Rząd i politycy PiS ruszyli w Polskę. Pojawiają się jednak trudne pytania


Chwalą się, jak wydają pieniądze, ale pytania o nagrody dla siebie, uznają za temat zamknięty. Chętnie przyjmują głosy poparcia, narzekają też na prowokacje. Odpowiedzi na pytania z sali wypadają najlepiej, gdy wybierają je sami.

PiS jeździ po Polsce i organizuje kilkaset spotkań, głównie w mniejszych miejscowościach. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Węgrów, gdzie już po wydarzeniu miejsce miała kłótnia o brak pytań z sali.

Beata Szydło była na spływie Dunajcem, a na spotkaniu z wyborcami towarzyszyła jej góralska orkiestra, ale nie każdy miał tyle szczęścia. Ministra Mariusza Błaszczaka na Mazurach powitał protest. - Oddaj kasę do budżetu! - wzywali demonstranci.

Kilkadziesiąt spotkań odbyło się tylko w sobotę i niedzielę. Byli na nich zarówno ministrowie, jak i posłowie PiS. Wśród opinii słychać było pochwały, ale też mnóstwo krytyki. Nie wszędzie dopisała też frekwencja.

Tak zwana "piątka Morawieckiego" to obietnice przedstawione przez premiera. Politycy odmieniali je przez wszystkie przypadki. Znowu pojawiły się miliardowe kwoty, które podobno są i będą wydawane.

- Te środki w Ministerstwie Finansów zostały wypracowane poprzez specjalne programy uszczelniające - powiedział premier.

Trudne tematy

Tam gdzie pytań nie czytano z kartek, pojawiały się trudne kwestie. - To jest część medialnej burzy, która rozpętana została niedawno, a która wynikała rzeczywiście z błędu, który popełniliśmy - stwierdził w Dęblinie Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, odpowiadając na krytykę wydatków na delegacje senator Anny Marii Anders.

W Żywcu pytania kierowane do Marka Kuchcińskiego odczytywał z kartek sam marszałek, co znacznie poprawiało atmosferę. - Jakie leki pan marszałek zażywa, by być tak odpornym na totalną i obłudną opozycję? Gratuluję spokoju - przeczytał Kuchciński i odpowiedział, że "często pije zieloną herbatę z pigwą".

Momentami spotkania wyglądały jak akademie ku czci rządzących, ale były też zarzuty o tolerowanie skrajnej prawicy.

Ratowanie wizerunku?

Temat niepełnosprawnych wracał nie tylko na spotkaniu z Beatą Szydło, ale też z minister Elżbietą Rafalską. Opozycja mówi o ratowaniu wizerunku.

- Ruszenie w Polskę ma przede wszystkim przykryć straty wizerunkowe, które wynikały z nagród, czy też Polskiej Fundacji Narodowej - stwierdziła Katarzyna Lubnauer, liderka Nowoczesnej.

- Obudzili się ze snu zimowego i jadą rozmawiać z Polakami - zauważył Rafał Trzaskowski (PO).

Antoniego Macierewicza i jego temat smoleński PiS przeniosło za ocean, a Polonia w wyborach samorządowych nie głosuje.

Kampania spotkań z Polakami ma potrwać do końca lipca.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS