PiS wygrywa w sejmikach. Brakuje mu jednak zdolności koalicyjnej

22.10.2018 | PiS wygrywa w sejmikach. Brakuje mu jednak zdolności koalicyjnej
22.10.2018 | PiS wygrywa w sejmikach. Brakuje mu jednak zdolności koalicyjnej
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
22.10.2018 | PiS wygrywa w sejmikach. Brakuje mu jednak zdolności koalicyjnejKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Liczby nie kłamią - w sejmikach wojewódzkich wygrywa PiS. Ma większe poparcie procentowe i więcej mandatów. Tylko zdolności koalicyjnej może zabraknąć, więc władzę w części sejmików może utrzymać koalicja PO-PSL. Grzegorz Schetyna i Władysław Kosiniak-Kamysz są gotowi współpracować.

Godzina 21:00 i plansza z pierwszymi, sondażowymi wynikami. To był obraz wielu zwycięzców. PiS wygrało, Platforma świętowała, a PSL... przeżyło.

- Zbudowaliśmy najlepszy, skuteczny anty-PiS - grzmiał Grzegorz Schetyna z mównicy w siedzibie PO.

To PiS, jeśli sondażowy wynik potwierdzi PKW, osiągnie rezultat tylko trochę gorszy niż AWS 20 lat temu. Byłby to drugi najwyższy wynik w najnowszej historii wyborów samorządowych. Koalicja Obywatelska przegrała, ale nie sromotnie, bo o niewiele ponad 6 punktów procentowych. PSL udowodniło, że w samorządach jest silne, a ich wynik o tym świadczy. Na mandaty w sejmikach wojewódzkich mają szanse jeszcze radni od Kukiza, Bezpartyjni i ci z SLD.

- Wygraliśmy po raz czwarty. Z wynikiem, który dobrze wróży na przyszłość - mówił po godzinie 21:00 Jarosław Kaczyński.

- Dzisiaj jest pierwszy krok do zwycięstwa - skomentował sondażowe wyniki Grzegorz Schetyna.

W sztabie PiS-u nie było hucznego świętowania. - To zwycięstwo jest zwycięstwem przekonywującym, jednoznacznym, bardzo istotnym - uważa Antonii Macierewicz.

"Jesteśmy w stanie porozumieć się z każdym"

W przypadku sejmików wojewódzkich zwycięstwo nie zawsze oznacza rządzenie. Opozycja wygrała, według sondażowych wyników, w siedmiu województwach. W dziewięciu triumfował PiS. Ale dziś PiS nie ma stuprocentowej pewności czy - i gdzie będzie - mogło rządzić samodzielnie. To pokaże dopiero podział mandatów w poszczególnych sejmikach.

Z pewnością w wielu z nich trzeba się będzie dogadywać, czyli zawiązywać koalicję. I tu dla PiS-u zaczynają się schody. Władysław Kosiniak-Kamysz zapewniał, że PSL nie wejdzie w koalicję z PiS-em. Wszędzie, gdzie się da, PSL zawiąże koalicję z Platformą. Tak było też w zeszłych kadencjach, w samorządzie. PiS naturalnego, oczywistego koalicjanta nie ma. I najnowsze deklaracje stanu rzeczy nie zmienią.

- Jesteśmy w stanie porozumieć się z wszystkimi, którym losy małych ojczyzn, czy województw będą leżały równie mocno na sercu jak nam - zapewnia Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

- Przyjdzie taki moment, kiedy lepiej będzie się rozmawiało - zapewnia marszałek Stanisław Karczewski.

Szef PSL o koalicjach prawdopodobnie będzie rozmawiał z liderem Platformy. PiS, które dziś rozmawiało we własnym gronie, drogę do negocjacji z ludowcami zamknęło samo sobie już w kampanii.

- PSL powinno być wyeliminowane z życia publicznego. Nie warto im zaufać - powiedziała Beata Mazurek, wicemarszałek sejmu.

Ktoś powie, że to była kampania. Ale to padło już po kampanii. W niedzielę.

- Czy to będzie nasz koalicjant? Raczej wątpię - skwitował Jan Mosiński z PiS-u.

"Liczyliśmy na wyższy wynik"

W niedzielę wieczorem w kuluarowych rozmowach właściwie nikt nie ukrywał, że PiS liczyło na wyższe zwycięstwo nad Koalicją Obywatelską. Co najmniej ośmiopunktowe. Bo to dawałoby partii komfort przed kluczowymi dla PiS-u wyborami w przyszłym roku.

- Rozmiar tego zwycięstwa nie jest taki jak oczekiwaliśmy. Nie ulega wątpliwości, że oczekiwaliśmy lepszego - powiedział w audycji Polskiego Radia "Sygnały Dnia" Zbigniew Kuźmiuk z PiS-u.

W kampanii politycy PiS-u deklarowali, że sukcesem będą samodzielne rządy w trzech lub czterech sejmikach wojewódzkich. W mijającej kadencji PiS rządziło tylko na Podkarpaciu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS