"Wszystko się trzyma na coraz bardziej zmęczonych rodzicach". Mają jeden, prosty postulat

31.12.2022 | "Wszystko się trzyma na coraz bardziej zmęczonych rodzicach". Mają jeden, prosty postulat
31.12.2022 | "Wszystko się trzyma na coraz bardziej zmęczonych rodzicach". Mają jeden, prosty postulat
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
31.12.2022 | "Wszystko się trzyma na coraz bardziej zmęczonych rodzicach". Mają jeden, prosty postulatJarosław Kostkowski | Fakty TVN

W Warszawie i Poznaniu zorganizowany został kolejny protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Główny postulat wciąż jest ten sam - możliwość pracowania bez utraty zasiłku. Sam zasiłek jest bardzo niski. - Wszystko się trzyma na coraz bardziej zmęczonych rodzicach - mówi matka niepełnosprawnego 19-latka.

Cała rodzina pani Anny z Poznania będzie protestować. Są skazani na walkę. - Chciałabym, żeby wreszcie coś praktycznie zmieniło się w życiu opiekunów osób niepełnosprawnych - wyjaśnia Anna Korzan, mama 19-letniego Aleksandra.

Aleksander wymaga coraz więcej troski. Kobieta zrezygnowała z pracy. Kiedy w polskich domach trwają przygotowania do powitania 2023 roku, oni chcą, by ich głos był silniejszy od fajerwerków i petard. Chcą pracować choćby kilka godzin w tygodniu. Praca to godność i szansa, by wyjść z domu, gdzie razem ze swoimi dziećmi są więźniami.

Są dziesiątki tysięcy takich ludzi, którzy o los swoich dorosłych dzieci drżą dzień i noc. - Z Magdą śpię, bo się też boję. Boję się, że coś się w nocy stanie. Tak jak mały noworodek - tłumaczy Jolanta Muszyńska, mama 26-letniej Magdaleny.

Rodzicie osób z niepełnosprawnościami dostają 2119 złotych. Zasiłek opiekuńczy jest dużo mniejszy, jeżeli niepełnosprawność pojawiła się u osoby dorosłej (620 złotych). Obowiązuje absolutny zakaz pracy - dorobić grosz to znaczy stracić cały zasiłek. - Nikt nie postawi na mojego syna, bo mój syn nie pójdzie do urny zagłosować - twierdzi Agnieszka Nantka, mama 10-letniego Pawła.

Bezczynność rządzących

Rząd zna problem od lat, ale nic z tym nie robi. - Potrzebujemy jakiejś pomocy i jeżeli mówi się w kraju o ochronie życia, no to zróbmy coś w praktyce w tę stronę - apeluje Anna Korzan.

W dodatku przepisy wprowadzają w błąd - pani Anna Nowak nie chciała przyjąć nagrody za wolontariat, bo bała się, że straci zasiłek. - Jest wiele osób zbuntowanych, z takim poczuciem krzywdy - mówi Anna J. Nowak, mama 38-letniej Agnieszki.

- Kiedy my z Anią po prostu umrzemy i w tym momencie nasz syn po prostu umrze z głodu, może trafi do jakiegoś DPS-u, zostanie tam pewnie przypięty pasami do jakiegoś łóżka, bo nikt się nie będzie z nim, za przeproszeniem, patyczkować - opowiada Tomasz Korzan, ojciec 19-letniego Aleksandra.

Pieniądze, które chcą dodatkowo zarobić, przeznaczą na turnusy rehabilitacyjne. - Wszystko się trzyma na coraz bardziej zmęczonych rodzicach - zapewnia Anna Korzan.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS