Pod koniec stycznia opowiedzieliśmy w "Faktach" historie lekarzy, którzy dostali wezwania od NFZ do zapłaty za przepisywanie chorym dzieciom specjalistycznego mleka, które jest refundowane tylko dla dzieci poniżej 18. miesiąca życia. Teraz murem za poszerzeniem dostępu do mleka pierwszego opowiedziały się towarzystwa lekarzy alergologów, gastroenterologów i pediatrów. Resort zdrowia z kolei przekonuje, że zareaguje, jeśli pojawi się opinia krajowej konsultantki do spraw gastroenterologii dziecięcej.
Pod koniec stycznia w "Faktach" przestawiliśmy historie lekarzy, którzy zostali wezwani przez NFZ do zapłaty tysięcy złotych za przepisywanie na receptę chorym dzieciom specjalistycznego mleka, które jest refundowane tylko dla dzieci poniżej 18. miesiąca życia. Teraz głos w sprawie zabierają towarzystwa lekarskie, które potwierdzają, że niektóre dzieci z ciężką alergią powinny przyjmować mleko, które tolerują, skoro nie tolerują innego. Bo to właśnie jest ratowanie życia.
- Dziecko umarłoby śmiercią głodową - opowiada Marta Szadzaniec, mama Tymka. Lekarz zapisał chłopcu mleko pierwsze, które po osiemnastym miesiącu życia jest nierefundowane. Lekarz postąpił tak ponieważ na mleko drugie, refundowane, chłopiec był uczulony.
- Kara wyniosła około 43 tysięcy złotych za leczenie czwórki bardzo ciężko chorych dzieci - mówi Krzysztof Bembnowicz, alergolog i pediatra.
W środę stanowisko w tej sprawie wydało Polskie Towarzystwo Alergologiczne. "Nieetyczne jest ograniczenie dostępu do optymalnego postępowania z ciężko chorym dzieckiem" - brzmi fragment oświadczenia PTA.
Brak opinii
Prezesi Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Naczelnej Izby Lekarskiej domagają się anulowania kar lekarzom. Ministerstwo Zdrowia jednak mleka powyżej osiemnastego miesiąca życia refundować nie chce, bo nie ma w tej sprawie opinii krajowej konsultantki do spraw gastroenterologii dziecięcej.
- Jeżeli byłaby opinia konsultanta krajowego, która stwierdzałaby konieczność poszerzenia tej grupy, to oczywiście będziemy reagować. Na dzień dzisiejszy żadnych wskazań konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii w tym zakresie nie ma - mówił 31 stycznia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
Dlaczego opinii nie ma, skoro jest taka pilna potrzeba od wielu lat? - Ja nie zostałam poproszona o taką opinię, żeby taką opinię wydawać - odpowiada profesor Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej.
Ponieważ potrzebne mleko nie jest refundowane powyżej osiemnastego miesiąca życia, a lekarze muszą je pomimo wszystko dzieciom przepisywać, to Narodowy Fundusz Zdrowia każe im zwracać pieniądze za mleko z własnej kieszeni.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN