Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów. "Problem jest w egzekwowaniu prawa"

16.02.2018 | Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów. "Problem jest w egzekwowaniu prawa"
16.02.2018 | Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów. "Problem jest w egzekwowaniu prawa"
Paweł Płuska | Fakty TVN
16.02.2018 | Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów. "Problem jest w egzekwowaniu prawa"Paweł Płuska | Fakty TVN

Organizator wypowiedział umowę - nie będzie imprezy nazistów, która miała odbyć się w sobotę. Zapewne dlatego, że zrobiło się o niej głośno. Zapewne z tego samego powodu Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić przepisy dotyczące "propagowania faszyzmu". Czy to wystarczy?

Wystarczyła informacja, że ktoś planuje coś podobnego do koncertu propagującego faszyzm. Wystarczył sprzeciw mieszkańców i lokalnych władz - i szybko sprawa, czy raczej problem, została rozwiązana.

- Na podstawie informacji posiadanych przez nas właściciel lokalu wypowiedział umowę tej grupie i spotkanie planowane w tym miejscu nie odbędzie się - informuje Wojciech Paliński, przewodniczący Rady Powiatu w Ostródzie.

Ta sytuacja pokazała, że się da, że można. Jeśli tylko ktoś chce. A dotychczas, o czym od lat informują przedstawiciele takich stowarzyszeń jak "Nigdy Więcej", wielokrotnie różnego typu władze nie reagowały, zasłaniając się prawem. Ostatni przykład to brak natychmiastowej reakcji na hasła podczas demonstracji przed pałacem prezydenckim.

- Pytanie, co dalej z taką manifestacją? Odbyła się przed pałacem prezydenckim, w miejscu publicznym, były skandowane nienawistne okrzyki. Czy ktokolwiek poniesie za to odpowiedzialność? - pyta Anna Tatar ze stowarzyszenia "Nigdy Więcej".

Słowo klucz

ZOBACZ REPORTAŻ "SUPERWIZJERA" TVN

Kodeks karny przewiduje taką odpowiedzialność. Ale nie w takim przypadku, jak podczas festiwalu "Orle Gniazdo", które pokazali dziennikarze "Superwizjera" TVN. Policja nie reagowała, bo koncert był biletowany. A kodeks karny przewiduje kary dla tych, którzy publicznie propagują faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołują do nienawiści.

- Diabeł tkwi w tym szczególe. Słowo "publiczne" generuje czynności sprawdzania, czy coś jest publiczne czy nie, bo tu są jakieś bilety, a może to była impreza urodzinowa - tłumaczy Bertold Kittel, dziennikarz "Superwizjera" TVN.

By nie było podobnych wątpliwości Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić kodeks karny, a konkretnie wyrzucić słowo "publicznie". Przepis można zmienić. Czy zmieni się też działanie organów ścigania?

"Oczekuję działań szybkich i stanowczych"

- Nie w zapisach prawa, ale w egzekwowaniu prawa jest dzisiaj problem w Polsce - ocenia Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów.

- Dla mnie sytuacja jest oczywista. Organizacja, która uprawia kult Hitlera, która kultywuje faszyzm, powinna zostać zdelegalizowana. Oczekuję działań szybkich i stanowczych - komentuje Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

Prawie miesiąc po emisji reportażu "Superwizjera" TVN o polskich neonazistach, po zatrzymaniach osób czczących Hitlera, organizacja "Duma i Nowoczesność" nie tylko funkcjonowała, ale też prowadziła nabór członków i jako organizacja pożytku publicznego zbierała pieniądze. Mimo zapowiedzi, że zostanie zdelegalizowana.

W piątek starosta powiatowy w Wodzisławiu Śląskim, gdzie działało stowarzyszenie, złożył wniosek do sądu o jego delegalizację.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Superwizjer TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS