Tak wyglądało piekło urządzone przez nazistów. Nieznane nagranie z czasów wojny

23.01.2018 | Tak wyglądało piekło urządzone przez nazistów. Nieznane nagranie z czasów wojny
23.01.2018 | Tak wyglądało piekło urządzone przez nazistów. Nieznane nagranie z czasów wojny
Magda Łucyan | Fakty TVN
23.01.2018 | Tak wyglądało piekło urządzone przez nazistów. Nieznane nagranie z czasów wojnyMagda Łucyan | Fakty TVN

Historia pewnego dziecka i lekcja historii. Nieznany film z około 1941 roku w kilkanaście sekund pokazuje bardzo osobisty i tragiczny wymiar wojny. - Większość ofiar II wojny światowej to nie byli żołnierze, tylko ludność cywilna - przypominają historycy. I dodają, że każdy totalitaryzm na początku był marginesem.

To wojenne ujęcie jest w Polsce zupełnie nieznane. Przedstawia zatrzymanie grupy mieszkańców wsi przez niemieckich żołnierzy. Na nagraniu widać jak mały chłopczyk biegnie za kobietą, najprawdopodobniej matką, która jest prowadzona przez żołnierzy.

Te ujęcia kręcone z ukrycia w kilkanaście sekund pokazują bardzo osobisty i tragiczny wymiar wojny.

- Większość ofiar II wojny światowej to nie byli żołnierze, tylko ludność cywilna. Rozgrywały się na pewno tysiące podobnych scen - komentuje prof. Andrzej Paczkowski, historyk IPN. Scen takich jak zabieranie matek dzieciom, rozbijanie rodzin, wywózki, obozy koncentracyjne i w końcu masowe mordy.

- Większość zbrodni nie była dokumentowana. To, czym dysponujemy, należy przez setki czy tysiące pomnożyć, żeby zdać sobie sprawę z tego, czym była II wojna światowa - dodaje Paweł Ukielski, historyk Muzeum Powstania Warszawskiego.

Od marginesu się zaczyna

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Reakcja wszystkich opcji politycznych na obchodzenie przez polskich neonazistów urodzin Adolfa Hitlera w lesie jest jednakowa. "To niedopuszczalne" - mówią politycy. Ale jednocześnie są tacy, którzy podkreślają, że "to zjawisko marginalne".

To jest pułapka - zgodnie twierdzą historycy. - To nie jest tak, że możemy bezpiecznie spać - uważa Rafał Wnuk, historyk z KUL. - To bardzo łatwo może przekroczyć niebezpieczne granice - dodaje Łukasz Kamiński historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, były szef IPN.

Bo każdy totalitaryzm zaczynał się tak samo. - Narodowosocjalistyczna partia w Niemczech też na początku była marginalna... Bolszewicy na samym początku nie mieli wielkich wpływów... - wymienia Rafał Wnuk.

- Z tego rodzaju zachowań, które wydają się izolowane, może się jednak narodzić coś, co tę izolację przełamie. I wtedy będzie to niebezpieczne dla całego społeczeństwa, narodu - ocenia prof. Andrzej Paczkowski, historyk IPN. - Może się skończyć tym, że społeczeństwo i państwo, jakie znamy, przestanie istnieć - dodaje Wnuk.

Przestroga historii

Dlatego, jak mówią historycy, zawsze musimy pamiętać, że totalitaryzm i wojna to nie liczby, to twarze i historie milionów ludzi. Historie takie jak ta Leszka Kantora, którego życie mogło potoczyć się zupełnie inaczej.

- Gdyby moja matka nie zdążyła wskoczyć do ostatniego wagonu z Charkowa do Jekaterynburga, to chyba musiałbym podzielić los tego chłopczyka, którego z ukrycia filmuje chyba Niemiec, gdzieś na Ukrainie, chyba w 1941 roku - mówi Leszek Kantor, polski reżyser obecnie mieszkający w Szwecji.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Internacional Culture Forum w Szwecji

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS