"Wszystko się trzyma na coraz bardziej zmęczonych rodzicach". Mają jeden, prosty postulat

31.12.2022 | "Wszystko się trzyma na coraz bardziej zmęczonych rodzicach". Mają jeden, prosty postulat
31.12.2022 | "Wszystko się trzyma na coraz bardziej zmęczonych rodzicach". Mają jeden, prosty postulat
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
31.12.2022 | "Wszystko się trzyma na coraz bardziej zmęczonych rodzicach". Mają jeden, prosty postulatJarosław Kostkowski | Fakty TVN

W Warszawie i Poznaniu zorganizowany został kolejny protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Główny postulat wciąż jest ten sam - możliwość pracowania bez utraty zasiłku. Sam zasiłek jest bardzo niski. - Wszystko się trzyma na coraz bardziej zmęczonych rodzicach - mówi matka niepełnosprawnego 19-latka.

Cała rodzina pani Anny z Poznania będzie protestować. Są skazani na walkę. - Chciałabym, żeby wreszcie coś praktycznie zmieniło się w życiu opiekunów osób niepełnosprawnych - wyjaśnia Anna Korzan, mama 19-letniego Aleksandra.

Aleksander wymaga coraz więcej troski. Kobieta zrezygnowała z pracy. Kiedy w polskich domach trwają przygotowania do powitania 2023 roku, oni chcą, by ich głos był silniejszy od fajerwerków i petard. Chcą pracować choćby kilka godzin w tygodniu. Praca to godność i szansa, by wyjść z domu, gdzie razem ze swoimi dziećmi są więźniami.

Są dziesiątki tysięcy takich ludzi, którzy o los swoich dorosłych dzieci drżą dzień i noc. - Z Magdą śpię, bo się też boję. Boję się, że coś się w nocy stanie. Tak jak mały noworodek - tłumaczy Jolanta Muszyńska, mama 26-letniej Magdaleny.

Rodzicie osób z niepełnosprawnościami dostają 2119 złotych. Zasiłek opiekuńczy jest dużo mniejszy, jeżeli niepełnosprawność pojawiła się u osoby dorosłej (620 złotych). Obowiązuje absolutny zakaz pracy - dorobić grosz to znaczy stracić cały zasiłek. - Nikt nie postawi na mojego syna, bo mój syn nie pójdzie do urny zagłosować - twierdzi Agnieszka Nantka, mama 10-letniego Pawła.

Bezczynność rządzących

Rząd zna problem od lat, ale nic z tym nie robi. - Potrzebujemy jakiejś pomocy i jeżeli mówi się w kraju o ochronie życia, no to zróbmy coś w praktyce w tę stronę - apeluje Anna Korzan.

W dodatku przepisy wprowadzają w błąd - pani Anna Nowak nie chciała przyjąć nagrody za wolontariat, bo bała się, że straci zasiłek. - Jest wiele osób zbuntowanych, z takim poczuciem krzywdy - mówi Anna J. Nowak, mama 38-letniej Agnieszki.

- Kiedy my z Anią po prostu umrzemy i w tym momencie nasz syn po prostu umrze z głodu, może trafi do jakiegoś DPS-u, zostanie tam pewnie przypięty pasami do jakiegoś łóżka, bo nikt się nie będzie z nim, za przeproszeniem, patyczkować - opowiada Tomasz Korzan, ojciec 19-letniego Aleksandra.

Pieniądze, które chcą dodatkowo zarobić, przeznaczą na turnusy rehabilitacyjne. - Wszystko się trzyma na coraz bardziej zmęczonych rodzicach - zapewnia Anna Korzan.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS