Wygrali z COVID-19, walczą o powrót do zdrowia. Pierwszy taki projekt w Polsce

09.11.2020 | Wygrali z COVID-19, walczą o powrót do zdrowia. Pierwszy taki projekt w Polsce
09.11.2020 | Wygrali z COVID-19, walczą o powrót do zdrowia. Pierwszy taki projekt w Polsce
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.11.2020 | Wygrali z COVID-19, walczą o powrót do zdrowia. Pierwszy taki projekt w PolsceArleta Zalewska | Fakty TVN

W szpitalu MSWiA w Głuchołazach wdrożono pilotażowy projekt dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19, ale nadal odczuwają skutki choroby. Lekarze w ramach rehabilitacji pomagają ozdrowieńcom wrócić do formy.

Część osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, do dziś walczy z jego skutkami. Kłopoty z oddychaniem, z pamięcią, zaburzenia mowy - to tylko kilka z możliwych powikłań.

- Po COVID-19 musiałam sobie wszystko pisać, notować. Nie potrafiłam się skupić, słowa mi uciekały. Prostych rzeczy nie potrafiłam zrobić - opowiada pielęgniarka ze Strzegomia Edyta Bosacka.

W bardzo wielu przypadkach pojawia się także strach przed ponownym zakażeniem.

- Ja bardzo szybko trafiłam do psychiatry, ponieważ bałam się strasznie ludzi - mówi pacjentka.

Dlatego w Głuchołazach ruszył pierwszy w Polsce pilotażowy projekt rehabilitacji dla osób, które przeszły przez zakażenie koronawirusem, ale nadal odczuwają skutki choroby. Współautorem programu jest konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii, profesor Jan Szczegielniak.

- Osoba wchodzi na pierwsze piętro i nie może wykonać nic więcej. Wizualnie z zewnątrz nie widzimy osoby niepełnosprawnej, ale ona jest niepełnosprawna - wyjaśnia Szczegielniak.

Jak wygląda terapia?

W ramach rehabilitacji z podopiecznymi szpitala pracuje się nad koordynacją ruchów. W placówce pacjent ma również zapewnione zajęcia z psychologiem i regularne kontrole.

W szpitalu wystarczy spędzić kilka godzin, by przekonać się, jak dla ludzi - jeszcze chwile wcześniej aktywnych zawodowo - trudna jest walka o powrót do zdrowia.

- Uratowanie życia jest bardzo istotne, ale przywrócenie tego życia do normalności jest bardzo ważne, ponieważ brak tego przywrócenia powoduje to, że ta osoba nie może wrócić do pracy - podkreśla profesor.

Pacjenci apelują

Pani Edyta, która zakaziła się w Domu Pomocy Społecznej w Świdnicy, wraz z pozostałymi pacjentami programu w Głuchołazach apeluje, by zakrywać nos i usta oraz by się badać, nawet gdy zakażenie koronawirusem przechodziliśmy lekko w domu.

Do apelu pani Edyty dołącza się poseł Jerzy Polaczek, który w szpitalu pod tlenem spędził trzy tygodnie. Poseł wielokrotnie apelował, żeby nie nie lekceważyć zasad reżimu sanitarnego i wprowadzanych obostrzeń.

- Jest przede wszystkim obelżywym atakiem na dziesiątki tysięcy pielęgniarek i lekarzy, którzy ratują życie wszystkich chorych dzisiaj, a osoby, które twierdzą, że inaczej, będą ponosiły moralne konsekwencje - podkreślił Polaczek w rozmowie z "Faktami" TVN.

Obecność pacjentów w szpitalu Głuchołazach ma jeszcze jeden ważny cel - dzięki nim lekarze dowiadują się o nowych objawach występujących już po przejściu zakażenia koronawirusem.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael, po tym jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komunikat władz Izraela w odpowiedzi jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS