Wiceminister Witkowski nie tylko chciał się kąpać w Odrze. Zachęcał też do łowienia

17.08.2022 | Wiceminister Witkowski nie tylko chciał się kąpać w Odrze. Zachęcał też do łowienia
17.08.2022 | Wiceminister Witkowski nie tylko chciał się kąpać w Odrze. Zachęcał też do łowienia
Arleta Zalewska | Fakty TVN
17.08.2022 | Wiceminister Witkowski nie tylko chciał się kąpać w Odrze. Zachęcał też do łowieniaArleta Zalewska | Fakty TVN

Rządzący dopiero po tygodniach zwłoki zaczęli działać w sprawie Odry. Wcześniej bagatelizowali informacje o możliwym skażeniu rzeki. Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski 11 sierpnia przekonywał, że w Odrze można się kąpać, a następnego dnia - że można łowić ryby poniżej Cigacic. Tak mówił na antenie Radia Zachód. Nagranie zostało usunięte ze strony internetowej rozgłośni.

Ludzie, którzy z Odry żyją i dzięki niej utrzymują swoje rodziny, są załamani skalą katastrofy na rzece. - W tej chwili już nie pracujemy - mówi jeden z przedsiębiorców.

- Skala tego wydarzenia powoduje, że rząd jest w desperacji, w defensywie - ocenia Michał Wypij, poseł koła parlamentarnego Porozumienie Jarosława Gowina.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk dopiero w środę, czyli po 22 dniach od pierwszych doniesień o zatruciu rzeki, publicznie zabrał głos. Nie powiedział jednak "przepraszam" za brak informacji i ostrzeżeń, ale wręcz przeciwnie - sugerował, że służby zadziałały jak trzeba.

- 27 lipca w Oławie zaobserwowaliśmy dużą ilość śniętych ryb, co zostało skierowane do WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - przyp. red.). Ryby zostały oczywiście zebrane - powiedział wiceminister na posiedzeniu połączonych komisji w Sejmie.

Wędkarze w Oławie 1 sierpnia mówili, że byli pozostawieni sami sobie. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca dopiero 10 sierpnia publicznie zabrał głos w tej sprawie. - W okolicach Krosna Odrzańskiego zaobserwowano parę egzemplarzy śniętych ryb, co może sugerować fakt, że zanieczyszczenie się już rozpuściło i nie stanowi takiego zagrożenia - mówił wtedy Daca.

Nagrania wędkarzy udowadniały, że nie chodzi o parę ryb, ale raczej o parę ton ryb.

Można się kąpać, można łowić ryby

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski nie został zdymisjonowany, chociaż w Cigacicach 11 sierpnia przekonywał, że on sam może wejść do rzeki. Dwa dni później z tego samego miejsca wyłowiono tony śniętych ryb.

- To jest wielka nieodpowiedzialność i narażanie ludzi na niebezpieczeństwo. Pamiętam, jak stał nad brzegiem rzeki i mówił, że można się w niej kąpać, wtedy kiedy ta trucizna tą rzeką płynęła - zaznacza Arkadiusz Marchewka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

12 sierpnia w Radiu Zachód wiceminister poszedł jeszcze dalej. "Mogę powiedzieć z czystym sumieniem, z ręką na sercu, wszystkim wędkarzom poniżej Cigacic, że spokojnie mogą łowić ryby, a mieszkańcy mogą spokojnie wejść do Odry. Odra nie jest w takim stopniu zanieczyszczona, jak mówią aktywiści" - przekonywał Witkowski.

Nagranie z wywiadem zostało jednak ze strony radia usunięte.

- Uważam, że to nie jest tylko odpowiedzialność polityczna, ale odpowiedzialność karna za zdrowie i życie ludzi - komentuje Małgorzata Tracz, posłanka Zielonych i Koalicji Obywatelskiej.

Gdy wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś podziękował w Sejmie swoim pracownikom, a potem stwierdził, że to oni powiadomili Polski Związek Wędkarski, to wędkarze opuścili salę.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS