Rząd nie realizuje "kamieni milowych", politycy PiS za brak wypłat winią Unię i opozycję

09.10.2022 | Rząd nie realizuje "kamieni milowych", politycy PiS za brak wypłat winią Unię i opozycję
09.10.2022 | Rząd nie realizuje "kamieni milowych", politycy PiS za brak wypłat winią Unię i opozycję
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
09.10.2022 | Rząd nie realizuje "kamieni milowych", politycy PiS za brak wypłat winią Unię i opozycjęKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W umowie Bruksela-Warszawa nie ma tajnych klauzul i - wbrew temu co mówią rządzący - żadne nowe "kamienie milowe" nie blokują pieniędzy na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Strony zgodziły się na to, co wynegocjowały, a polski rząd wciąż nie wywiązał się ze swoich zobowiązań.

Krajowy Plan Odbudowy liczy ponad 500 stron plus załączniki. Program został oficjalnie zaakceptowane przez Komisję Europejską. Wszystko, co w nim zapisano, zostało też podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego. Tymczasem pieniędzy na odbudowę po pandemii nie ma, więc władza wskazuje winnych. Ich zdaniem to Unia Europejska i opozycja blokują wypłatę środków.

- (Winna jest - przyp. red.) nie tylko Unia Europejska, ale też polska opozycja, która namawia swoich przyjaciół politycznych w Komisji Europejskiej, żeby tych pieniędzy Polsce nie wypłacać - mówi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

- PiS nie wprowadza ludzi w błąd: mówi, jak jest - dodaje Patryk Jaki, eurodeputowany Solidarnej Polski wybrany z list PiS.

Do innych wniosków można dojść zaglądając do Krajowego Planu Odbudowy, który dostępny jest na rządowych stronach. Na stronie 210 władza zobowiązała się do uchwalenia ustawy powołującej Komitet Monitorujący, w skład,którego wejdą także partnerzy społeczni, a którego zadaniem będzie nadzorowanie wdrażania KPO. Termin wykonania: 30 czerwca. Tymczasem jest październik, a ustawy dalej nie ma.

- Rząd nie chce, żeby ktokolwiek parzył mu na ręce - uważa Andrzej Halicki, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej.

"Kamienie milowe są wpisane przez nas"

Kolejnym przykładem jest punkt o usprawnieniu procesu stanowienia prawa, czyli przyjęcie nowelizacji regulaminu Sejmu, Senatu i Rady Ministrów tak, aby wprowadzić obowiązek konsultacji społecznych. Termin wykonania: 30 września. Jest październik, nowelizacji też nie ma.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin przekonuje, że prace nad zmianą regulaminu trwają. - Jeżeli Sejm chce zmienić regulamin, to Sejm musi podjąć taką decyzję - wskazuje polityk i dodaje, że premier nie rządzi Sejmem.

Skoro trwają prace, mimo że terminy minęły, to jak Unia Europejska i opozycja mają blokować wypłatę pieniędzy? Na to pytanie politycy PiS odpowiedzieć nie chcą.

Co warte podkreślenia, rząd sam jeszcze nie wystąpił do Unii po wypłatę pieniędzy, co potwierdził sam premier. Dodatkowo należy przypomnieć, że "kamieni milowych" nikt nie narzucił. Rząd sam je wynegocjował i przyjął.

"Kamienie milowe są wpisane przez nas. To są wpisane większe konsultacje społeczne, lepsze przepisy, dotyczące prowadzenia procesu legislacyjnego, to są rzeczy, które my proponowaliśmy do kamieni milowych, a nie są narzucone z zewnątrz" - informował rzecznik rządu Piotr Mueller.

- Jest jakiś jeden dziwny rząd, który uparł się, żeby nie dość dokuczać swoim obywatelom łamiąc praworządność, to jeszcze w konsekwencji zablokować pieniądze, które miały tym ludziom służyć - ocenia Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

Kontrowersyjne słowa premiera

To wszystko sprawia, że opozycja oskarża rząd o cyniczne wprowadzanie wyborców w błąd.

- To jest gra. Oni tych pieniędzy nie dowiozą dla Polski, oni tych pieniędzy nie chcą. Oni uważają, że na tych antyeuropejskich emocjach dojadą do wyborów i wygrają - komentuje Robert Biedroń, eurodeputowany Lewicy.

- Łatwiej jest im prowadzić kampanię polexitowską. Będzie im łatwiej wytłumaczyć Polakom, dlaczego musimy wyjść z Unii Europejskiej - uważa Urszula Pasławska, posłanka Koalicji Polskiej.

Zarzuty opozycji zdają się potwierdzać słowa premiera Mateusza Morawieckiego z niedzielnego zjazdu hiszpańskiej prawicowej partii VOX, w którym udział wzięli także Viktor Orban, Marin Le Pen, Georgia Meloni i Donald Trump.

- Unia Europejska może się stać ponadnarodową bestią bez tradycyjnych wartości i duszy - mówił szef polskiego rządu.

Trzeba również przypomnieć, że Polska nie przywróciła do orzekania zawieszonych sędziów. Nadal obowiązuje ustawa kagańcowa, która pozwala na represje wobec sędziów, a wyroki europejskich trybunałów wciąż nie są respektowane.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS