Rzecznik rządu, minister, marszałek Sejmu. "Nie ma już krótkiej ławki PiS, jest tylko taboret, na którym siedzi Witek"

09.08.2019 | Rzecznik rządu, minister, marszałek Sejmu. "Nie ma już krótkiej ławki PiS, jest tylko taboret, na którym siedzi Witek"
09.08.2019 | Rzecznik rządu, minister, marszałek Sejmu. "Nie ma już krótkiej ławki PiS, jest tylko taboret, na którym siedzi Witek"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.08.2019 | Rzecznik rządu, minister, marszałek Sejmu. "Nie ma już krótkiej ławki PiS, jest tylko taboret, na którym siedzi Witek"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Jest posłanką już czwartą kadencję, ale nigdy wcześniej nie była nawet wicemarszałkiem. Kariera Elżbiety Witek przyspieszyła w 2015 roku. Została najpierw rzecznikiem PiS, potem rzecznikiem rządu Beaty Szydło i ministrem bez teki, a dwa miesiące temu została ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Wtedy uczciwie przyznała, że bycia szefem MSWiA będzie się dopiero uczyć. Teraz ma jednak nowe zadanie.

Politycy PiS w piątek od rana uzasadniali to, jak świetnym pomysłem jest posadzenie w fotelu marszałka Sejmu Elżbiety Witek. - Jest doskonała - stwierdził poseł PiS Marek Suski. Wtórował mu europoseł PiS Ryszard Czarnecki. - Bardzo doświadczony polityk - ocenił.

Dokładnie to samo robili politycy PiS, gdy zaledwie dwa miesiące temu Elżbieta Witek wchodziła do resortu spraw wewnętrznych i administracji jako jego szef. Podkreślali jej doświadczenie w polityce i "ogromne kompetencje".

- Wszyscy z PiS-u są najlepsi, tylko pytanie, dlaczego są odwoływani - skomentował poseł PSL Marek Sawicki. - No, niestety, tak życie się ułożyło, że trzeba podjąć nowe wyzwania - stwierdził poseł PiS Wojciech Szarama.

Nie krótka ławka, lecz taborecik

Elżbieta Witek jest nazywana "łagodną twarzą PiS". W piątek dostała od partii konkretne zadanie: możliwie szybko odciągnąć uwagę opinii publicznej od swojego poprzednika i jego lotów. Ma pokazać całkowicie nowy, łagodniejszy styl marszałkowania.

Tuż po głosowaniu Elżbieta Witek odebrała też gratulacje od dwóch kandydatek opozycji: Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z klubu PO-KO i Urszuli Pasławskiej z klubu PSL-UED.

W pierwszym przemówieniu nowa marszałek Sejmu powiedziała, że każdego posła na sali traktuje "jednakowo, jako kolegów". - Jestem jedną z was. Jedną z 460 posłów na tej sali, wybraną w demokratycznych wyborach, i każdy mandat państwa szanuję - podkreśliła.

- Szukali kogoś, kto nie jest "umoczony" - uznała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Tak uważają zresztą politycy opozycji. Ich zdaniem takich polityków w PiS-ie jest już coraz mniej. - PiS już nie ma "krótkiej ławki", już ma jeden taborecik, na którym siedzi pani Witek - skwitowała Lubnauer. - Będzie kolejną maską, za którą kryje się Jarosław Kaczyński - stwierdził poseł PO Sławomir Nitras.

Szybka kariera

Polityczna kariera pani marszałek przyspieszyła jeszcze przed wyborami. Po głośnym odejściu Marcina Mastalerka z funkcji rzecznika PiS, Jarosław Kaczyński wybrał właśnie Elżbietę Witek na nowego rzecznika partii.

Po przejęciu władzy przez PiS Elżbieta Witek awansowała najpierw do funkcji rzecznika rządu, potem szefa gabinetu politycznego premiera. Z kancelarii premiera odeszła krótko po tym, jak Beatę Szydło zastąpił Mateusz Morawiecki. Do rządu wróciła po eurowyborach, na fotel ministra spraw wewnętrznych i administracji.

- To jest resort zupełnie dla mnie nowy, też niespodzianka. Dlatego przede wszystkim będę się na początku bardzo intensywnie tego resortu uczyć - powiedziała w czerwcu, gdy obejmowała urząd.

W MSWiA Elżbieta Witek pracowała zaledwie 56 dni. - Szybko zmieniają się funkcje, które sprawuje pani Witek. Nie zdążyła nauczyć się jeszcze kwestii policji, MSWiA, teraz ma być marszałkiem Sejmu. Powiedziałbym, że to taki marketingowy zabieg, nic więcej - skomentował poseł PO Marcin Kierwiński.

Kamiński w MSWiA

Resort spraw wewnętrznych był dotąd jednym z najważniejszych w rządzie. Wymagał zarówno silnej pozycji politycznej, jak i kompetencji. Od 2015 roku ten resort będzie miał już czwartego szefa. Został nim Mariusz Kamiński. Minister Kamiński nową funkcję będzie łączyć z dotychczasową, czyli koordynatora do spraw służb specjalnych.

- To nie są miejsca, gdzie Mariusz Kamiński powinien być ministrem. Natomiast rozumiem, że będzie nieformalnym szefem sztabu PiS i będzie używał tych swoich narzędzi w kampanii wyborczej - stwierdził poseł PO Sławomir Neumann.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS