Nadchodzi fala rezygnacji z pracy w CBA? "Syndrom szczurów uciekających z tonącego okrętu"

Nadchodzi fala rezygnacji z pracy w CBA? "Syndrom szczurów uciekających z tonącego okrętu"
Nadchodzi fala rezygnacji z pracy w CBA? "Syndrom szczurów uciekających z tonącego okrętu"
Fakty TVN
Nadchodzi fala rezygnacji z pracy w CBA? "Syndrom szczurów uciekających z tonącego okrętu"Fakty TVN

Były szef CBA Paweł Wojtunik ostrzega, że ze służby może wkrótce odejść nawet 200 funkcjonariuszy. To samo wynika ze źródeł Radia Zet. Wśród podawanych powodów są upolitycznienie biura i niekompetencja przełożonych. W środę wieczorem CBA odniosło się do sprawy, twierdząc, że to nieprawda, że w 2021 roku odeszło ze służby około 200 osób.

- Szczególnie do CBA ja nie mam zaufania za grosz. Po prostu nie ufam tej służbie - mówi Adam Szłapka, członek Komisji do spraw Służb Specjalnych, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Brak zaufania do służb jest widoczny już w samych służbach. Z Centralnego Biura Antykorupcyjnego ma wkrótce odejść nawet 200 funkcjonariuszy, jak wynika z informacji byłego szefa CBA Pawła Wojtunika.

- Może niektórzy uważają, że złote czasy CBA już się kończą. Może niektórzy chcą jeszcze odejść przed tym, jak zostaną zmuszeni do odejścia - mówi Wojtunik.

W swoich źródłach potwierdza to Radio Zet, które za powód odejść podaje niekompetencję przełożonych, stagnację w prowadzonych sprawach, brak decyzyjności i upolitycznienie Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

- Syndrom szczurów uciekających z tonącego okrętu - ocenia Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.

- Ci funkcjonariusze chcieliby pracować w służbach państwowych, a nie w służbach partyjnych, politycznych - uważa Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Rząd zaprzecza fali odejść

Sekretarz Kolegium do spraw Służb Specjalnych Maciej Wąsik na Twitterze zaprzecza fali odejść ze służb. "Nie ma żadnej fali odejść. Ostatnia taka fala była w CBA w 2010 roku. W pierwszym roku rządów Pawła Wojtunika. Z CBA odeszło wówczas 10% funkcjonariuszy" - napisał Wąsik.

- Pan Wąsik przez sześć lat bycia koordynatorem służb niewiele się nauczył i niewiele rozumie z funkcjonowania służb - uważa Paweł Wojtunik, były szef CBA.

Część funkcjonariuszy - jak podaje Radio Zet - zamierza czekać do lutego, bo wtedy dostaną podwyżkę emerytury o wskaźnik inflacji.

- W indywidualnych rozmowach kadrowych można zachęcać funkcjonariuszy do pozostania w służbie, natomiast nie da się zatrzymać nikogo na siłę - twierdzi Paweł Białek, były zastępca Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W przyszłym roku budżet CBA nieznacznie się skurczy, tak samo jak budżety Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. Dla porównania: budżet kancelarii premiera ma wzrosnąć o ponad 40 procent, jak wynika z zestawienia przygotowanego przez portal Konkret24.

- Jeżeli takie potrzeby operacyjne się w ciągu roku pojawią, to pan premier, Rada Ministrów, zawsze może takie środki zwiększyć - zaznacza Piotr Müller, rzecznik rządu.

Te środki wydają się niezbędne, biorąc pod uwagę to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, i to, co jeszcze może wydarzyć się na granicy ukraińsko-rosyjskiej.

Odpowiedź CBA

W środę wieczorem Centralne Biuro Antykorupcyjne zamieściło na swojej stronie internetowej oświadczenie o następującej treści:

Informacja medialna o odejściu z CBA około 200 osób wprowadza opinię publiczną w błąd.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej doniesieniami o rzekomym odejściu z Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2021 roku około 200 osób informujemy, że nie jest to prawdą.

Tegoroczne odejścia ze Służby stanowią naturalną fluktuację kadr i wynikają z nabycia przez część osób zatrudnionych w Biurze praw emerytalnych lub ich sytuacji osobistej, co nie odbiega od procesu migracji osób zatrudnionych w CBA w latach poprzednich, który utrzymuje się na stałym poziomie 5%. Wyjątkiem jest rok 2010, w którym z CBA odeszło około 10% stanu osobowego Biura, co stanowiło przejaw dysfunkcjonalnej fluktuacji osób zatrudnionych w Służbie.

Ponadto w CBA realizowana jest spójna polityka finansowo-kadrowa zamykająca rok na satysfakcjonującym poziomie. Zagwarantowane środki w budżecie na 2022 rok pozwalają patrzeć z optymizmem na dalszy rozwój Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

CBA w corocznej informacji o wynikach działalności publikuje dane dotyczące również spraw kadrowych. Informacja ta jest dostępna na stronie internetowej Biura.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20 w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS