Wygrali z COVID-19, walczą o powrót do zdrowia. Pierwszy taki projekt w Polsce

09.11.2020 | Wygrali z COVID-19, walczą o powrót do zdrowia. Pierwszy taki projekt w Polsce
09.11.2020 | Wygrali z COVID-19, walczą o powrót do zdrowia. Pierwszy taki projekt w Polsce
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.11.2020 | Wygrali z COVID-19, walczą o powrót do zdrowia. Pierwszy taki projekt w PolsceArleta Zalewska | Fakty TVN

W szpitalu MSWiA w Głuchołazach wdrożono pilotażowy projekt dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19, ale nadal odczuwają skutki choroby. Lekarze w ramach rehabilitacji pomagają ozdrowieńcom wrócić do formy.

Część osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, do dziś walczy z jego skutkami. Kłopoty z oddychaniem, z pamięcią, zaburzenia mowy - to tylko kilka z możliwych powikłań.

- Po COVID-19 musiałam sobie wszystko pisać, notować. Nie potrafiłam się skupić, słowa mi uciekały. Prostych rzeczy nie potrafiłam zrobić - opowiada pielęgniarka ze Strzegomia Edyta Bosacka.

W bardzo wielu przypadkach pojawia się także strach przed ponownym zakażeniem.

- Ja bardzo szybko trafiłam do psychiatry, ponieważ bałam się strasznie ludzi - mówi pacjentka.

Dlatego w Głuchołazach ruszył pierwszy w Polsce pilotażowy projekt rehabilitacji dla osób, które przeszły przez zakażenie koronawirusem, ale nadal odczuwają skutki choroby. Współautorem programu jest konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii, profesor Jan Szczegielniak.

- Osoba wchodzi na pierwsze piętro i nie może wykonać nic więcej. Wizualnie z zewnątrz nie widzimy osoby niepełnosprawnej, ale ona jest niepełnosprawna - wyjaśnia Szczegielniak.

Jak wygląda terapia?

W ramach rehabilitacji z podopiecznymi szpitala pracuje się nad koordynacją ruchów. W placówce pacjent ma również zapewnione zajęcia z psychologiem i regularne kontrole.

W szpitalu wystarczy spędzić kilka godzin, by przekonać się, jak dla ludzi - jeszcze chwile wcześniej aktywnych zawodowo - trudna jest walka o powrót do zdrowia.

- Uratowanie życia jest bardzo istotne, ale przywrócenie tego życia do normalności jest bardzo ważne, ponieważ brak tego przywrócenia powoduje to, że ta osoba nie może wrócić do pracy - podkreśla profesor.

Pacjenci apelują

Pani Edyta, która zakaziła się w Domu Pomocy Społecznej w Świdnicy, wraz z pozostałymi pacjentami programu w Głuchołazach apeluje, by zakrywać nos i usta oraz by się badać, nawet gdy zakażenie koronawirusem przechodziliśmy lekko w domu.

Do apelu pani Edyty dołącza się poseł Jerzy Polaczek, który w szpitalu pod tlenem spędził trzy tygodnie. Poseł wielokrotnie apelował, żeby nie nie lekceważyć zasad reżimu sanitarnego i wprowadzanych obostrzeń.

- Jest przede wszystkim obelżywym atakiem na dziesiątki tysięcy pielęgniarek i lekarzy, którzy ratują życie wszystkich chorych dzisiaj, a osoby, które twierdzą, że inaczej, będą ponosiły moralne konsekwencje - podkreślił Polaczek w rozmowie z "Faktami" TVN.

Obecność pacjentów w szpitalu Głuchołazach ma jeszcze jeden ważny cel - dzięki nim lekarze dowiadują się o nowych objawach występujących już po przejściu zakażenia koronawirusem.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS