Polscy medycy na linii frontu. W Bachmucie jest stały punkt pomocy

28.03.2023 | Polscy medycy pomagają na linii frontu. W Bachmucie jest stały punkt pomocy
28.03.2023 | Polscy medycy pomagają na linii frontu. W Bachmucie jest stały punkt pomocy
Anna Czerwińska | Fakty TVN
Polscy medycy pomagają na linii frontu. W Bachmucie jest stały punkt pomocyAnna Czerwińska | Fakty TVN

Dmytro i Denis stracili nogi, ale cieszą się, że żyją. Takich jak oni w ukraińskiej armii jest coraz więcej. Wielu takim pomagają Polacy - ratownicy, a nawet paraolimpijczycy. Wielu tym, którzy wciąż walczą, wciąż potrzebny jest sprzęt. Do Ukrainy dotarły właśnie brytyjskie czołgi.

Dmytro ma dopiero 22 lata. Swoją prawą nogę stracił w walkach niedaleko Bachmutu. Mówi jednak, że jest szczęśliwy. - Jak tylko wstałem z protezą, poczułem, że znowu żyję. Cztery miesiące przeleżałem, lewa noga była złamana - opowiada Dmytro, ukraiński żołnierz.

To wyzwanie, przez które muszę przejść, nie ma sensu narzekać - dodaje 28-letni Denis. - Rakieta Iskander spadła 50 metrów od naszego posterunku. Mój kolega wykrwawił się na śmierć. Moi bliscy, moja dziewczyna, nie pozwalają mi się załamać, chcę żyć - zapewnia 28-latek.

Ukraińskie władze alarmują: na protezy czeka coraz więcej żołnierzy. - Brakuje nam specjalistów, bo każdego dnia przybywa wielu nowych pacjentów po amputacjach - wyjaśnia Andrij Owczarenko, dyrektor szpitala w Kijowie.

Rannych z pierwszej linii frontu ewakuują między innymi polscy ratownicy. Polski zespół medyków pola walki "W Międzyczasie" uruchomił w Bachmucie swój stały punkt pomocy. - Wyciągamy z pierwszej linii walk osoby, które potrzebują pomocy, staramy się te osoby na miejscu stabilizować tak, żeby żywe i w jak najlepszej kondycji dojechały do punktów stabilizacyjnych - tłumaczy "Kris" z zespołu medyków pola walki "W Międzyczasie".

"Odzyskać Ukrainę"

Część ukraińskich żołnierzy i cywilów jest leczona i rehabilitowana za granicą. Stowarzyszenie Jedna Chwila i Polska Misja Medyczna zorganizowały zakup sprzętu, rehabilitację stałą i pięć turnusów rehabilitacyjnych - to między innymi zajęcia z polskimi paraolimpijczykami.

- Zarówno zajęcia indywidualne, jak i zajęcia w grupie, ale też była opieka psychologa, było spotkanie z doradcą zawodowym, były informacje przekazywane przez edukatorów w ramach pomocy i wsparcia medycznego - wylicza Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Rannych Ukraińców może być więcej, gdy zacznie się ukraińska kontrofensywa. - Mamy cel. Odzyskać Ukrainę w naszych granicach i wyeliminować wroga. Wykonujecie swoje zadania perfekcyjnie. Najważniejsze, byście cali wrócili do swoich domów. Chwała Ukrainie - powiedział gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich wojsk lądowych.

Do tego potrzebny jest sprzęt wojskowy. Ukraińcy pokazali właśnie, że dotarły do nich pierwsze brytyjskie czołgi Challenger 2. Brytyjczykom podziękował ukraiński minister obrony.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS