Rząd i politycy PiS ruszyli w Polskę. Pojawiają się jednak trudne pytania


Chwalą się, jak wydają pieniądze, ale pytania o nagrody dla siebie, uznają za temat zamknięty. Chętnie przyjmują głosy poparcia, narzekają też na prowokacje. Odpowiedzi na pytania z sali wypadają najlepiej, gdy wybierają je sami.

PiS jeździ po Polsce i organizuje kilkaset spotkań, głównie w mniejszych miejscowościach. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Węgrów, gdzie już po wydarzeniu miejsce miała kłótnia o brak pytań z sali.

Beata Szydło była na spływie Dunajcem, a na spotkaniu z wyborcami towarzyszyła jej góralska orkiestra, ale nie każdy miał tyle szczęścia. Ministra Mariusza Błaszczaka na Mazurach powitał protest. - Oddaj kasę do budżetu! - wzywali demonstranci.

Kilkadziesiąt spotkań odbyło się tylko w sobotę i niedzielę. Byli na nich zarówno ministrowie, jak i posłowie PiS. Wśród opinii słychać było pochwały, ale też mnóstwo krytyki. Nie wszędzie dopisała też frekwencja.

Tak zwana "piątka Morawieckiego" to obietnice przedstawione przez premiera. Politycy odmieniali je przez wszystkie przypadki. Znowu pojawiły się miliardowe kwoty, które podobno są i będą wydawane.

- Te środki w Ministerstwie Finansów zostały wypracowane poprzez specjalne programy uszczelniające - powiedział premier.

Trudne tematy

Tam gdzie pytań nie czytano z kartek, pojawiały się trudne kwestie. - To jest część medialnej burzy, która rozpętana została niedawno, a która wynikała rzeczywiście z błędu, który popełniliśmy - stwierdził w Dęblinie Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, odpowiadając na krytykę wydatków na delegacje senator Anny Marii Anders.

W Żywcu pytania kierowane do Marka Kuchcińskiego odczytywał z kartek sam marszałek, co znacznie poprawiało atmosferę. - Jakie leki pan marszałek zażywa, by być tak odpornym na totalną i obłudną opozycję? Gratuluję spokoju - przeczytał Kuchciński i odpowiedział, że "często pije zieloną herbatę z pigwą".

Momentami spotkania wyglądały jak akademie ku czci rządzących, ale były też zarzuty o tolerowanie skrajnej prawicy.

Ratowanie wizerunku?

Temat niepełnosprawnych wracał nie tylko na spotkaniu z Beatą Szydło, ale też z minister Elżbietą Rafalską. Opozycja mówi o ratowaniu wizerunku.

- Ruszenie w Polskę ma przede wszystkim przykryć straty wizerunkowe, które wynikały z nagród, czy też Polskiej Fundacji Narodowej - stwierdziła Katarzyna Lubnauer, liderka Nowoczesnej.

- Obudzili się ze snu zimowego i jadą rozmawiać z Polakami - zauważył Rafał Trzaskowski (PO).

Antoniego Macierewicza i jego temat smoleński PiS przeniosło za ocean, a Polonia w wyborach samorządowych nie głosuje.

Kampania spotkań z Polakami ma potrwać do końca lipca.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS