"Kartoteka błędów i zaniechań pana Zbigniewa Ziobry jest bardzo długa"

20.02.2019 | "Kartoteka błędów i zaniechań pana Zbigniewa Ziobry jest bardzo długa"
20.02.2019 | "Kartoteka błędów i zaniechań pana Zbigniewa Ziobry jest bardzo długa"
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.02.2019 | "Kartoteka błędów i zaniechań pana Zbigniewa Ziobry jest bardzo długa"Maciej Knapik | Fakty TVN

Prokuratura jest po to, żeby bronić interesu publicznego, a nie politycznego - słychać w Sejmie, ale tym razem mówią to nie politycy opozycji, a doświadczeni prawnicy. I pokazują, jak śledczy działali wobec Pawła Adamowicza, kiedy był prezydentem Gdańska. Opozycja za to złożyła wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry.

Opozycja złożyła w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. - Ta kartoteka błędów i zaniechań pana Zbigniewa Ziobry jest bardzo długa - ocenia Kamila Gasiuk-Pihowicz z klubu KO-PO.

Podporządkowanie prokuratury politykom - to zarzut opozycji numer jeden, a dowód to sprawa Srebrnej. - Prezes, który broni ministra Ziobry - de facto - broni siebie, bo on sam występuje w jednym z postępowań, które, mam nadzieję, zostanie za chwilę wszczęte - mówi Cezary Tomczyk z PO.

"Śmiertelnie niebezpieczne narzędzie"

Prokuratura ciągle w sprawie Srebrnej nie rozpoczęła formalnie śledztwa, bo chodzi o polityków PiS - twierdzi opozycja. Gdy zaś chodziło o prezydenta Adamowicza, prokuratura kwestionowała orzeczenia sądu o jakie sama wcześniej wnosiła. Tak, by sprawie już zamkniętej, nadać po raz kolejny bieg przed wyborami. Mówili o tym w Sejmie członkowie Stowarzyszenia Paragraf Państwo prezentując raport na temat działań prokuratury w sprawie prezydenta Gdańska.

- (Prokuratura - przyp. red.) staje się śmiertelnie niebezpiecznym narzędziem, które może postawić w stan oskarżenia właściwie każdego, na podstawie pewnego pretekstu - oceniał prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Człowiek oskarżony już jest w jakiś sposób winny, bo jego nazwisko jest skracane do jednej litery, już pojawia się on z opaską na oczach - dodał.

PiS: reformujemy

- Wymiar sprawiedliwości w Polsce przeszedł naprawdę głęboką reformę - odpowiada na krytykę wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - Kompleksowa reforma prokuratury, reforma kodeksu karnego, sądownictwo, losowy przydział do spraw - dodaje Sebastian Kaleta z ministerstwa sprawiedliwości.

W Ministerstwie Sprawiedliwości długo chwalono się reformami, ale gdy mowa o zmianach w sadownictwie, opozycja wskazuje na upolitycznienie i łamanie standardów europejskich. Polski rząd trafił przed Trybunał Europejski po skardze Komisji Europejskiej.

- Niektóre rozwiązanie wręcz stawiają pod znakiem zapytania uczestnictwo Polski we Wspólnocie Europejskiej - ocenia Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Naciski na sędziów

Stowarzyszenia sędziowskie skarżą się na naciski i zastraszanie. Gdy w uchwałach i stanowiskach - legalnych i podejmowanych w głosowaniach - krytykują poczynania władzy, ta odwdzięcza się postępowaniami dyscyplinarnymi wobec "niedopuszczalnych" stwierdzeń.

Politycy PiS-u utrzymują jednak, że wszystko jest w porządku.

- Nigdy nie było tak skutecznej prokuratury jak w tej chwili - uważa Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - dodaje Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

Bo - jak podkreślają politycy PiS - zarzuty pojawiają się nie tylko wobec osób związanych z opozycja, ale też z PiS-em.

"Jednorazowe badanie nie było wystarczające"

Wśród swoich sukcesów Ministerstwo Sprawiedliwości wymienia także reformę więziennictwa, ale opozycja wraca w tedy do sprawy zabójstwa Pawła Adamowicz odpowiada, że zmodernizowane rzekomo więziennictwo wypościło na wolność - mimo ostrzeżeń - zabójcę prezydenta Gdańska.

Na razie biegli nie potrafią stwierdzić, czy Stefan W. był poczytalny.

- Biegli zawnioskowali o przeprowadzenie obserwacji sądowo-psychiatrycznej. To jednorazowe badanie nie było wystarczające - wyjaśnia Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN