Niezaszczepieni zajmują szpitalne łóżka, kolejne oddziały są zamykane. Jak się tłumaczą? "Byłem głupi"

Niezaszczepieni zajmują szpitalne łóżka, kolejne oddziały są zamykane. Jak się tłumaczą? "Byłem głupi"
Niezaszczepieni zajmują szpitalne łóżka, kolejne oddziały są zamykane. Jak się tłumaczą? "Byłem głupi"
Fakty TVN
Niezaszczepieni zajmują szpitalne łóżka, kolejne oddziały są zamykane. Jak się tłumaczą? "Byłem głupi"Fakty TVN

Szpital Uniwersytecki w Krakowie wstrzymuje przyjęcia pacjentów niecovidowych. Z kolei inne placówki zamykają kolejne oddziały i przeznaczają je dla chorych na COVID-19. Niestety, dzieje się to kosztem innych pacjentów, którzy na przyjęcie do szpitala czekali miesiącami. Na COVID-19 chorują niemal wyłącznie ci, którzy się nie zaszczepili. Często nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego się nie zaszczepili, a czasami przyznają, że byli głupi.

Łóżka przeznaczone dla chorych na COVID-19 zapełniają się w błyskawicznym tempie. Jest ich w tej chwili 20 tysięcy i z każdym dniem przybywa.

- Uruchomiliśmy kolejny etap powiększania bazy łóżkowej. Do końca listopada chcemy, aby tych miejsc w Polsce było około 26 tysięcy - przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Jednak to wszystko odbywa się kosztem pacjentów niecovidowych. - Od września praktycznie walczę, żeby dostać się do szpitala, bo wiadomo, że trzeba zrobić szereg badań specjalistycznych, a tego się nie zrobi z dnia na dzień - opowiada pacjent z guzem oczodołu, który chce pozostać anonimowy.

Pacjent miał być w środę przyjęty do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Niestety, tak się nie stanie. - Dzisiaj dostałem telefon od pani ze szpitala, z oddziału, że wstrzymane są przyjęcia - mówi mężczyzna.

Dyrekcja krakowskiego szpitala zapewnia, że nadal przyjmuje pacjentów onkologicznych, udarowych i do przeszczepu. Jednak ogólnie od wtorku wstrzymuje przyjmowanie innych, nowych pacjentów niecovidowych.

- To jest najgorsza z decyzji, jaką może podjąć dyrektor szpitala, czyli decyzja o tym, żeby w jakiś sposób ograniczyć lub wstrzymać leczenie, ale niestety, jest to decyzja, która podyktowana jest sytuacją epidemiologiczną i kwestią liczby łóżek - wyjaśnia Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

"Bo byłem głupi" - pada odpowiedź

W szpitalu powiatowym w Łęcznej w Lubelskiem, który odwiedziliśmy niedawno z kamerą, już trzy czwarte pacjentów to chorzy na COVID-19. Trzeba było dla nich zamknąć nie tylko ortopedię, ale też inne oddziały.

W całym kraju większość zakażonych koronawirusem, trafiających do szpitali, zajmujących łóżka pacjentom niecovidowym, to ci, którzy odmówili szczepień.

- Wymówki są różne: od braku logicznego wyjaśnienia tego, że się nie zaszczepili, po przeczytanie w internecie, że szczepionki szkodzą - opowiada Paweł Szakoła, chirurg ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

- Odpowiedź, która pada, to "bo byłem głupi" lub "bo miałem przeciwwskazania". Jak pytamy o te przeciwwskazania, to ludzie mówią o chorobie serca, ale wtedy tłumaczymy, że ona nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, tylko jest wskazaniem - mówi Ewa Hołda, specjalista chorób wewnętrznych, onkolog z Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia odnotowało 16 590 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 282 zgony z powodu COVID-19. Często te dane dotyczą ludzi w sile wieku. W Poznaniu walczy o przeżycie 40-letni mężczyzna podpięty do ECMO - nie był zaszczepiony przeciwko COVID-19.

- Przybył do nas z zajęciem miąższu płucnego w około 90 procentach, zatem żadne metody terapii konwencjonalnej nie mogły być u niego skuteczne - wyjaśnia prof. Krzysztof Kusza, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu.

Sieć ochrony zdrowia uzupełnia 20 aktywnych szpitali tymczasowych i pięć gotowych w każdej chwili do otwarcia.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS