PiS wygrywa w sejmikach. Brakuje mu jednak zdolności koalicyjnej

22.10.2018 | PiS wygrywa w sejmikach. Brakuje mu jednak zdolności koalicyjnej
22.10.2018 | PiS wygrywa w sejmikach. Brakuje mu jednak zdolności koalicyjnej
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
22.10.2018 | PiS wygrywa w sejmikach. Brakuje mu jednak zdolności koalicyjnejKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Liczby nie kłamią - w sejmikach wojewódzkich wygrywa PiS. Ma większe poparcie procentowe i więcej mandatów. Tylko zdolności koalicyjnej może zabraknąć, więc władzę w części sejmików może utrzymać koalicja PO-PSL. Grzegorz Schetyna i Władysław Kosiniak-Kamysz są gotowi współpracować.

Godzina 21:00 i plansza z pierwszymi, sondażowymi wynikami. To był obraz wielu zwycięzców. PiS wygrało, Platforma świętowała, a PSL... przeżyło.

- Zbudowaliśmy najlepszy, skuteczny anty-PiS - grzmiał Grzegorz Schetyna z mównicy w siedzibie PO.

To PiS, jeśli sondażowy wynik potwierdzi PKW, osiągnie rezultat tylko trochę gorszy niż AWS 20 lat temu. Byłby to drugi najwyższy wynik w najnowszej historii wyborów samorządowych. Koalicja Obywatelska przegrała, ale nie sromotnie, bo o niewiele ponad 6 punktów procentowych. PSL udowodniło, że w samorządach jest silne, a ich wynik o tym świadczy. Na mandaty w sejmikach wojewódzkich mają szanse jeszcze radni od Kukiza, Bezpartyjni i ci z SLD.

- Wygraliśmy po raz czwarty. Z wynikiem, który dobrze wróży na przyszłość - mówił po godzinie 21:00 Jarosław Kaczyński.

- Dzisiaj jest pierwszy krok do zwycięstwa - skomentował sondażowe wyniki Grzegorz Schetyna.

W sztabie PiS-u nie było hucznego świętowania. - To zwycięstwo jest zwycięstwem przekonywującym, jednoznacznym, bardzo istotnym - uważa Antonii Macierewicz.

"Jesteśmy w stanie porozumieć się z każdym"

W przypadku sejmików wojewódzkich zwycięstwo nie zawsze oznacza rządzenie. Opozycja wygrała, według sondażowych wyników, w siedmiu województwach. W dziewięciu triumfował PiS. Ale dziś PiS nie ma stuprocentowej pewności czy - i gdzie będzie - mogło rządzić samodzielnie. To pokaże dopiero podział mandatów w poszczególnych sejmikach.

Z pewnością w wielu z nich trzeba się będzie dogadywać, czyli zawiązywać koalicję. I tu dla PiS-u zaczynają się schody. Władysław Kosiniak-Kamysz zapewniał, że PSL nie wejdzie w koalicję z PiS-em. Wszędzie, gdzie się da, PSL zawiąże koalicję z Platformą. Tak było też w zeszłych kadencjach, w samorządzie. PiS naturalnego, oczywistego koalicjanta nie ma. I najnowsze deklaracje stanu rzeczy nie zmienią.

- Jesteśmy w stanie porozumieć się z wszystkimi, którym losy małych ojczyzn, czy województw będą leżały równie mocno na sercu jak nam - zapewnia Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

- Przyjdzie taki moment, kiedy lepiej będzie się rozmawiało - zapewnia marszałek Stanisław Karczewski.

Szef PSL o koalicjach prawdopodobnie będzie rozmawiał z liderem Platformy. PiS, które dziś rozmawiało we własnym gronie, drogę do negocjacji z ludowcami zamknęło samo sobie już w kampanii.

- PSL powinno być wyeliminowane z życia publicznego. Nie warto im zaufać - powiedziała Beata Mazurek, wicemarszałek sejmu.

Ktoś powie, że to była kampania. Ale to padło już po kampanii. W niedzielę.

- Czy to będzie nasz koalicjant? Raczej wątpię - skwitował Jan Mosiński z PiS-u.

"Liczyliśmy na wyższy wynik"

W niedzielę wieczorem w kuluarowych rozmowach właściwie nikt nie ukrywał, że PiS liczyło na wyższe zwycięstwo nad Koalicją Obywatelską. Co najmniej ośmiopunktowe. Bo to dawałoby partii komfort przed kluczowymi dla PiS-u wyborami w przyszłym roku.

- Rozmiar tego zwycięstwa nie jest taki jak oczekiwaliśmy. Nie ulega wątpliwości, że oczekiwaliśmy lepszego - powiedział w audycji Polskiego Radia "Sygnały Dnia" Zbigniew Kuźmiuk z PiS-u.

W kampanii politycy PiS-u deklarowali, że sukcesem będą samodzielne rządy w trzech lub czterech sejmikach wojewódzkich. W mijającej kadencji PiS rządziło tylko na Podkarpaciu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS