"Zdecydowanie antysemickie", "krzywdzące dla ofiar". Oburzenie po słowach wicepremiera

21.11.2018 | "Zdecydowanie antysemickie", "krzywdzące dla ofiar". Oburzenie po słowach wicepremiera
21.11.2018 | "Zdecydowanie antysemickie", "krzywdzące dla ofiar". Oburzenie po słowach wicepremiera
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
21.11.2018 | "Zdecydowanie antysemickie", "krzywdzące dla ofiar". Oburzenie po słowach wicepremieraKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

To nie była przypadkowa, korytarzowa wypowiedź. To był prasowy wywiad dla tygodnika "Wprost". Wicepremier Piotr Gliński mówił, że PiS jest traktowany przez opozycję tak, "jak Żydzi przez Goebbelsa". Jego wypowiedź musiała wywołać oburzenie, krytykę i pytania o intencje.

Wydawało się, że po kryzysie w relacjach polsko-żydowskich wywołanych ustawą o IPN zwiększyła się wrażliwość na wypowiadane słowa. Jednak słowa, które wypowiedział polski minister kultury w wywiadzie prasowym dla "Wprost", znów wywołały kontrowersje.

"Język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczać, delegitymizować, mamy być tak traktowani, jak Żydzi przez Goebbelsa" - powiedział Piotr Gliński.

Te słowa wywołały reakcję ambasady Izraela.

- Jesteśmy wrażliwi na to wszystko. Myślę, że to banalizacja strasznej, okropnej historii i nie trzeba tego robić. Nawet jeśli idzie się w polityczny spór - mówi Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce.

Wydane przez ambasadę Izraela oświadczenie sugeruje, że wicepremier powinien odwiedzić Instytut Yad Vashem.

"Krzywdzące dla ofiar"

Minister Gliński sprawia wrażenie zaskoczonego ostrą reakcją środowisk żydowskich i oświadczeniem ambasady. Jak napisał na Twitterze, przyjął je ze smutkiem i zapewnia, że nie chciał nikogo urazić. Swoje słowa tłumaczy tym, że fraza "goebbelsowski język" jest powszechnie używana na opisywanie wrogiej propagandy, a on mówił wyłącznie o języku.

- Chodzi o figurę porównania. Ktoś poczuł się jakoś prześladowany i chciał ten swój stan i sytuację, w której się znalazł, porównać do jakiegoś stanu, sytuacji znanej z historii. Ale wydaje mi się, że ten przykład jest zbyt daleko idący - ocenia wypowiedź Glińskiego literaturoznawca Michał Rusinek. - Takie porównania są krzywdzące dla ofiar polityki III Rzeszy - dodaje Jonathan Ornstein z Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

Józef Goebbels był ministrem propagandy u Adolfa Hitlera. Był fanatycznym nazistą. Podsycał nienawiść wobec Żydów, a to ułatwiło przeprowadzenie Zagłady. - Słowa są sprawcze. Od słów bardzo niedaleko jest do czynów nienawiści - przypomina Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

"Zdecydowanie antysemickie"

Środowiska żydowskie są niezwykle poruszone, bo w wywiadzie ministra kultury i wicepremiera polskiego rządu padły jednak konkretne słowa: "mamy być tak traktowani, jak Żydzi przez Goebbelsa".

- Kiedy osoba publiczna publicznie wyraża jakieś zdanie, to to, co ona miała na myśli, jest nieistotne. Ważne jest to, jak to jest odebrane. I to jest zdecydowanie antysemicka wypowiedź - uważa przyjaciółka Marka Edelmana Paula Sawicka.

Na początku roku stosunki polsko-izraelskie bardzo się pogorszyły. Wszystko z powodu ustawy o IPN, którą za granicą interpretowano jako cenzurę na badania historyczne. Sytuacji nie poprawiały niefortunne wypowiedzi przedstawicieli władzy jak te Mateusza Morawieckiego o "żydowskich sprawcach". W końcu PiS z ustawy się wycofał w ciągu jednego dnia.

Teraz znów niefortunne wypowiedzi wicepremiera Glińskiego znalazły się natychmiast w mediach w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS