Małe urządzenia zamiast wielkich mammobusów. Tak ma wyglądać przyszłość medycyny

Źródło:
Fakty TVN
Małe urządzenia zamiast wielkich mammobusów. Tak wygląda przyszłość medycyny
Małe urządzenia zamiast wielkich mammobusów. Tak wygląda przyszłość medycyny
Marek Nowicki/Fakty TVN
Małe urządzenia zamiast wielkich mammobusów. Tak wygląda przyszłość medycynyMarek Nowicki/Fakty TVN

Wiele razy już mówiliśmy w "Faktach" o tym, jak ważne jest to, by się badać. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa pewność wygranej z nim walki. Już wkrótce czekać nas może absolutna rewolucja właśnie w diagnozowaniu nowotworów. Opowiemy o mikrorobotach, nanocząsteczkach i małych urządzeniach, które zastąpią wielkie mammobusy.

Wielki mammobus musiał przyjechać we wtorek do Dębna w Zachodniopomorskiem, żeby panie z tego miasta mogły sprawdzić, czy nie mają raka piersi.

W przyszłości nie będzie żadnego dyskomfortu, rozbierania się i w ogóle nie będzie potrzebny mammobus. Każda kobieta sprawdzi, czy nie ma raka piersi przy pomocy małego urządzenia przypominającego glukometr. Po lekkim ukłuciu urządzenie natychmiast przeanalizuje stężenie wybranych białek, czyli tak zwanych biomarkerów, które mogą wskazywać na rozwój nowotworu piersi. Na przykład HER1 czy HER2. Nad takim urządzeniem pracują naukowcy z Uniwersytetu w Cranfield w Wielkiej Brytanii.

- Naszym celem jest stworzenie taniego przenośnego urządzenia, które będzie w stanie określić 25 konkretnych biomarkerów, niezbędnych do wczesnego wykrycia raka - mówi Iva Chianella z Uniwersytetu w Cranfield.

Dzięki nanotechnologii możemy się nie tylko badać, ale i leczyć

Jeżeli test pokaże coś niepokojącego, lekarz skieruje pacjenta na dalsze badania. W podobny sposób już teraz medycy oznaczają antygen PSA, związany z rakiem prostaty. Dzięki nanotechnologii możemy się już nie tylko badać, ale także i leczyć. Naukowcy z Kalifornii opracowali biorozpuszczalne mikroroboty z hydrożelu. Poruszają się po ludzkim ciele we krwi, moczu i innych płynach ustrojowych. Roznoszą leki i przeprowadzają precyzyjne operacje.

- Aby precyzyjnie sterować mikrorobotami, wdrukowaliśmy w ich strukturę magnetyczne nanocząsteczki. Dzięki temu lekarz, używając zewnętrznego pola magnetycznego, będzie mógł precyzyjnie kontrolować kierunek i prędkość ich poruszania się - wskazuje prof. Wei Gao z Kalifornijskiego Instytutu Technologii.

Polski szpital przoduje w leczeniu raka trzustki. Lekarzom pomaga robot
Polski szpital przoduje w leczeniu raka trzustki. Lekarzom pomaga robotMarek Nowicki/Fakty TVN

Dzięki prostym testom i tanim urządzeniom będziemy mogli monitorować powstawanie nowotworów na bieżąco, niemal codziennie, a nie na przykład raz na rok. Tak jak robiła to Małgorzata Trzaskowska. I okazało się, że w jej przypadku to za mało - guz zaczął się rozwijać pół roku po badaniu.

- Rak piersi u mnie na szczęście został zdiagnozowany odpowiednio wcześnie. Więc jeśli się mnie pytacie, czy zamierzam być ambasadorką i namawiać kobiety do badań, no to oczywiście, że tak. Zawsze namawiam. Teraz będę namawiać 10 razy bardziej - mówi żona Rafała Trzaskowskiego.

Na razie do tradycyjnej mammografii, takiej, jaką we wtorek mammobus zaoferował mieszkankom Dębna.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS