Miała być lekcja tolerancji, wyszła lekcja strachu. Groźby z powodu "Tęczowego Piątku"

26.10.2018 | Miała być lekcja tolerancji, wyszła lekcja strachu. Groźby z powodu "Tęczowego Piątku"
26.10.2018 | Miała być lekcja tolerancji, wyszła lekcja strachu. Groźby z powodu "Tęczowego Piątku"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
26.10.2018 | Miała być lekcja tolerancji, wyszła lekcja strachu. Groźby z powodu "Tęczowego Piątku"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

"Tęczowy Piątek" w szkołach miał promować tolerancję wobec mniejszości seksualnych i walkę z homofobią. Miał, bo choć odbył się w niektórych szkołach, to dyrektorzy innych woleli nie iść na stracie z politykami prawicy, minister edukacji, kuratorami i kościołem.

Są pisma do kuratoriów z żądaniem ujawnienia szkół, w których zorganizowany został "Tęczowy Piątek". Jest protest, ale brak konkretów. Prezes Pomorskiego Okręgu Młodzieży Wszechpolskiej Monika Trocka przyznaje, że nawet nie wie jak te zajęcia wyglądają. - Widzieliśmy tylko broszurę dla nauczycieli, w których poruszane są właśnie takie kwestie - mówi.

To już trzecia edycja "Tęczowego Piątku", ale takie emocje budzi po raz pierwszy.

- Dochodzą do nas bardzo niepokojące komunikaty, że rodzice o tym nie wiedzą, że może się dziać w szkole coś na co nie wyrażają zgody. Prosimy o zgłaszanie tego typu sytuacji do kuratoriów - mówiła w czwartek Marzena Machałek, wiceminister Edukacji Narodowej.

Episkopat protestuje

O tym, że w szkole decydują rodzice przypomina też w specjalnym oświadczeniu Episkopat, ale ma też swoje stanowisko. "To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole (art. 48 ust. 1 Konstytucji). Treści te muszą być również zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców. (...) Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ" - pisze Episkopat. Dyrektor tylko jednej szkoły na 211, które miały wziąć udział w tej lekcji tolerancji, odważył się o tym otwarcie powiedzieć. - Jest to po pierwsze, świetny powód do rozmowy na trudne tematy, które są często wypierane lub zamiatane pod dywan, a po drugie, jest to bardzo dobra lekcja akceptacji - mówi Bartłomiej Pielak, dyrektor I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Maharadży Jama Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie W krakowskiej szkole, w której jeszcze niedawno uczyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, nikt nie chciał mówić na temat akcji. Z kolei w Łodzi, gdzie do programu zgłoszonych było 13 placówek, żadna nie chciała się ujawnić.

"Problem homofobii jest duży"

Liceum w Tarnowskich Górach przyznało, że rezygnuje z projektu z powodów bezpieczeństwa. "Pojawiały się groźby i żądania rozprawienia się z organizatorami wydarzenia, pochwały metod stosowanych wobec mniejszości w reżimach nazistowskich i komunistycznych. Pojawiły się sugestie przygotowań do zorganizowania agresywnych akcji w otoczeniu szkoły" - czytamy w uzasadnieniu. I tak lekcja tolerancji stała się lekcją strachu. - Utwierdza nas w przekonaniu jak bardzo jest to ważna akcja, że problem homofobii jest, jest duży i funkcjonuje na różnych szczeblach, również tych ministerialnych - mówi Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciwko Homofobii. - Dlatego organizacje skrajnie nacjonalistyczne czują się i ośmielone, i zachęcone do tego, żeby wysyłać groźby - dodaje Anna Tatar ze Stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Z danych Kampanii Przeciwko Homofobii wynika, że w każdej klasie co najmniej jeden uczeń nie jest orientacji heteroseksualnej. Większość staje się z tego powodu - właśnie w szkole - ofiarami przemocy.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS