Wszyscy obiecywali, ale na tym się kończyło. Jak rządy chciały naprawiać ochronę zdrowia?

14.10.2017 | Wszyscy obiecywali, ale na tym się kończyło. Jak rządy chciały naprawiać ochronę zdrowia?
14.10.2017 | Wszyscy obiecywali, ale na tym się kończyło. Jak rządy chciały naprawiać ochronę zdrowia?
Marek Nowicki | Fakty TVN
14.10.2017 | Wszyscy obiecywali, ale na tym się kończyło. Jak rządy chciały naprawiać ochronę zdrowia?Marek Nowicki | Fakty TVN

Poprawa ochrony zdrowia nie udaje się od lat. Rządy się zmieniają, choroba trwa, system ledwo żyje. Kto i jak próbował go reanimować i dlaczego nieskutecznie?

Kiedy lekarze rezydenci, który teraz głodują, chodzili jeszcze do szkoły średniej, PiS po raz pierwszy obiecywał podniesienie nakładów na opiekę zdrowotną do sześciu procent PKB. Był to 2005 rok i wybory do parlamentu.

Pomimo, że PiS wybory wygrał, obietnica nie została zrealizowana. - Nikt nie obiecywał, że dojdziemy do tego w krótkim czasie, bo nikt nie obiecywał rzeczy niemożliwych - mówił w 2007 roku premier Jarosław Kaczyński.

Były jednak nowe obietnice, bo w tym samym roku ogłoszone zostały przyspieszone wybory. - Podwyższymy składkę od 2009 roku i jest to decyzja premiera i jego słowo honoru - obiecywał Zbigniew Religia, minister zdrowia w rządzie Kaczyńskiego.

Na słowie honoru się skończyło, bo PiS wtedy wybory przegrał. Do rządów doszła Platforma Obywatelska. Donald Tusk też obiecał na "Białym szczycie" wzrost składki na ubezpieczenie zdrowotne o 1 procent.

Tusk obietnicy nie dotrzymał, ale za to wtedy opozycyjny PiS przypomniał, że ma program. - Mamy swój plan: sieć szpitali, koszyk usług i wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB - mówił w 2010 roku Jarosław Kaczyński.

Plan na 2025 rok

Przez osiem lat Platforma nie zwiększyła publicznych nakładów na ochronę zdrowia. W 2015 roku PiS w kolejnej kampanii wyborczej ponownie obiecał wzrost nakładów do 6 procent PKB. Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała wybory, a jej rząd ogłosił, że zrealizuje tę obietnicę w 2025 roku, a więc dziesięć lat po wygranych wyborach.

- Dojdziemy do tego, zgodnie z harmonogramem, tak jak się do tego zobowiązaliśmy - obiecała premier Beata Szydło. Protestujący lekarze uważają te obietnice za niepoważne, bo nie wiadomo, kto będzie rządził w 2025 roku.

- Jeżeli chodzi o procent PKB, to się nic nie zmieniło. Poprawiły się różne rzeczy, bo złotówka jest mocniejsza, są dodatkowe źródła finansowania, mamy postęp techniczny, ale nakłady wciąż oscylują między 3,8 a 4,5 procent PKB - mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

To jeden z najniższych wskaźników w Europie. Ostatnia dekada pokazuje, że nie mamy długofalowej polityki zdrowotnej państwa, zwłaszcza jeżeli chodzi o nakłady na ochronę zdrowia.

Autor: Marek Nowiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Blisko 70 strzałów pijany żołnierz oddał w stronę samochodu, którym jechał ojciec z córką. To oznacza, że opróżnił niemal trzy magazynki. Na szczęście po tym, jak najpierw strzelał w powietrze, dziewczynka zdołała uciec z auta i kule trafiły potem tylko w jej pusty fotel. Prokuratura nie ma wątpliwości, że to było usiłowanie zabójstwa. Jak mogło do tego dojść? 

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Źródło:
Fakty TVN

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy są przerażeni i mówią o profanacji, a policja próbuje znaleźć sprawcę. W powiecie strzeleckim w województwie opolskim ktoś kradnie figurki i obrazy sakralne z przydrożnych kapliczek, a w ich miejsce wstawia karykatury świętych.

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- On nie uważa nic na żaden ważny temat, nikt nie wie, jakie ma poglądy, ale mamy go kupić - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Lubnauer (KO) o kandydacie PiS na prezydenta. Według wiceministry edukacji Karol Nawrocki "chce być jak taki kot w worku". Europoseł Adam Jarubas (PSL) ocenił, że Nawrocki "może być narzędziem w rękach prezesa Kaczyńskiego".

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

Źródło:
TVN24

Mamy bardzo mocne papiery do tego, żeby nadawać ton Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Szłapka, minister do spraw unijnych, odnosząc się do rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Stwierdził też, że "cieniem" na węgierskiej prezydencji, która trwała do końca 2024 roku, położyła się wizyta Viktora Orbana w Moskwie i jego spotkanie z Władimirem Putinem.

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

Źródło:
TVN24

Od początku izraelskiej operacji w Strefie Gazy, która była reakcją na bestialski atak Hamasu, w enklawie zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. Ponad 108 tysięcy zostało rannych. To najnowsze dane od lokalnych władz. Ci, którzy sami nie zginęli ani nie zostali ranni, w większości musieli uciekać ze swoich domów. O bezpieczeństwo jest bardzo trudno - zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo spadły tam temperatury. Są kolejne doniesienia o noworodkach, które zmarły z wyziębienia.

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kijów wstrzymał tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. "Rosja traci rynki, poniesie też straty finansowe. Europa podjęła już decyzję o rezygnacji z rosyjskiego surowca" - oznajmił ukraiński minister energetyki. Patrząc na to, jak przez lata Rosja zmonopolizował europejski rynek energetyczny - to po prostu rewolucja. Co dalej?

Nowy Rok rozpoczął się historyczną decyzją Ukrainy. Co zamiast rosyjskiego gazu?

Nowy Rok rozpoczął się historyczną decyzją Ukrainy. Co zamiast rosyjskiego gazu?

Źródło:
Fakty TVN