Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

Źródło:
Fakty TVN
Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 
Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Najważniejsze tematy nadchodzącej kampanii prezydenckiej. Sondaż nie pozostawia wątpliwości Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

To nie będzie kampania na tematy światopoglądowe. Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 nie pozostawiają wątpliwości - dla wyborców najważniejsze dziś są bezpieczeństwo, ochrona zdrowia i gospodarka. Liberalizacja aborcji czy związki partnerskie schodzą w wyborach prezydenckich na dalszy plan.

Główny temat kampanii prezydenckiej jest jeden i intuicja polityków nie zawodzi. W sondażu ośrodka Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 ponad 53 procent pytanych wskazuje na bezpieczeństwo jako najważniejszy temat. Co biorąc pod uwagę wojnę w Ukrainie, nikogo nie dziwi.

Jaki będzie główny temat kampanii prezydenckiej?Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24

Oprócz bezpieczeństwa na pierwszy plan wysuwa się sytuacja w ochronie zdrowia (51 procent), później ekonomia i gospodarka (37 procent), dalej edukacja (23 procent), przywracanie praworządności i polityka migracyjna (20 procent). Dla 15 procent ważne jest rozliczanie rządów PiS.

Jaki będzie główny temat kampanii prezydenckiej?Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24

- Sprawy światopoglądowe też będą dominującą koncepcją uprawiania kampanii - ocenia poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak. Tu akurat intuicja zawiodła, bo tylko dla 13 procent ważne w tej kampanii będą sprawy aborcji, a dla 8 proc. - związki partnerskie.

CZYTAJ TAKŻE: Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż 

"My w tych sprawach się nie poróżnimy"

Lewica już raz - w wyborach samorządowych - postawiła na sprawy aborcji i przegrała. Teraz tłumaczy, że tylko sprzeciwiała się decyzjom marszałka Szymona Hołowni. - Na to, jak ją opóźniał, Lewica powiedziała: "nie chcemy tych opóźnień" i wszedł ten temat wtedy na pierwsze strony - zwraca uwagę Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Lewicy.

Dziś Lewica też jednak czyta badania. - Na co dzień oczywiście, że są ważniejsze sprawy niż aborcja, natomiast pozostaje faktem również, że aborcja jest bardzo dobrym wyznacznikiem tego, jak państwo polskie traktuje kobiety - wskazuje Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu z Lewicy.

- Mam złą wiadomość dla PiS-u: my w tych sprawach się nie poróżnimy, wręcz bardzo dobrze się dogadujemy - zapewnia Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

To, co dla kandydatów koalicji może być najtrudniejsze, to sprawy ochrony zdrowia zdrowia i gospodarki. To na nie w sondażu wskazali respondenci - odpowiednio 51 procent i 37 procent z nich - uznając je po bezpieczeństwie za najważniejsze.

Politolog o "pierwszym kroku, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"
Politolog o "pierwszym kroku, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"TVN24

Trudne wyzwanie przez kandydatami

PiS będzie starało się pokazać związki kandydatów koalicji 15 października z rządem Donalda Tuska. - Trudno by to było, żeby Trzaskowski się nagle odciął się od Donalda Tuska - komentuje Piotr Kaleta, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Szymon Hołownia próbuje się trochę wybielić z tego wszystkiego, co ten rząd robi źle - dodaje.

Szymon Hołownia kreuje się na kandydata obywatelskiego. W przeciwieństwie do niego Rafał Trzaskowski jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej i to on będzie miał najtrudniej. W podobnej sytuacji była Kamala Harris. - Nic nie przychodzi mi do głowy - odpowiedziała w trakcie kampanii prezydenckiej Kamala Harris, wiceprezydent USA, zapytana o to, czy zrobiłaby coś innego niż obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Ta wypowiedź okazała się jej największym błędem.

ZOBACZ TEŻ: Sondaż prezydencki. Kto zwyciężyłby w pierwszej i drugiej turze?

- Prezydentowi Bidenowi dużo się w sferze gospodarczej dało zrobić, ale subiektywne odczucia Amerykanów mówiły: "nie, mi się wydaje, że jest gorzej, niż było wcześniej" - zauważa Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej.

Rozliczanie nieprawidłowości z czasów PiS. Sondaż w sprawie działań rządzących
Rozliczanie nieprawidłowości z czasów PiS. Sondaż w sprawie działań rządzącychStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Ważna wskazówka

Politycy koalicji wyliczają: wszystkie socjalne programy zostały, powstały nowe, zamrożono ceny energii. - Mamy takie odsłuchy ze strony mieszkańców, niezależnie od tego czy to jest duża, czy mała miejscowość, że ta informacja nie zawsze odpowiednio dociera, więc na pewno musimy się zaktywizować mocniej na spotkaniach z mieszkańcami - przekazuje Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska (PSL).

Rafał Trzaskowski będzie musiał umiejętnie balansować między lojalnością a niezależnością. Kandydat PiS z kolei nie ma żadnego doświadczenia w kwestiach dla Polaków najważniejszych - bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i gospodarki.

Sondaże są niezwykle ważną wskazówką, ale równie ważna będzie analiza wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, które tematy okazały się kluczowe, a które tylko pozornie ważne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS