Tysiące Polek szuka odpowiedzi na pytanie, co się z nimi dzieje. "Pacjentki z menopauzą błądzą"

Źródło:
Fakty TVN
Tysiące Polek szuka odpowiedzi na pytanie, co się z nimi dzieje. "Pacjentki z menopauzą błądzą"
Tysiące Polek szuka odpowiedzi na pytanie, co się z nimi dzieje. "Pacjentki z menopauzą błądzą"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Tysiące Polek szuka odpowiedzi na pytanie, co się z nimi dzieje. "Pacjentki z menopauzą błądzą"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Tysiące Polek mogą zmagać się z podobnymi problemami. Kłopoty z pamięcią, ze snem, stany lękowe, bóle mięśni, zmęczenie - to wszystko mogą być objawy okresu przekwitania. Jak się okazuje, wiedza o tym, czym jest menopauza, jest jednak wśród nas bardzo niewielka, ale zdarza się, że i lekarze nie od razu stawiają właściwą diagnozę. Jak to naprawić?

To była niekończąca się wędrówka po gabinetach lekarskich. - Byłam u ginekologa, u laryngologa, u dermatologa - mówi Karolina Chmielewska, nasza rozmówczyni. Szukała odpowiedzi na pytanie, co się z nią dzieje. - Trudności z pamięcią, zapamiętywaniem, takie chwiejne nastroje - wymienia.

Dodatkowo suchość skóry. To problemy, z którymi zmaga się od trzech lat. Żaden lekarz nie powiedział jej, że może to być perimenopauza. To okres od pierwszych objawów nadchodzącej menopauzy do 12 miesięcy po ostatniej miesiączce.

- Żadnej nie ma ochrony ani opieki. Nie ma w ogóle wywiadu żadnego - zwraca uwagę Karolina Chmielewska.

- Zasugerował mi możliwość menopauzy mój dentysta - mówi Emilia Pobiedzińska, edukatorka menopauzalna. Stało się to po ocenie stanu dziąseł. Emilia Pobiedzińska jest 10 lat po menopauzie. Od dwóch lat zawodowo edukuje innych.

- Miałam wtedy 38, potem 39 lat, kiedy tak naprawdę zaczęły się najtrudniejsze rzeczy, czyli właśnie bardzo duża utrata równowagi, szumy w głowie - wskazuje Emilia Pobiedzińska.

Wielu pacjentów ma złe doświadczenia z ochroną zdrowia. Zapytaliśmy Polaków, gdzie tkwi problem
Wielu pacjentów ma złe doświadczenia z ochroną zdrowia. Zapytaliśmy Polaków, gdzie tkwi problemMarek Nowicki/Fakty TVN

Historie Karoliny czy Emilii nie są odosobnione.

- W Polsce, w przeciwieństwie na przykład do Wielkiej Brytanii, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej małą uwagę zwracają na objawy związane z menopauzą. Pacjentki z menopauzą troszkę tak jakby błądzą po systemie ochrony zdrowia - zwraca uwagę prof. Michał Ciebiera, dyrektor Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.

CZYTAJ TAKŻE: "Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzę

93 procent Polek nie potrafi wskazać definicji menopauzy

Dodatkowo aż 93 procent Polek nie potrafi wskazać poprawnej definicji menopauzy. Podpowiadamy: jest to ostatnia miesiączka, ale o tym, że była ostatnią, wiemy dopiero rok po niej.

- My dzisiaj będziemy odmieniać przez wszystkie przypadki słowo "menopauza" - mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Właśnie ogłoszono, że Warszawa udostępni w miejskich przychodniach ankietę dla pacjentek i lekarzy. To wszystko po to, żeby pomóc w diagnostyce i leczeniu w okresie okołomenopauzalnym.

- Ta ankieta pomaga kobiecie, żeby zobaczyła, na jakim etapie życia jest, i pomaga lekarzowi, bo jakby przyspiesza zbieranie tego wywiadu. (...) Po to, żeby mógł zaproponować jej jakiś rodzaj postępowania medycznego - wskazuje dr Małgorzata Bińkowska z Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.

Doktor Bińkowska znalazła się w międzynarodowym zespole ekspertów, który opracował kwestionariusz. Formularze dla pacjentki i lekarza można znaleźć także w internecie. Można z nich skorzystać niezależnie od tego, gdzie się mieszka.

ZOBACZ TEŻ: Kwestionariusz do wykorzystania w diagnostyce i leczeniu kobiet w okresie menopauzy - link zewnętrzny

- To jest naprawdę fantastyczna wiadomość, bo wielu kobietom może w życiu przynieść ogromną ulgę - ocenia Emilia Pobiedzińska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS