Koalicja Obywatelska rozpoczyna akcję "Kobiety na wybory". Badania społeczne są jednoznaczne

Źródło:
Fakty TVN
Koalicja Obywatelska rozpoczyna akcję "Kobiety na wybory". Badania społeczne są jednoznaczne
Koalicja Obywatelska rozpoczyna akcję "Kobiety na wybory". Badania społeczne są jednoznaczne
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Koalicja Obywatelska rozpoczyna akcję "Kobiety na wybory". Badania społeczne są jednoznaczneArleta Zalewska/Fakty TVN

Jeśli Rafał Trzaskowski wygra wybory prezydenckie, to podpisze ustawę liberalizującą przepisy aborcyjne - tak powiedział on sam na spotkaniu z Radami Kobiet w Sejmie. Tyle że najpierw taką ustawę muszą przyjąć Sejm i Senat, a nawet w Koalicji 15 października nie ma w tej sprawie zgody. W sztabie Rafała Trzaskowskiego jest świadomość, że część kobiet, które głosowały na Koalicję 15 października, jest dziś zdemobilizowana.

To będzie nowa kampanijna akcja posłanek Koalicji Obywatelskiej, czyli objazd po Polsce pod hasłem "Kobiety na wybory". Startuje 7 marca na Śląsku.

- To będą spotkania zarówno otwarte, jak i takie, na które będziemy zapraszać różne grupy. Nauczycielki, seniorki, studentki, przedsiębiorczynie, Koła Gospodyń Wiejskich - wymienia Dorota Łoboda.

W tym samym celu, czyli by przekonywać kobiety do głosowania, w Sejmie na spotkaniu Rad Kobiet był we wtorek Rafał Trzaskowski.

- Ja nie odpuszczę drodzy państwo. Prawa kobiet były dla mnie sprawą niesłychanie istotną - podkreśla prezydent Warszawy.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Trzaskowski: prawa kobiet nie są ani lewicowe, ani prawicowe

Kobiety są jedną z najbardziej dziś zdemobilizowanych grup wyborców

Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, według badań zleconych przez sztab Rafała Trzaskowskiego to właśnie kobiety są jedną z najbardziej dziś zdemobilizowanych grup wyborców.

Z jednej strony są rozczarowane brakiem realizacji obietnic, z którymi partie koalicyjne szły do wyborów. Z drugiej to, co je zniechęca, to spory polityczne dotyczące spraw oderwanych od ich codziennego życia.

- Kobiety są wkurzone, że w tej kadencji znowu słyszą to, co zawsze, że znowu nie jest czas na załatwianie ich spraw - wskazuje wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat.

Wśród najczęstszej wymienianych kwestii było działanie na rzecz zrównania płac kobiet i mężczyzn, walka z wykluczeniem komunikacyjnym, lepszy dostęp do opieki zdrowotnej oraz zmiana w prawie aborcyjnym.

- Dzisiaj wiem, że niektóre koleżanki i koledzy z partii koalicyjnych chowają się za prezydentem Dudą, używając go jako pewnego rodzaju alibi. Wierzę w to, że jeżeli ja zostanę prezydentem RP, ta presja będzie na tyle duża, że będziemy mieli ustawę w Sejmie, którą ja będę mógł podpisać - wskazuje Rafał Trzaskowski.

Każdy z trzech kandydatów reprezentujących koalicję rządową bez mobilizacji kobiet nie ma szans na wygraną albo będzie mu niezwykle trudno wygrać wybory prezydenckie.

Wylicytowały rozmowę z ministrą zdrowia. Na spotkanie poszły z petycją i pomysłami
Wylicytowały rozmowę z ministrą zdrowia. Na spotkanie poszły z petycją i pomysłamiTVN24

Przedstawicielki Rad Kobiet z całej Polski przyjechały do Sejmu

- Takie jest nasze prawo, że powinnyśmy głosować (...) i pokazać tę naszą siłę, żeby jak najwięcej mieć do powiedzenia - mówi Monika Kwiatkowska z Krotoszyńskiej Rady Kobiet.

Przedstawicielki Rad Kobiet przyjechały do Sejmu z całej Polski. Przyjechały, by szukać poparcia dla zmian w ustawie. Chcą, by Rady Kobiet funkcjonowały obowiązkowo w każdym samorządzie. Nie tylko tam, gdzie zgodzi się na to prezydent.

Dziś Rady Kobiet działają w ponad 50 miastach i miasteczkach.

- Jeżeli nie pójdziemy teraz, to kto o nas zawalczy? Jestem mamą dwóch córek nastoletnich i chciałabym, żeby one żyły w kraju, kiedy mogą same decydować o sobie - mówi Marta Sikora z Wałbrzyskiej Rady Kobiet.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia namawiał we wtorek do głosowania przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich.

- Bezpieczeństwo jest tutaj kluczem. Bezpieczeństwo, jeśli chodzi o macierzyństwo, bezpieczeństwo, jeśli chodzi o płacę, bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o możliwość podejmowania decyzji co do rozwoju swojej kariery zawodowej - wymienia marszałek.

W wyborach 15 października frekwencja wśród kobiet była rekordowa - wyniosła prawie 75 procent.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS