Na Białorusi Polacy są prześladowani. W Polsce wicemarszałek Sejmu atakuje Cichanouską

06.06.2021 | Na Białorusi Polacy są prześladowani. W Polsce wicemarszałek Sejmu atakuje Cichanouską
06.06.2021 | Na Białorusi Polacy są prześladowani. W Polsce wicemarszałek Sejmu atakuje Cichanouską
Maciej Knapik | Fakty TVN
06.06.2021 | Na Białorusi Polacy są prześladowani. W Polsce wicemarszałek Sejmu atakuje CichanouskąMaciej Knapik | Fakty TVN

Polscy działacze na Białorusi są prześladowani i aresztowani. Białoruska Polonia liczy na pomoc polskiego rządu, a tymczasem wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki chciałby odesłać Swiatłanę Cichanouską do Moskwy.

Przedstawiciele białoruskiej opozycji protestują przy polsko-białoruskiej granicy. Jeśli Europa nie zwiększy presji i sankcji na reżim Łukaszenki, manifestanci zaostrzą protest.

- We wtorek będziemy blokowali drogi i myślimy, że to musi wywołać reakcję - zapowiada Elena Zhivoglod z Narodowego Zarządu Antykryzysowego.

Sprawa białoruska to także sprawa polska. Andrzej Poczobut - polski dziennikarz na Białorusi - otrzymał status ekstremisty. To może oznaczać surowsze traktowanie w areszcie, gdzie przebywa od końca marca bez kontaktu z rodziną. Śledztwo jest tajne.

Wobec działaczy mniejszości polskiej na Białorusi padają oskarżenia o podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym. Polska prasa na Białorusi pisze o dramatycznych doniesieniach z przesłuchań młodzieży i zatrzymań, a także zamieszcza wiadomości o tym, że Polska ma zamiar pomóc tamtejszej Polonii.

Ostatnio trzy polskie działaczki opuściły Białoruś. Nie mogą teraz tam wrócić, podobnie jak inni opozycjoniści. - Wszyscy ci ludzie powinni zostać objęci ochroną państwa polskiego - stwierdził. Bogdan Klich, senator PO.

Opozycja w Senacie apeluje do rządu o wsparcie dla wszystkich, którzy walczą o białoruską demokrację, a także przekonuje, że sankcje personalne Unii Europejskiej powinny być jak najszersze.

- Opozycja białoruska zdiagnozowała kilkaset osób, które są odpowiedzialne za terror oraz za represje - powiedział Bogdan Klich.

"Ten wpis nie powinien mieć miejsca"

Jednak w Polsce trwa dyskusja o wpisie czołowego polityka PiS-u, który Swiatłanę Cichanouską - liderkę białoruskiej opozycji - odesłał po pomoc do Moskwy. To dlatego, że przyjęła zaproszenie na Campus Polska - imprezę dla młodzieży, która ma się odbyć pod koniec lata. Ryszard Terlecki dodał, że spotkanie to werbunek antyrządowych kadr.

- To nie jest stanowisko polskiego rządu - skomentował Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Ten wpis nie powinien mieć miejsca i jest oznaką słabości marszałka - stwierdził Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Cześć obozu władzy dystansuje się od Terleckiego, ale inni politycy PiS-u wolą atakować Trzaskowskiego. - Trzaskowski powinien się smażyć w politycznym piekle - powiedział na antenie Polskiego radia Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.

Cichanouska walczy o wolność kraju, gdzie ludzie giną w więzieniach i są torturowani. W kraju, gdzie zdesperowany więzień przebija sobie gardło długopisem, a dziennikarz jest publicznie łamany przez władze.

- Cele partyjne PiS-u są dużo ważniejsze niż wszelkie interesy międzynarodowe Rzeczypospolitej. Myślę, że to jest przemyślane - ocenił Marcin Bosacki, senator PO.

Wysyłanie Cichanouskiej do Moskwy dziwi tym bardziej, że oficjalnie polskie władze wspierają jej walkę.

- Stany Zjednoczone miały swojego Trumpa, który był znanym trollem twitterowym. Polska ma Terleckiego widocznie. Każdy musi nieść swój krzyż - skomentował Robert Biedroń, eurodeputowany Wiosny.

Opozycja chce odwołania Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Wpis Ryszarda Terleckiego@RyszardTerlecki | Twitter.com

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS