Pasy jak śmiertelna pułapka. Co zagraża pieszym?

16.11.2019 | Pasy jak śmiertelna pułapka. Co zagraża pieszym?
16.11.2019 | Pasy jak śmiertelna pułapka. Co zagraża pieszym?
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
16.11.2019 | Pasy jak śmiertelna pułapka. Co zagraża pieszym?Dariusz Łapiński | Fakty TVN

Zamiast chronić najsłabszych użytkowników dróg, przejścia dla pieszych wystawiają ich na łatwy cel i straconą pozycję. W starciu z rozpędzonym samochodem pieszy nie ma szans. W ubiegłym roku na przejściach dla pieszych zginęło prawie 300 osób. Dlaczego tak się dzieje?

Przechodzący przez jezdnię piesi powinni być na przejściach bezpieczni, ale nie są. Widać to na nagraniach z różnych miast.

Co roku niemal trzysta osób ginie w wypadkach na przejściach dla pieszych. W piątek wieczorem do śmiertelnego wypadku doszło na pasach w Częstochowie. Pieszy wpadł pod koła samochodu w kompletnych ciemnościach, bo przejście nie miało żadnego oświetlenia.

- Koszt takiego doświetlenia waha się w zależności od tego, czy jest to doświetlenie dedykowane, czy słupy już były wcześniej zamontowane. Mówimy tutaj o koszcie bądź to 10 tysięcy złotych na jedno przejście, bądź od 35 tysięcy złotych do 40 tysięcy złotych - informuje Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

O oświetleniu przejść dla pieszych decydują władze miast i gmin. W Warszawie przez sześć ostatnich lat specjalnie doświetlono tysiąc przejść dla pieszych i liczba wypadków śmiertelnych na pasach spadła blisko o połowę.

W Krakowie życie przechodzącej po pasach rodzinie uratował kierowca autobusu. Widząc pieszych i wyprzedzający go samochód, zajechał drogę temu pojazdowi.

- Instynkt. Skręciłem kierownicą w lewo, całym autobusem zablokowałem mu drogę, żeby tylko nie wjechał w tych ludzi - tłumaczy Grzegorz Zięba, kierowca MPK w Krakowie.

Czasami rozsądku brakuje pieszym

Nie zawsze wina za tragedię na drogach spada na kierowców. - Gdybyśmy tak procentowo podzielili, to dwie trzecie wypadków spowodowali kierowcy, a jedną trzecią piesi, którzy też często potrafią zachować się w sposób nieodpowiedzialny - informuje insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Janusz Popiel ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych "Alter Ego" przypomina: - Kiedyś uczono: popatrz w lewo, popatrz w prawo, popatrz w lewo. To nadal jest aktualne. Zanim wejdziesz na przejście: popatrz, nawiąż kontakt wzrokowy z kierującym, zorientujesz się, czy zamierza ci ustąpić pierwszeństwa.

Bo oświetlenie, wysepki czy światła uliczne nic nie dadzą, gdy brakuje rozwagi.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: policja

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS