Tysiące Polek szuka odpowiedzi na pytanie, co się z nimi dzieje. "Pacjentki z menopauzą błądzą"

Źródło:
Fakty TVN
Tysiące Polek szuka odpowiedzi na pytanie, co się z nimi dzieje. "Pacjentki z menopauzą błądzą"
Tysiące Polek szuka odpowiedzi na pytanie, co się z nimi dzieje. "Pacjentki z menopauzą błądzą"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Tysiące Polek szuka odpowiedzi na pytanie, co się z nimi dzieje. "Pacjentki z menopauzą błądzą"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Tysiące Polek mogą zmagać się z podobnymi problemami. Kłopoty z pamięcią, ze snem, stany lękowe, bóle mięśni, zmęczenie - to wszystko mogą być objawy okresu przekwitania. Jak się okazuje, wiedza o tym, czym jest menopauza, jest jednak wśród nas bardzo niewielka, ale zdarza się, że i lekarze nie od razu stawiają właściwą diagnozę. Jak to naprawić?

To była niekończąca się wędrówka po gabinetach lekarskich. - Byłam u ginekologa, u laryngologa, u dermatologa - mówi Karolina Chmielewska, nasza rozmówczyni. Szukała odpowiedzi na pytanie, co się z nią dzieje. - Trudności z pamięcią, zapamiętywaniem, takie chwiejne nastroje - wymienia.

Dodatkowo suchość skóry. To problemy, z którymi zmaga się od trzech lat. Żaden lekarz nie powiedział jej, że może to być perimenopauza. To okres od pierwszych objawów nadchodzącej menopauzy do 12 miesięcy po ostatniej miesiączce.

- Żadnej nie ma ochrony ani opieki. Nie ma w ogóle wywiadu żadnego - zwraca uwagę Karolina Chmielewska.

- Zasugerował mi możliwość menopauzy mój dentysta - mówi Emilia Pobiedzińska, edukatorka menopauzalna. Stało się to po ocenie stanu dziąseł. Emilia Pobiedzińska jest 10 lat po menopauzie. Od dwóch lat zawodowo edukuje innych.

- Miałam wtedy 38, potem 39 lat, kiedy tak naprawdę zaczęły się najtrudniejsze rzeczy, czyli właśnie bardzo duża utrata równowagi, szumy w głowie - wskazuje Emilia Pobiedzińska.

Wielu pacjentów ma złe doświadczenia z ochroną zdrowia. Zapytaliśmy Polaków, gdzie tkwi problem
Wielu pacjentów ma złe doświadczenia z ochroną zdrowia. Zapytaliśmy Polaków, gdzie tkwi problemMarek Nowicki/Fakty TVN

Historie Karoliny czy Emilii nie są odosobnione.

- W Polsce, w przeciwieństwie na przykład do Wielkiej Brytanii, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej małą uwagę zwracają na objawy związane z menopauzą. Pacjentki z menopauzą troszkę tak jakby błądzą po systemie ochrony zdrowia - zwraca uwagę prof. Michał Ciebiera, dyrektor Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.

CZYTAJ TAKŻE: "Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzę

93 procent Polek nie potrafi wskazać definicji menopauzy

Dodatkowo aż 93 procent Polek nie potrafi wskazać poprawnej definicji menopauzy. Podpowiadamy: jest to ostatnia miesiączka, ale o tym, że była ostatnią, wiemy dopiero rok po niej.

- My dzisiaj będziemy odmieniać przez wszystkie przypadki słowo "menopauza" - mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Właśnie ogłoszono, że Warszawa udostępni w miejskich przychodniach ankietę dla pacjentek i lekarzy. To wszystko po to, żeby pomóc w diagnostyce i leczeniu w okresie okołomenopauzalnym.

- Ta ankieta pomaga kobiecie, żeby zobaczyła, na jakim etapie życia jest, i pomaga lekarzowi, bo jakby przyspiesza zbieranie tego wywiadu. (...) Po to, żeby mógł zaproponować jej jakiś rodzaj postępowania medycznego - wskazuje dr Małgorzata Bińkowska z Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.

Doktor Bińkowska znalazła się w międzynarodowym zespole ekspertów, który opracował kwestionariusz. Formularze dla pacjentki i lekarza można znaleźć także w internecie. Można z nich skorzystać niezależnie od tego, gdzie się mieszka.

ZOBACZ TEŻ: Kwestionariusz do wykorzystania w diagnostyce i leczeniu kobiet w okresie menopauzy - link zewnętrzny

- To jest naprawdę fantastyczna wiadomość, bo wielu kobietom może w życiu przynieść ogromną ulgę - ocenia Emilia Pobiedzińska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki jako rzekomo obywatelski kandydat na prezydenta miał zdobyć większe poparcie niż PiS, a zdobywa mniejsze. Twierdził, że może wygrać już w pierwszej turze, ale pojawiło się niebezpieczeństwo, że nie dostanie się do drugiej. Dlatego prezes ogłasza: to kandydat PiS-u.

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Źródło:
Fakty TVN

To była międzynarodowa sensacja, gdy ogłoszono, że zmumifikowana kobieta była w ciąży i miała raka. Teraz, po dogłębnych badaniach, wykluczono tę wersję, ale ponieważ nadal nie wiadomo, co mumia ma w brzuchu, spór naukowców trwa.

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co się stało, że biedna kobieta musiała iść do "łotrów"? Ona poszła zeznawać do prokuratury, dlatego że nie poszedł tam Jarosław Kaczyński - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (Trzecia Droga). Według niego "Logika, którą przyjął dzisiaj Jarosław Kaczyński jest dla jego przywództwa zabójcza". - Oni ze śmierci stworzyli paliwo polityczne - stwierdził Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska).

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

Źródło:
TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS