Polska najgorszym krajem w Europie, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Jest ustawa, ale w "zamrażarce"

Źródło:
Fakty TVN
Polska najgorszym krajem w Europie, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Jest ustawa, ale w "zamrażarce"
Polska najgorszym krajem w Europie, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Jest ustawa, ale w "zamrażarce"
Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN
Polska najgorszym krajem w Europie, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji. Jest ustawa, ale w "zamrażarce"Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN

Szósty rok z rzędu Polska jest tym krajem w Europie, w którym dostęp do antykoncepcji jest najtrudniejszy. Problem jest z edukacją i dostępnością leków. Są kraje w Europie, gdzie takie leki są powszechnie dostępne i bezpłatne. 

- Powinno nam być zdecydowanie wstyd - mówi Krystyna Kacpura z Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny "FEDERA". - Przed nami są bardziej autorytarne państwa: Rosja, Turcja, Białoruś - dodaje.

Wstyd, bo miało być lepiej, tymczasem szósty raz Polska na mapie Europy musi być zaznaczona nawet nie na czerwono, ale na bordowo. To oznacza najgorszy dostęp do antykoncepcji.

Atlas antykoncepcji Europejskiego Forum Parlamentarnego TVN24

Dlaczego jesteśmy ostatni w rankingu?

W rankingu ocenia się poziom refundacji (której w Polsce nie ma), dostęp do antykoncepcji awaryjnej, ale też do ginekologa czy rzetelnej wiedzy, szczególnie wśród młodych. Nie mamy powodów do dumy.

- Mamy nadzieję, że będzie lepiej w tym zakresie. Również jeśli chodzi o edukację - komentuje Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Na razie rządowe zapowiedzi wprowadzenia obowiązkowej edukacji zdrowotnej zakończyły się fiaskiem. Raport wskazuje też na brak rządowej strony z pakietem informacji o antykoncepcji. W ocenie nie pomógł też pilotażowy program recept farmaceutycznych na pigułkę "dzień po". W wielu krajach jest ona dostępna od ręki.

CZYTAJ TAKŻE: Antykoncepcji w Polsce używa co druga młoda osoba. To daje nam ostatnie miejsce w europejskim rankingu

Jak utrudniony dostęp do antykoncepcji wpływa na dzietność?

- Utrudnianie dostępu do antykoncepcji nie jest sposobem na zwiększenie dzietności, wręcz przeciwnie. Są takie kraje jak właśnie Polska czy Malta, które ten dostęp mają nikły i dzietność również niską - wskazuje Martyna Wyrzykowska z Fundacji SEXEDPL.

Fundacja proponuje nauczycielom bezpłatne scenariusze tak zwanych lekcji bez tabu. Jedna trzecia ciąż w Europie to ciąże nieplanowane, co pokazuje: edukacja jest potrzebna.

- Uważam, że do 25. roku życia antykoncepcja powinna być nieodpłatna dla wszystkich. Dajmy tej młodzieży i młodym kobietom szansę wyboru - apeluje prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierowniczka Katedry Zdrowia Kobiety, kierowniczka Zakładu Reprodukcyjnego i Seksuologii.

Tak jest chociażby we Francji. W Luksemburgu antykoncepcja jest darmowa dla wszystkich obywatelek i obywateli. W Belgii młode kobiety nie muszą płacić za wizytę u ginekologa, a Turcja przewiduje pomoc dla migrantów i osób w trudnej sytuacji finansowej.

Jak jest w innych krajach? Sexed.pl

Projekt Polski 2050 czeka w "zamrażarce"

Projekt o bezpłatnym dostępie do antykoncepcji zgłosiła Polska 2050. Od roku tkwi on w Komisji Zdrowia.

- Wielokrotnie prosiliśmy o to, żeby to odmrozić, bo widzimy, jak bardzo ważna jest antykoncepcja. No, niestety, nie jesteśmy w stanie tego zrobić - mówi Ewa Szymanowska, posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Jak słyszymy ze strony polityków Koalicji Obywatelskiej, ustawa ma być źle napisana, trzeba ją poprawić. - Mam nadzieję, że w końcu się to zadzieje - komentuje Marta Golbik, przewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia z Koalicji Obywatelskiej.

Trzaskowski: to kobieta powinna decydować o swoim życiu i o swoim zdrowiu
Trzaskowski: to kobieta powinna decydować o swoim życiu i o swoim zdrowiu

Krystyna Kacpura uważa, że z powodu tych zaniedbań trudniej będzie przekonać kobiety do głosowania w wyborach prezydenckich na kandydatów Koalicji 15 października. Tymczasem to właśnie kobiety dały Koalicji 15 października zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w 2023 roku.

Trudno dziwić się wielkim oczekiwaniom, skoro najpierw były duże obietnice. Po raz kolejny okazuje się, że tam, gdzie w grę wchodzi wielka polityka, tam są spore szanse na wielkie rozczarowanie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ponad 80 procent młodych ludzi albo samemu doświadczyło hejtu w internecie, albo przynajmniej widzą, jak jest powszechny i jak potworną krzywdę może wyrządzić. To dość zatrważające dane z raportu zleconego przez Rzeczniczkę Praw Dziecka. Niestety, zbyt wiele już było przypadków tego, jak hejt w wirtualnym świecie prowadzi do tragedii w tym prawdziwym.

Hejt, stalking, oszustwa - młodzież w ogromnej większości doświadcza tego w internecie. Ujawnia to nowy raport

Hejt, stalking, oszustwa - młodzież w ogromnej większości doświadcza tego w internecie. Ujawnia to nowy raport

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze w sobotę wieczorem odbędzie się spotkanie prezydenta Polski z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu z niezapowiadaną wcześniej wizytą. Z Donaldem Trumpem poruszy najpewniej kwestie związane z Ukrainą i tego, jak Amerykanie widzą przywracanie pokoju w napadniętym przez Rosję kraju. Na forum ONZ odbędzie się specjalne posiedzenie w sprawie wojny w Ukrainie. Polskę i całą Unię Europejską będzie reprezentował szef naszej dyplomacji. W piątek Radosław Sikorski spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu, Marco Rubio. - To była mocna rozmowa sojuszników - mówił po spotkaniu Radosław Sikorski.

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ostatnie wiece, ostatnie argumenty i próby przekonania nieprzekonanych. W niedzielę wybory. W Niemczech zbliża się czas decyzji, a zmiany w Berlinie odbiją się na całej Europie.

W niedzielę odbędą się wybory do Bundestagu. Co mówią sondaże?

W niedzielę odbędą się wybory do Bundestagu. Co mówią sondaże?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mam nadzieję, że poseł Edward Siarka odpowie za przestępstwo, którego dopuścił się w świetle kamer - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 europosłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, odnosząc się do słów posła PiS o "kuli w łeb". Europosłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła, że "nie ma tolerancji dla takich zachowań".

"Od słowa się wszystko zaczyna", "powinien być wykluczony z życia publicznego". Posłanki o Siarce

"Od słowa się wszystko zaczyna", "powinien być wykluczony z życia publicznego". Posłanki o Siarce

Źródło:
TVN24

To bardzo dobra rzecz, by wspierać budownictwo społeczne, ale także spółdzielcze. To są rzeczy, z którymi się zgadzamy - mówiła w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreśliła, nie zgadza się natomiast z dopłatami do kredytów, które mogą wpłynąć na ceny mieszkań oraz ich dostępność.

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Źródło:
tvn24.pl

Choć głównym tematem niemieckich wyborów jest kryzys gospodarczy i migracyjny, to Europa dostrzega w Berlinie przede wszystkim kryzys polityczny. Kończąca się kadencja kanclerza Scholza oceniana jest jako mało sprawcza na arenie międzynarodowej, głównie ze względu na wstrzemięźliwe stanowisko w sprawie pomocy Ukrainie. A Europa w dobie Trumpa potrzebuje silnych i zdecydowanych liderów. Jedną z pierwszych decyzji do podjęcia przez nowego kanclerza jest ta o poluzowaniu reguły wydatkowej, co umożliwi największej gospodarce unijnej wydawać więcej na zbrojenia.

Europa czeka na nowy rząd w Berlinie. "Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej"

Europa czeka na nowy rząd w Berlinie. "Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS