Lex Czarnek zrecenzowany na wysłuchaniu publicznym. "Zamach na przyszłość Polski"

06.12.2021 | Lex Czarnek zrecenzowany na wysłuchaniu publicznym. "Zamach na przyszłość Polski"
06.12.2021 | Lex Czarnek zrecenzowany na wysłuchaniu publicznym. "Zamach na przyszłość Polski"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
06.12.2021 | Lex Czarnek zrecenzowany na wysłuchaniu publicznym. "Zamach na przyszłość Polski"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W tym tygodniu Sejm ma zająć się projektem zmian w Prawie oświatowym - projekt ten określany jest potocznie jako lex Czarnek. Nowe przepisy mają dać kuratorom większy wpływ na wybór dyrektorów szkół i decydowanie o zajęciach dodatkowych. W poniedziałek w Sejmie opozycja zorganizowała wysłuchanie publiczne w tej sprawie, w którym uczestniczyli uczniowie, rodzice oraz eksperci.

Zaproponowana zmiana przepisów oświatowych zakłada wzmocnienie roli kuratorów wobec szkół. Kurator to podwładny ministra edukacji i nauki, a minister Przemysław Czarnek projekt zachwala. - Chcę zabezpieczyć prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z ich przekonaniami - powiedział dziennikarzom.

W poniedziałek w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące ustawy. Z dyskusji wynika, że proponowane zmiany ograniczą władzę rodziców.

Uczniowie i uczennice, rodzice oraz pracownicy i działacze oświatowi rozmawiali o tym, jak będzie wyglądała szkoła, gdy władzę w niej przejmie kurator. - Jego władza jest tutaj absolutna, jest to władza polityczna - oceniła prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz z Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

- Jeżeli kurator się uprze, to wyrzuci dyrektora ze szkoły i wsadzi tam kogoś, kto się wczoraj do PiS-u zapisał - powiedział Olgierd Porębski z Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Izabelinie.

Zajęcia dodatkowe pod nadzorem

Projekt zmian w Prawie oświatowym, nazywany potocznie lex Czarnek, już działa mrożąco. - Centralizacja, kontrola, nakazy, zakazy i straszenie - wymieniał w Sejmie Zygmunt Puchalski ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

Obecnie zajęcia dodatkowe odbywają się, gdy zaproponuje je szkoła i zgodzą się na nie rodzice. Lex Czarnek to zmieniłby. - Rodzice mogą zgodzić się na zajęcia, które są realizowane w szkole, natomiast może je zablokować kurator - zwróciła uwagę Iga Kazimierczyk z Fundacji "Przestrzeń dla edukacji".

Gdy zmieni się prawo, zajęcia odbędą się tylko, jeśli w trwającej minimum dwa miesiące procedurze zgodę wyda kurator.

- My sobie tego nie życzymy, żeby urzędnik partyjny nam mówił, na jakie zajęcia możemy wysłać dzieci - powiedział Olgierd Porębski.

Głos uczniów

Podczas wysłuchania publicznego w Sejmie głos w sprawie propozycji MEiN zabrali także uczniowie.

- Gdyby nie szkoła i to, że w mojej szkole były organizacje pozarządowe, które prowadziły zajęcia w ramach wiedzy o społeczeństwie, to być może dzisiaj nie miałabym odwagi, żeby tutaj do państwa mówić - powiedziała na wysłuchaniu publicznym Zuzanna Karcz, przedstawicielka uczniów i uczennic.

- O takiej kontroli, o zastraszaniu, o centralnym zarządzaniu państwem, edukacją, o propagandowych treściach w edukacji - o tym wszystkim opowiadał mi tata, kiedy opowiadał o latach 80. i o tym, jak zwalczano komunizm - powiedziała Anna Maziarska, przedstawicielka uczniów i uczennic.

Projektem zmian Prawa oświatowego Sejm ma się zająć już w tym tygodniu. - To jest tak naprawdę zamach na nas wszystkich, na przyszłość Polski - powiedział Zygmunt Puchalski ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

Swojej przyszłości w polskiej szkole nie wyobraża już sobie Leszek Olpiński, nauczyciel fizyki i etyki z 20-letnim stażem. To będzie jego ostatni rok szkolny. Podjął decyzję, że odchodzi z zawodu. - Czuję się uwolniony od wpływu polityki, wpływania na to, co mamy mówić, jak mamy mówić, co mamy uczyć, o czym mamy uczyć - powiedział.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający", to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS