"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN
"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią
"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

- Najlepsza decyzja w moim życiu - mówi Monika Dłużniewska, mama Arka, o decyzji, by zostać znieczuloną na czas porodu. - Stwierdziłam, że w takich warunkach można całą drużynę piłkarską rodzić - dodaje.

Inaczej poród wspomina kobieta, którą na ból skazano. - Poród był dla mnie dramatyczny. Tak źle wspominam, że nie wiem, czy bym dała radę kolejny raz - mówi pani Ewa.

Zmiany idą za wolno, a znieczuleń jest wciąż za mało - twierdzi w swojej kampanii "Usłysz głos bólu!" Fundacja Rodzić po Ludzku.

- To jest 30 lat, od tego momentu, kiedy znieczulenie zaczęło być na salach porodowych, i my już mówimy dość - wskazuje Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Żeby zachęcić szpitale do znieczulania rodzących kobiet, Ministerstwo Zdrowia zmieniło wyceny. NFZ przyznaje teraz za znieczulenia premie. W Łodzi zadziałało.

- U nas, pani redaktor, praktycznie dwukrotnie to wzrosło - wskazuje prof. Przemysław Oszukowski, kierownik bloku porodowego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

"To nie w pieniądzach jest kłopot, to chodzi o kulturę"

Liczba takich zabiegów rośnie w skali kraju - porodów naturalnych ze znieczuleniem było 14 procent, jest 23 procent. Średnia europejska to 40 procent.

- Wygląda na to, że to nie w pieniądzach jest kłopot, to chodzi o kulturę - ocenia Joanna Pietrusiewicz. Kulturę, w której nieodpowiednie traktowanie cierpiącej kobiety, wciąż jest normalne.

- Jak tylko weszłam na salę porodową, powiedziałam, że ja bym poprosiła o znieczulenie, na co lekarz odpowiedział, że nie zaczynamy od takiego kalibru, no i ja dostałam do tego porodu ostatecznie paracetamol i no-spę - opowiada pani Ewa.

To nie tylko nieludzkie, ale i niezgodne z prawem. - Szpital ma obowiązek zagwarantować kobiecie znieczulenie zewnątrzoponowe. (...) My jesteśmy tak samo ważną osobą w szpitalu, w progu placówki, jak inna osoba cierpiąca, kobiety też cierpią - zwraca uwagę Joanna Pietrusiewicz.

Z pomocą fundacji pani Ewa postanowiła zawalczyć o swoje prawo. - Dałam sobie spokój, bo stwierdziłam, że to jest biurokracja i tak nic z tym nie zrobię. Ale po jeszcze jakimś czasie natchnęło mnie i złożyłam skargę do Rzecznika Praw Pacjenta - mówi.

Horała: aborcja jest ewidentnie tematem zastępczym
Horała: aborcja jest ewidentnie tematem zastępczymTVN24

Wiedza o własnych prawach może przyspieszyć zmianę

Im więcej takich skarg jak pani Ewy, tym dotkliwszą karę poniesie szpital - nawet pół miliona złotych.

- Mamy lepsze instrumenty prawne do tego. Jeżeli rzeczywiście jest więcej zgłoszeń. Jeżeli jest tak w tym szpitalu, że rzeczywiście to jest nagminne, czyli zgłaszają nam kobiety, że nie ma tego znieczulenia - wskazuje Marzanna Bieńkowska z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

- Świadomość pacjentek, że mogą uzyskać pomoc, to są te "drożdże", które powodują, że świadomość personelu też musi się zmienić, żeby do tego się dostosować - wskazuje prof. Przemysław Oszukowski.

Wraz ze swoją kampanią Fundacja Rodzić po Ludzku wystosowała też apel - bez wsparcia finansowego nie będzie mogła dalej wspierać kobiet.

- Kobiety, po prostu nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa, a potem będziemy wam pomagać - apeluje Joanna Pietrusiewicz.

Fundacja Rodzić po Ludzki prowadzi zbiórkę pieniędzy w internecie

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek określił cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS