Jasny sygnał dla "delfinów". Kto liczy się w walce o schedę po Jarosławie Kaczyńskim

23.05.2018 | Jasny sygnał dla "delfinów". Kto liczy się w walce o schedę po Jarosławie Kaczyńskim
23.05.2018 | Jasny sygnał dla "delfinów". Kto liczy się w walce o schedę po Jarosławie Kaczyńskim
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
23.05.2018 | Jasny sygnał dla "delfinów". Kto liczy się w walce o schedę po Jarosławie KaczyńskimKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Prezes na polityczną emeryturę się nie wybiera - ogłasza Joachim Brudziński. A pytany o zdrowie Jarosława Kaczyńskiego wyjaśnia, że kolano boli, najlepsi lekarze robią co mogą, ale "delfini" muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Jak długa jest kolejka do objęcia schedy po Jarosławie Kaczyńskim?

Kto będzie prowadził posiedzenie komitetu politycznego PiS? Żaden z polityków partii nie musiał odpowiadać na to pytanie, ponieważ w PiS wszyscy doskonale wiedzą, że to Joachim Brudziński, pod nieobecność prezesa, ma monopol na przekazywanie jego komunikatów.

Informacja o tym, że Jarosław Kaczyński jechał do warszawskiego szpitala na leczenie kolana, nie jest informacją poufną, bo Brudziński oficjalnie ją potwierdził. Spekulacje wzmogło to, że pobyt w szpitalu trwa już długo (od 4 maja). Przeciąć ma je bardzo ważny komunikat. Ważny, dla kilku polityków z PiS-u.

- Ci wszyscy, łącznie z tymi wszystkimi delfinami, czy tymi, którym być może roi się w głowie coś na kształt zamiany pana premiera Kaczyńskiego, albo zastąpienia go na stanowisku szefa partii, muszą jeszcze uzbroić się w długą, i to bardzo długą cierpliwość - stwierdził w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Joachim Brudziński.

Jasny sygnał

Nikt z naszych rozmówców w PiS-ie nie ma wątpliwości, że jeśli Brudziński publicznie ostrzegł polityków, którzy czekają na emeryturę prezesa, by zawalczyć o władzę w PiS-ie, to zrobił to na wyraźne polecenia Jarosława Kaczyńskiego.

Ostrzeżenie wysłane "delfinom" [termin określający następców tronu we Francji - red.] było poważne i autoryzowane przez prezesa. Zwłaszcza że wysłał je polityk, który w partii jest zaraz po Kaczyńskim.

Do pewnego czasu Joachim Brudziński był wręcz oczywistym, potencjalnym, następcą prezesa. Sytuację zmieniło wyznaczenie na premiera Mateusza Morawieckiego.

"Nie zastanawiam się nad przywództwem"

Morawiecki swoją przyspieszoną ścieżką awansu najbardziej zirytował Antoniego Macierewicza i Zbigniewa Ziobrę. Ambicje tej dwójki są doskonale znane. Jednak obecnie Macierewicz znajduje się na bocznym torze, a Ziobro jest zaledwie jednym z "delfinów", który ściera się o wpływy z Morawieckim.

- Ja jestem w Solidarnej Polsce, więc nie należę do tych polityków, którzy mogą się zastanawiać nad przywództwem w PiS - przekonuje minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro został uwieczniony na zdjęciach, gdy wychodził z odwiedzin u prezesa PiS-u. Ale nie on jedyny. W szpitalu u Kaczyńskiego byli także Morawiecki i Beata Szydło. Te zdjęcia pokazują, gdzie dziś przeniosło się centrum kierowania partią.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS