"Zdecydowanie antysemickie", "krzywdzące dla ofiar". Oburzenie po słowach wicepremiera

21.11.2018 | "Zdecydowanie antysemickie", "krzywdzące dla ofiar". Oburzenie po słowach wicepremiera
21.11.2018 | "Zdecydowanie antysemickie", "krzywdzące dla ofiar". Oburzenie po słowach wicepremiera
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
21.11.2018 | "Zdecydowanie antysemickie", "krzywdzące dla ofiar". Oburzenie po słowach wicepremieraKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

To nie była przypadkowa, korytarzowa wypowiedź. To był prasowy wywiad dla tygodnika "Wprost". Wicepremier Piotr Gliński mówił, że PiS jest traktowany przez opozycję tak, "jak Żydzi przez Goebbelsa". Jego wypowiedź musiała wywołać oburzenie, krytykę i pytania o intencje.

Wydawało się, że po kryzysie w relacjach polsko-żydowskich wywołanych ustawą o IPN zwiększyła się wrażliwość na wypowiadane słowa. Jednak słowa, które wypowiedział polski minister kultury w wywiadzie prasowym dla "Wprost", znów wywołały kontrowersje.

"Język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczać, delegitymizować, mamy być tak traktowani, jak Żydzi przez Goebbelsa" - powiedział Piotr Gliński.

Te słowa wywołały reakcję ambasady Izraela.

- Jesteśmy wrażliwi na to wszystko. Myślę, że to banalizacja strasznej, okropnej historii i nie trzeba tego robić. Nawet jeśli idzie się w polityczny spór - mówi Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce.

Wydane przez ambasadę Izraela oświadczenie sugeruje, że wicepremier powinien odwiedzić Instytut Yad Vashem.

"Krzywdzące dla ofiar"

Minister Gliński sprawia wrażenie zaskoczonego ostrą reakcją środowisk żydowskich i oświadczeniem ambasady. Jak napisał na Twitterze, przyjął je ze smutkiem i zapewnia, że nie chciał nikogo urazić. Swoje słowa tłumaczy tym, że fraza "goebbelsowski język" jest powszechnie używana na opisywanie wrogiej propagandy, a on mówił wyłącznie o języku.

- Chodzi o figurę porównania. Ktoś poczuł się jakoś prześladowany i chciał ten swój stan i sytuację, w której się znalazł, porównać do jakiegoś stanu, sytuacji znanej z historii. Ale wydaje mi się, że ten przykład jest zbyt daleko idący - ocenia wypowiedź Glińskiego literaturoznawca Michał Rusinek. - Takie porównania są krzywdzące dla ofiar polityki III Rzeszy - dodaje Jonathan Ornstein z Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

Józef Goebbels był ministrem propagandy u Adolfa Hitlera. Był fanatycznym nazistą. Podsycał nienawiść wobec Żydów, a to ułatwiło przeprowadzenie Zagłady. - Słowa są sprawcze. Od słów bardzo niedaleko jest do czynów nienawiści - przypomina Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

"Zdecydowanie antysemickie"

Środowiska żydowskie są niezwykle poruszone, bo w wywiadzie ministra kultury i wicepremiera polskiego rządu padły jednak konkretne słowa: "mamy być tak traktowani, jak Żydzi przez Goebbelsa".

- Kiedy osoba publiczna publicznie wyraża jakieś zdanie, to to, co ona miała na myśli, jest nieistotne. Ważne jest to, jak to jest odebrane. I to jest zdecydowanie antysemicka wypowiedź - uważa przyjaciółka Marka Edelmana Paula Sawicka.

Na początku roku stosunki polsko-izraelskie bardzo się pogorszyły. Wszystko z powodu ustawy o IPN, którą za granicą interpretowano jako cenzurę na badania historyczne. Sytuacji nie poprawiały niefortunne wypowiedzi przedstawicieli władzy jak te Mateusza Morawieckiego o "żydowskich sprawcach". W końcu PiS z ustawy się wycofał w ciągu jednego dnia.

Teraz znów niefortunne wypowiedzi wicepremiera Glińskiego znalazły się natychmiast w mediach w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS