Jedni stawiają na opryski, inni na naturę. Jak miasta walczą z "inwazją komarów"?

14.06.2019 | Jedni stawiają na opryski, inni na naturę. Jak miasta walczą z "inwazją komarów"?
14.06.2019 | Jedni stawiają na opryski, inni na naturę. Jak miasta walczą z "inwazją komarów"?
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
14.06.2019 | Jedni stawiają na opryski, inni na naturę. Jak miasta walczą z "inwazją komarów"?Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Komary w natarciu. Kiedy po upale przychodzi ulewa, razem z ulewą przychodzi problem. W niektórych miastach z komarami walczy się opryskami, w innych stawia się na naturę.

Gdy przez Polskę przechodzą letnie burze, możemy być pewni, że to nie koniec problemów. Bo są stworzenia, które na wieść o ulewach aż bzyczą z radości.

Kilka tygodni temu nad Dąbrowę Tarnowską nadciągnęły najpierw ulewy, zaraz potem - eskadra komarów.

- Praktycznie w ogóle nie ma możliwości żeby tak naprawdę wyjść i nie zostać pogryzionym - mówi mieszkanka Dąbrowy Tarnowskiej. - Mamy inwazję komarów - dodaje Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Dlatego miasto się zbroi. Burmistrz rozdaje cywilom zakupione za siedemdziesiąt tysięcy złotych zapasy środków przeciwko komarom oraz zwołuje sztab kryzysowy.

Władze miasta z komarami chcą walczyć opryskami i liczą na wsparcie centrali - wojewody i ministra.

Naturalne sposoby

Ale są miasta, które takim sposobom mówią jednak: nie. W Krakowie i Warszawie - oprysków nie będzie.

- Bylibyśmy absolutnie nie fair wobec naszych przyjaciół owadów - tłumaczy Piotr Kempf z Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Zamiast chemią wybijać przy okazji pszczoły - komary można powierzyć naturze.

- Zdajemy się w kwestii walki z komarami na ptaki, na jaskółki, na jeżyki - mówi Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni w Warszawie.

Można też postawić na rośliny takie jak lawenda i kocimiętka. W menu jest też coś specjalnego, czyli komarzyca, która ma specyficzny zapach odstraszający komary. Wystarczy postawić w domu.

- Może być w ogrodzie, może być na tarasie, może być również w kuchni na parapecie - mówi Ewa Kornyszko z centrum ogrodniczego "Egzoland" w Białymstoku.

Pomóc mogą nawet bazylia i inne pachnące zioła, które jemy.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS