Szyfry, które mogą uratować życie

16.04.2020 | "Maseczka numer 19". Z szyfru skorzystało już kilkadziesiąt osób
16.04.2020 | "Maseczka numer 19". Z szyfru skorzystało już kilkadziesiąt osób
Magda Łucyan | Fakty TVN
16.04.2020 | "Maseczka numer 19". Z szyfru skorzystało już kilkadziesiąt osóbMagda Łucyan | Fakty TVN

Przemoc domowa w dobie koronawirusa to coraz poważniejszy problem. Cierpią szczególnie dzieci, na których najłatwiej wyładować frustrację, złość i strach.

Pani Krystyna Paszko wymyśliła tajny szyfr dla ofiar przemocy, które mogą się zgłaszać do fikcyjnego sklepu z naturalnymi kosmetykami. Po drugiej stronie monitora, zamiast sprzedawcy, siedzi psycholog.

- Jeżeli taka osoba złoży zamówienie w naszym sklepie i poda nam swój adres, to jest dla nas jednoznaczne z prośbą o wezwanie służb. I my wtedy takie służby wzywamy - wyjaśnia Krystyna Paszko, inicjatorka akcji.

Z szyfru skorzystało już kilkadziesiąt osób i poprosiło o natychmiastową interwencję służb.

- (Szyfr - przyp. red.) być może uratował życie już niejednej kobiecie, która dzięki temu czatowi mogła uzyskać pomoc i wsparcie. W środę miałyśmy jedną panią przyjętą do naszego schroniska, która została ciężko pobita przez swojego partnera - opowiada Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet.

Izolacja to trudny czas dla ofiar przemocy

W czasie izolacji społecznej osoba będąca 24 godziny na dobę ze swoim oprawcą często nie może jawnie zadzwonić na policję czy infolinię dla ofiar przemocy.

Pani Krystyna tworząc stronę z kosmetykami wzorowała się na pomyśle z Francji, gdzie ofiary przemocy mogą zgłaszać się do aptek. Farmaceuci wiedzą, że jeśli klient będzie chciał kupić maseczkę z numerem 19, to oznacza, że potrzebuje pomocy i trzeba wezwać policję.

- Znamy statystyki chociażby z Chin, gdzie przemoc wzrosła trzykrotnie. Izolacja jest jednym z kluczowych mechanizmów przemocy, który sprawia, że przemoc trwa - tłumaczy Piotr Wiśniewski ze Stowarzyszenia Niebieska Linia.

W czasie izolacji nie można spotkać się z przyjaciółką, uciec do centrum handlowego albo po prostu wyjść na spacer. W ostatnich tygodniach także w Polsce skala przemocy w rodzinach dramatycznie wzrosła.

- Telefon dzwoni non stop, a wiadomości od czasu epidemii jest dwa razy więcej - mówi Paula Włodarczyk z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Petycja do premiera

Niestety przemoc coraz częściej dotyka dzieci. Tylko w marcu Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę odebrała ponad pięć tysięcy telefonów i ponad 1100 wiadomości, w wyniku czego 76 razy podjęła interwencję ratującą życie.

Zazwyczaj takich interwencji jest miesięcznie o połowę mniej.

- Trudniej się od tego odseparować, trudniej uciec. Trudno też znaleźć jakąś alternatywę, by uniknąć takich sytuacji. Często są to sytuacje dramatyczne, które mówią o tym, że dziecko powinno być natychmiast z takiego domu zabrane, a nie ma dokąd być zabrane - zauważa Paula Włodarczyk z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Centrum Praw Kobiet wystosowało do premiera Mateusza Morawieckiego petycję, by wprowadził "tarczę antykryzysową" dla ofiar przemocy. W liście jest też apel, by rząd wsparł organizacje, które pomagają ofiarom w znalezieniu miejsca bezpiecznego noclegu.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS