Pasy jak śmiertelna pułapka. Co zagraża pieszym?

16.11.2019 | Pasy jak śmiertelna pułapka. Co zagraża pieszym?
16.11.2019 | Pasy jak śmiertelna pułapka. Co zagraża pieszym?
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
16.11.2019 | Pasy jak śmiertelna pułapka. Co zagraża pieszym?Dariusz Łapiński | Fakty TVN

Zamiast chronić najsłabszych użytkowników dróg, przejścia dla pieszych wystawiają ich na łatwy cel i straconą pozycję. W starciu z rozpędzonym samochodem pieszy nie ma szans. W ubiegłym roku na przejściach dla pieszych zginęło prawie 300 osób. Dlaczego tak się dzieje?

Przechodzący przez jezdnię piesi powinni być na przejściach bezpieczni, ale nie są. Widać to na nagraniach z różnych miast.

Co roku niemal trzysta osób ginie w wypadkach na przejściach dla pieszych. W piątek wieczorem do śmiertelnego wypadku doszło na pasach w Częstochowie. Pieszy wpadł pod koła samochodu w kompletnych ciemnościach, bo przejście nie miało żadnego oświetlenia.

- Koszt takiego doświetlenia waha się w zależności od tego, czy jest to doświetlenie dedykowane, czy słupy już były wcześniej zamontowane. Mówimy tutaj o koszcie bądź to 10 tysięcy złotych na jedno przejście, bądź od 35 tysięcy złotych do 40 tysięcy złotych - informuje Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

O oświetleniu przejść dla pieszych decydują władze miast i gmin. W Warszawie przez sześć ostatnich lat specjalnie doświetlono tysiąc przejść dla pieszych i liczba wypadków śmiertelnych na pasach spadła blisko o połowę.

W Krakowie życie przechodzącej po pasach rodzinie uratował kierowca autobusu. Widząc pieszych i wyprzedzający go samochód, zajechał drogę temu pojazdowi.

- Instynkt. Skręciłem kierownicą w lewo, całym autobusem zablokowałem mu drogę, żeby tylko nie wjechał w tych ludzi - tłumaczy Grzegorz Zięba, kierowca MPK w Krakowie.

Czasami rozsądku brakuje pieszym

Nie zawsze wina za tragedię na drogach spada na kierowców. - Gdybyśmy tak procentowo podzielili, to dwie trzecie wypadków spowodowali kierowcy, a jedną trzecią piesi, którzy też często potrafią zachować się w sposób nieodpowiedzialny - informuje insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Janusz Popiel ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych "Alter Ego" przypomina: - Kiedyś uczono: popatrz w lewo, popatrz w prawo, popatrz w lewo. To nadal jest aktualne. Zanim wejdziesz na przejście: popatrz, nawiąż kontakt wzrokowy z kierującym, zorientujesz się, czy zamierza ci ustąpić pierwszeństwa.

Bo oświetlenie, wysepki czy światła uliczne nic nie dadzą, gdy brakuje rozwagi.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: policja

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS