Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż 
Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż 
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
W PiS-ie prac podkomisji smoleńskiej krytykować - nie wolno. A co uważają o niej Polacy? Są wyniki sondaży Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Ponad połowa ankietowanych Polaków (53 proc.) negatywnie ocenia prace podkomisji smoleńskiej, której szefem był poseł PiS Antoni Macierewicz. Tak wynika z najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Jest też zawiadomienie do prokuratury dotyczące Antoniego Macierewicza w sprawie programu Karkonosze, czyli zakupu wspólnie z innymi państwami samolotu do tankowania w powietrzu. Macierewicz podjął jednoosobowo decyzję, by wycofać się z programu.

Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak deklaruje szybko i bez zawahania, że w Smoleńsku doszło do zamachu, choć nawet nie o to był pytany. Odpowiedzieć miał nowy, wspierany przez niego, kandydat na prezydenta RP, który po krótkim wywodzie historycznym został zapytany, "czy był zamach, czy nie".

- Znamy mentalność dzisiejszych przywódców Federacji Rosyjskiej, to nie możemy wykluczyć, że doszło do zamachu - mówi Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta.

Między "nie można wykluczyć" a "był" jest jednak spora różnica, której Mariusz Błaszczak nie podjął się wytłumaczyć. - Ja nie będę spekulował, dlaczego ktoś coś powiedział. Ja mówię o faktach. Przedstawiłem państwu fakty. Proszę mieć szacunek dla faktów - mówi Mariusz Błaszczak.

Podkomisja Macierewicza wydała fortunę na przejazdy i hotele. Jeden z członków niemal osiem razy okrążył Ziemię
Podkomisja Macierewicza wydała fortunę na przejazdy i hotele. Jeden z członków niemal osiem razy okrążył ZiemięTomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Teoria o zamachu

Problem z odpowiedzią na to samo pytanie niedawno miał też niedoszły kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. - Proszę zapytać rzecznika partii, jakie jest stanowisko partii - skomentował 14 listopada w Telewizji Polskiej Tobiasz Bocheński, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ TEŻ: "Cel działania podkomisji nie został zrealizowany". Wnioski końcowe

Teoria o zamachu nie jest w klubie teorią, ale ze wszech miar udowodnionym przebiegiem zdarzeń, z którym dyskutować nie wolno. - Porozmawiam z nim i na ten temat. Dobrze, że mi pani to powiedziała - odniósł się do sprawy 14 listopada prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Rozmowa z prezesem najwyraźniej pomogła, bo później europoseł nie miał już żadnych wątpliwości.

Kto wygrałby wybory prezydenckie? Sondaż po ogłoszeniu decyzji PiS
Kto wygrałby wybory prezydenckie? Sondaż po ogłoszeniu decyzji PiSTVN24

Ponad połowa Polaków źle ocenia podkomisję smoleńską

Antoni Macierewicz w sposób rażący manipulował dowodami, a te, które nie pasowały do tezy o zamachu - po prostu ukrywał. Tak twierdzi komisja, która badała jego działania, ale też prokuratorzy, część członków jego własnej podkomisji, a nawet zagraniczni eksperci, których Antoni Macierewicz sam zatrudnił.

- Nawet wyborcy PiS-u krytycznie oceniają działalność Antoniego Macierewicza. Pewnie nie wszyscy, ale niemała część wyborców PiS-u - wskazuje poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak.

Potwierdzają to wyniki sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza oceniło źle 53 procent respondentów. Przeciwnego zdania było 22 procent. 25 procent respondentów wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Jak oceniasz działanie podkomisji smoleńskiej?Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24

- Problem ma też Jarosław Kaczyński, bo go krył, bo uważa, że to jest filar Prawa i Sprawiedliwościowi. Więc skoro filar Prawa i Sprawiedliwości ma problemy, to problemy ma również Prawo Sprawiedliwość - wskazuje poseł Lewicy Tomasz Trela.

ZOBACZ TAKŻE: KO przed PiS, Konfederacja na podium. Najnowszy sondaż partyjny

Wycofanie z programu Karkonosze

Do ponad 40 zawiadomień do prokuratury, związanych z pracami podkomisji Antoniego Macierewicza, właśnie dołączyło kolejne - ściśle związane z jego osobą. - Dotyczy zdrady dyplomatycznej. To jest efekt pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich, czyli to zawiadomienie, które złożył pan generał Stróżyk - przekazuje Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Chodzi o program Karkonosze, czyli zakupu, wraz z europejskimi sojusznikami, samolotów umożliwiających tankowanie w powietrzu.

Polska, obok Holandii, była jednym z inicjatorów tego projektu. - Wie pan, jak przekazano informacje Holandii, że odstępujemy? Pan Macierewicz przekazał holenderskiej minister obrony? Na korytarzy podszedł, powiedział dwa zdania i odszedł - mówił 4 listopada gen. Jarosław Stróżyk, przewodniczący komisji ds. badań rosyjskich wpływów.

CZYTAJ TAKŻE: Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Ówczesny minister obrony podjął decyzję sam, jednoosobowo, bez żadnych wojskowych analiz, choć możliwość tankowania w powietrzu dla każdych sił zbrojnych jest kluczowa. Zbiorniki w nowoczesnych myśliwcach pozwalają na zaledwie dwie godziny lotu.

- Ze względu na to, że konsekwencje byłyby takie, że tą strukturą decydowaliby nasi sojusznicy, a nie my. My byśmy mogli z niej dodatkowo korzystać. Bez sensu - wyjaśniał 30 października Antoni Macierewicz, obecnie poseł PiS.

W efekcie dzisiaj z latających cystern korzystają Niemcy czy niewielkie siły powietrzne Czech, a polskie F-16 muszą polegać na możliwościach użyczanych przez Stany Zjednoczone.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP