Reakcje na gest posłanki Lichockiej. W tle problemy polskiej ochrony zdrowia

15.02.2020 | Reakcje na gest posłanki Lichockiej. W tle problemy polskiej ochrony zdrowia
15.02.2020 | Reakcje na gest posłanki Lichockiej. W tle problemy polskiej ochrony zdrowia
Marek Nowicki | Fakty TVN
15.02.2020 | Reakcje na gest posłanki Lichockiej. W tle problemy polskiej ochrony zdrowiaMarek Nowicki | Fakty TVN

Gest posłanki Joanny Lichockiej w trakcie debaty nad dofinansowaniem mediów publicznych wywołał wiele reakcji, nie tylko wśród polityków. Finansowanie onkologii to temat, który powinien łączyć, a nie dzielić, dlatego lekarze z Poznania proponują, by te polityczne emocje skierować przeciwko wspólnemu wrogowi.

Gest wykonany w ferworze politycznych emocji przez posłankę Prawa i Sprawiedliwości Joannę Lichocką podczas czwartkowych obrad Sejmu dotknął wielu pacjentów i ich rodziny.

Do grona tych osób należy pan Rafał Smykowski - ojciec dziewczynki, na której szybkie i skuteczne wybudzenie ze śpiączki po wypadku samochodowym brakuje pieniędzy.

Pan Rafał oburzony wydarzeniami w Sejmie postanowił nagrać filmik, w którym wykorzystał gest, jakiego użyła posłanka Lichocka. Mężczyzna na nagraniu drapie się pod nosem i pod okiem środkowym palcem.

- Też chciałem nagrać swoje "podziękowanie" dla Sejmu w sprawie tych pieniędzy dla telewizji. I też jestem taki wzruszony za to, co się stało - tłumaczy na nagraniu Rafał Smykowski naśladując gest posłanki Lichockiej - Jestem z Monisią w szpitalu. Moni jest w śpiączce. Oczywiście nie ma tu na nic pieniędzy. Moni ma na dobę 30 minut ćwiczeń z fizjoterapii - dodaje ojciec.

Historia ojca chorej dziewczynki poruszyła tysiące internautów, w tym także doktora Michała Zembalę.

- Każdego, kto widział post pana Rafała, dotknęło to, o czym on mówił i w jaki sposób mówił. Bo mnie w szczególności, jako rodzica i lekarza, zatrważa prawdziwość tej sytuacji. On ma rację, bo pieniędzy w systemie brakuje i będzie brakować - mówi dr hab. Michał Zembala, kardiochirurg ze Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Pomocy muszą szukać za granicą

O ciężkiej sytuacji w polskiej opiece zdrowotnej wie Kajetan Gawarecki, który też zareagował na wydarzenia w Sejmie. Pan Kajetan jako pielęgniarz towarzyszy wielu ciężko chorym w podróży za granicę.

- Jest wielu pacjentów, którzy szukają leczenia za granicą i zyskują je, nawet za bardzo bliską granicą - opowiada Kajetan Gawarecki. Dodaje, że w Polsce są duże możliwości leczenia, jednak brakuje na nie środków.

Nasz redakcyjny kolega Rafał Poniatowski od trzech lat walczy z czerniakiem w czwartym stadium. W Polsce nie dostał skutecznego leczenia z powodu braku pieniędzy.

- Poza Polską immunoterapia to są dwa połączone leki, ponieważ działają one wtedy o wiele lepiej niż każdy z tych leków osobno. W Polsce jest to albo jeden, albo drugi lek, tylko i wyłącznie taka możliwość istnieje. Powód prosty: brak pieniędzy - tłumaczy Rafał Poniatowski, dziennikarz TVN24.

W tej sytuacji zrozumiałe emocje pacjentów i lekarzy wzbudził zarówno wniosek opozycji, aby przeznaczyć dwa dodatkowe miliardy na walkę z rakiem, jak i gest posłanki ekipy rządzącej, która ten wniosek odrzuciła.

Lekarze z Poznania zachęcają do badań

Lekarze z Poznania proponują, aby te polityczne emocje skierować przeciwko wspólnemu wrogowi.

W mediach społecznościowych pojawił się filmik nagrany przez Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów, w którym pracownicy zachęcają do wykonywania profilaktycznych badań.

- Nazywam się Dariusz Godlewski i od 21 lat kieruję Ośrodkiem Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów i wraz z zespołem od 21 lat razem pokazujemy rakowi ten gest. Dlatego prosimy was: badajcie się, kontrolujcie swoje ciało, dbajcie o siebie. Zróbcie to samo: pokażcie f***k rakowi - mówi na nagraniu doktor Godlewski.

Politycy nie mogą podgrzewać atmosfery i grać nadzieją tam, gdzie chodzi o życie. W sprawie finansowania onkologii powinno być porozumienie ponad podziałami. To wyzwanie tak dla rządzących, jak i dla opozycji.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS