Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów. "Problem jest w egzekwowaniu prawa"

16.02.2018 | Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów. "Problem jest w egzekwowaniu prawa"
16.02.2018 | Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów. "Problem jest w egzekwowaniu prawa"
Paweł Płuska | Fakty TVN
16.02.2018 | Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów. "Problem jest w egzekwowaniu prawa"Paweł Płuska | Fakty TVN

Organizator wypowiedział umowę - nie będzie imprezy nazistów, która miała odbyć się w sobotę. Zapewne dlatego, że zrobiło się o niej głośno. Zapewne z tego samego powodu Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić przepisy dotyczące "propagowania faszyzmu". Czy to wystarczy?

Wystarczyła informacja, że ktoś planuje coś podobnego do koncertu propagującego faszyzm. Wystarczył sprzeciw mieszkańców i lokalnych władz - i szybko sprawa, czy raczej problem, została rozwiązana.

- Na podstawie informacji posiadanych przez nas właściciel lokalu wypowiedział umowę tej grupie i spotkanie planowane w tym miejscu nie odbędzie się - informuje Wojciech Paliński, przewodniczący Rady Powiatu w Ostródzie.

Ta sytuacja pokazała, że się da, że można. Jeśli tylko ktoś chce. A dotychczas, o czym od lat informują przedstawiciele takich stowarzyszeń jak "Nigdy Więcej", wielokrotnie różnego typu władze nie reagowały, zasłaniając się prawem. Ostatni przykład to brak natychmiastowej reakcji na hasła podczas demonstracji przed pałacem prezydenckim.

- Pytanie, co dalej z taką manifestacją? Odbyła się przed pałacem prezydenckim, w miejscu publicznym, były skandowane nienawistne okrzyki. Czy ktokolwiek poniesie za to odpowiedzialność? - pyta Anna Tatar ze stowarzyszenia "Nigdy Więcej".

Słowo klucz

ZOBACZ REPORTAŻ "SUPERWIZJERA" TVN

Kodeks karny przewiduje taką odpowiedzialność. Ale nie w takim przypadku, jak podczas festiwalu "Orle Gniazdo", które pokazali dziennikarze "Superwizjera" TVN. Policja nie reagowała, bo koncert był biletowany. A kodeks karny przewiduje kary dla tych, którzy publicznie propagują faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołują do nienawiści.

- Diabeł tkwi w tym szczególe. Słowo "publiczne" generuje czynności sprawdzania, czy coś jest publiczne czy nie, bo tu są jakieś bilety, a może to była impreza urodzinowa - tłumaczy Bertold Kittel, dziennikarz "Superwizjera" TVN.

By nie było podobnych wątpliwości Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić kodeks karny, a konkretnie wyrzucić słowo "publicznie". Przepis można zmienić. Czy zmieni się też działanie organów ścigania?

"Oczekuję działań szybkich i stanowczych"

- Nie w zapisach prawa, ale w egzekwowaniu prawa jest dzisiaj problem w Polsce - ocenia Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów.

- Dla mnie sytuacja jest oczywista. Organizacja, która uprawia kult Hitlera, która kultywuje faszyzm, powinna zostać zdelegalizowana. Oczekuję działań szybkich i stanowczych - komentuje Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

Prawie miesiąc po emisji reportażu "Superwizjera" TVN o polskich neonazistach, po zatrzymaniach osób czczących Hitlera, organizacja "Duma i Nowoczesność" nie tylko funkcjonowała, ale też prowadziła nabór członków i jako organizacja pożytku publicznego zbierała pieniądze. Mimo zapowiedzi, że zostanie zdelegalizowana.

W piątek starosta powiatowy w Wodzisławiu Śląskim, gdzie działało stowarzyszenie, złożył wniosek do sądu o jego delegalizację.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Superwizjer TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS