Przełomowa decyzja dla setek dzieci. "Odważniej patrzymy w przyszłość"

27.12.2018 | Przełomowa decyzja dla setek dzieci. "Odważniej patrzymy w przyszłość"
27.12.2018 | Przełomowa decyzja dla setek dzieci. "Odważniej patrzymy w przyszłość"
Marek Nowicki | Fakty TVN
27.12.2018 | Przełomowa decyzja dla setek dzieci. "Odważniej patrzymy w przyszłość"Marek Nowicki | Fakty TVN

Koszty idą w miliony, ale pacjenci chorzy na rdzeniowy zanik mięśni nareszcie mają szanse na leczenie. Niezwykle długo walczyli o refundację bardzo drogiego leku i wreszcie został wpisany na listę. Za terapię zapłaci państwo. Już od 1 stycznia 2019 roku.

Wiceminister zdrowia Marcin Czech pokazał koszulkę z napisem "smajl", która tym samym ma zachęcić chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) i ich rodziny, aby się uśmiechnęli.

- Mamy pozytywną decyzję refundacyjną od 1 stycznia. Chciałbym, żeby to wybrzmiało, i żeby znalazło się w mediach. Wszystkie potrzebujące dzieci i dorośli chorujący na SMA, cała populacja osób, dla których ta choroba jest praktycznie w tej chwili wyrokiem śmierci, otrzymają w Polsce leczenie - mówił Marcin Czech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Jest to niemal 1000 osób. Dzieci i dorosłych. Na tę decyzję Ministerstwa Zdrowia chorzy i ich rodziny czekali 1,5 roku, bo właśnie wtedy lek został zarejestrowany w Europie. Niektórzy nie chcieli czekać. Na przykład pani Ewa Dul, matka chorych na rdzeniowy zanik mięśni Bartka i Weroniki, na lek dla dzieci zaczęła zbierać pieniądze.

- Założyliśmy tę zbiórkę na Siepomaga.pl na lek ratujący ich życie, czyli hamujący chorobę - tłumaczy pani Ewa.

"Efekty są zdumiewające"

Bartek i Weronika nie chodzą. Chłopiec nie chodził nigdy, a dziewczynka przestała, kiedy miała trzy latka.

Basia z Torunia też nie chodzi i jeszcze z powodu SMA ma kłopoty z oddychaniem. Jej młodsze rodzeństwo, które też choruje na SMA, już na szczęście mogło dostawać lek od urodzenia. Zasponsorował je producent, a efekty widać gołym okiem.

Dlatego teraz dzieci z SMA będą dostawać lek jeszcze przed wystąpieniem objawów.

W Polsce każdego roku rodzi się około 50 dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni. Większość z nich do tej pory umierała w pierwszych latach życia. Lek te statystyki zmieni.

- Efekty są zdumiewające. Takie choroby genetyczne wcześniej były zupełnie nieuleczalne. Jest to olbrzymi przełom i cieszymy się, że nastąpił też w Polsce - mówił doktor Łukasz Grabarczyk, neurochirurg. Lek hamuje rozwój strasznej choroby.

"Odważniej patrzymy w przyszłość"

Cena wyjściowa leku na SMA była gigantyczna. Firma farmaceutyczna żądała ponad 2 miliony złotych za roczne leczenie jednego pacjenta. Doszło jednak do porozumienia między producentem i Ministerstwem Zdrowia.

Szczegóły są tajemnicą handlową.

- Zdecydowanie odważniej patrzymy w przyszłość, w rok 2019. Kłaniam się tu bardzo nisko za tę decyzję w imieniu wszystkich, którzy na tę chorobę chorują i wszystkich, którzy na co dzień z nią walczą - mówi Anna Kostera-Pruszczyk, neurolog dziecięcy.

PRZECZYTAJ TAKŻE JAK WYGLĄDA ŻYCIE RODZICÓW DZIECI CHORYCH NA RDZENIOWY ZANIK MIĘŚNI

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS