"Może się wydawać, że pan minister Kamiński dostał specjalne zlecenie od prezesa Kaczyńskiego"

10.08.2019 | "Może się wydawać, że pan minister Kamiński dostał specjalnie zlecenie od prezesa Kaczyńskiego"
10.08.2019 | "Może się wydawać, że pan minister Kamiński dostał specjalnie zlecenie od prezesa Kaczyńskiego"
Magda Łucyan | Fakty TVN
10.08.2019 | "Może się wydawać, że pan minister Kamiński dostał specjalnie zlecenie od prezesa Kaczyńskiego"Magda Łucyan | Fakty TVN

Mariusz Kamiński - były szef CBA ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę - objął kolejny urząd. W piątek premier Mateusz Morawiecki powierzył mu pełnienie obowiązków ministra spraw wewnętrznych i administracji. Pozostaje przy tym ministrem koordynatorem służb specjalnych. Opozycja pyta: jak człowiek skazany - nieprawomocnie - za nadużycie władzy wykorzysta tak wielką władzę w czasie kampanii wyborczej?

Jeden człowiek ma w swoich rękach władzę nad wszystkimi służbami w kraju. Mariusz Kamiński decyzją premiera ma zastąpić Elżbietę Witek na stanowisku szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeszcze nie został powołany przez prezydenta, ale już pełni obowiązki szefa MSWiA. Jednocześnie zachował stanowisko koordynatora służb specjalnych.

- To nie jest nowa konstrukcja. Przypomnę, że także w czasie rządów naszych poprzedników, za rządów Donalda Tuska, taka konstrukcja miała swoje zastosowanie. Pan minister (Jacek) Cichocki, z tego, co pamiętam, również łączył te dwie funkcje. Tak że, jak mówię, nie jest to nic nadzwyczajnego - stwierdził wicepremier Jacek Sasin.

Obiekcje co do ministra

Opozycja krytykuje decyzję premiera Mateusza Morawieckiego, jednak nie ze względu na to, że jedna osoba będzie miała taką władzę, ale ze względu na to, kto będzie ją miał.

- Pan Kamiński został skazany przez polski sąd za to, że nadużywał władzy jako urzędnik państwowy. To jest osoba, którą trzeba trzymać jak najdalej od jakichkolwiek funkcji publicznych, a szczególnie tak wrażliwych - skomentował poseł PO Sławomir Nitras.

Mariusz Kamiński za pierwszych rządów PiS-u stworzył Centralne Biuro Antykorupcyjne. W 2015 roku usłyszał wyrok 3 lat więzienia i 10-letniego zakazu zajmowania stanowisk publicznych za przekroczenie uprawnień w związku z akcją CBA dotyczącą tak zwanej afery gruntowej.

Kilka miesięcy po ogłoszeniu wyroku w pierwszej instancji nowo wybrany prezydent Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego, jeszcze zanim zapadł prawomocny wyrok w tej sprawie. - Postanowiłem w swoisty sposób uwolnić wymiar sprawiedliwości od tej sprawy - tłumaczył potem Duda.

Specjalne zlecenie?

- Pan minister Kamiński był ofiarą politycznego procesu, który miał go zdezawuować jako urzędnika państwowego, który rzetelnie i sumiennie wykonywał swoje obowiązki. Przypomnę, że pan prezydent Andrzej Duda zdecydował o tym, że zastosuje prawo łaski wobec pana ministra Mariusza Kamińskiego, i to kończy temat - stwierdził wicepremier Jacek Sasin.

To nie jest jednak koniec tematu dla opozycji, która uważa, że szczególnie po Kamińskim można spodziewać się, że swoją nową władzę będzie wykorzystywał w kampanii wyborczej na korzyść PiS.

- Proszę pamiętać, że MSWiA to także nadzór nad procesem wyborczym. W tym kontekście może się wydawać, że pan minister Kamiński dostał specjalne zlecenie od prezesa Kaczyńskiego, aby doglądał wyborów - ocenił poseł PO Marcin Kierwiński.

Premier Morawiecki oficjalnie powierzył Mariuszowi Kamińskiego obowiązki ministra spraw wewnętrznych i administracji w piątek wieczorem. Prezydent Andrzej Duda musi jeszcze go powołać. Można się spodziewać, że nastąpi to w najbliższym czasie.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS