoznany dzięki kamerom monitoringu.

- Specjalny komunikator na smartfonach i tabletach pokazywał im na czerwono, że jestem poszukiwany jako niebezpieczny podejrzany - tłumaczy Michaił Aksel.

W rosyjskiej stolicy intensywnie testowany jest system rozpoznawania twarzy. Moskwa ma 167 tysięcy kamer. Na placach, ulicach, w metrze, autobusach i na klatkach schodowych.

- To jeden z największych i zupełnie unikatowych systemów na świecie. Jest przydatny w kwestiach bezpieczeństwa i - co ważne - zarządzaniu miastem i jego służbami - uważa Dmitrij Gołowin, szef zarządu kamer miejskich departamentu technologii informacyjnych merostwa Moskwy.

Dzięki kamerom można kontrolować wywóz śniegu, śmieci albo wykryć kradzież roweru na klatce schodowej. Lub poszukiwać terrorystów.

Chociaż Moskwa ma mniej kamer niż Londyn, to tylko tutaj - jak nigdzie na świecie - na wielką skalę integruje się urządzenia służb miejskich, policji i organów państwowych w jeden system.

Osoba, która ma odpowiednie uprawnienia, może z terminalu podłączyć się do dowolnej z kamer, obrócić ją i zrobić zbliżenie, by zobaczyć interesującego człowieka. Władze twierdzą, że dzięki temu zatrzymano już 90 osób, które były ścigane przez policję.

- To, że policja śledzi i łapie przestępców, tak będzie niedługo wszędzie, ale ważne, żeby na tym nie ucierpiały nasze prawa i wolności - uważa Władimir Charłamow, mieszkaniec Moskwy.

Innowacje, które ułatwią życie

Rosjanie stale wygrywają najbardziej prestiżowe międzynarodowe konkursy dla firm, które tworzą algorytmy rozpoznające twarze.

- Nie da się postawić funkcjonariusza na każdym rogu, by łapał terrorystów. Dzięki programom ich służba jest bardziej efektywna - twierdzi Michaił Iwanow, generalny dyrektor NtechLab.

- Rosja jest liderem, bo mamy bardzo wysoki poziom kształcenia matematycznego. Można powiedzieć swoją własną szkołę matematyczną - dodaje programista Anton Malcew.

Rosyjscy biznesmeni już myślą o tym, jak wykorzystać nowe technologie do zarabiania pieniędzy. W jednej z sieci rosyjskich pizzerii można zapłacić za zamówienie patrząc w kamerę. Wcześniej trzeba ściągnąć specjalną aplikację i zarejestrować się.

- Dzięki temu systemowi potem nie trzeba ze sobą niczego nosić. Jak telefon się rozładuje, co zdarza się przecież często, można zapłacić twarzą - tłumaczy Ksenia Konstantinowa.

W rosyjskiej stolicy już mówi się, by skanowanie twarzy wykorzystać w niedalekiej przyszłości do płacenia za przejazd autobusem lub koleją podmiejską.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS