Wszyscy obiecywali, ale na tym się kończyło. Jak rządy chciały naprawiać ochronę zdrowia?

14.10.2017 | Wszyscy obiecywali, ale na tym się kończyło. Jak rządy chciały naprawiać ochronę zdrowia?
14.10.2017 | Wszyscy obiecywali, ale na tym się kończyło. Jak rządy chciały naprawiać ochronę zdrowia?
Marek Nowicki | Fakty TVN
14.10.2017 | Wszyscy obiecywali, ale na tym się kończyło. Jak rządy chciały naprawiać ochronę zdrowia?Marek Nowicki | Fakty TVN

Poprawa ochrony zdrowia nie udaje się od lat. Rządy się zmieniają, choroba trwa, system ledwo żyje. Kto i jak próbował go reanimować i dlaczego nieskutecznie?

Kiedy lekarze rezydenci, który teraz głodują, chodzili jeszcze do szkoły średniej, PiS po raz pierwszy obiecywał podniesienie nakładów na opiekę zdrowotną do sześciu procent PKB. Był to 2005 rok i wybory do parlamentu.

Pomimo, że PiS wybory wygrał, obietnica nie została zrealizowana. - Nikt nie obiecywał, że dojdziemy do tego w krótkim czasie, bo nikt nie obiecywał rzeczy niemożliwych - mówił w 2007 roku premier Jarosław Kaczyński.

Były jednak nowe obietnice, bo w tym samym roku ogłoszone zostały przyspieszone wybory. - Podwyższymy składkę od 2009 roku i jest to decyzja premiera i jego słowo honoru - obiecywał Zbigniew Religia, minister zdrowia w rządzie Kaczyńskiego.

Na słowie honoru się skończyło, bo PiS wtedy wybory przegrał. Do rządów doszła Platforma Obywatelska. Donald Tusk też obiecał na "Białym szczycie" wzrost składki na ubezpieczenie zdrowotne o 1 procent.

Tusk obietnicy nie dotrzymał, ale za to wtedy opozycyjny PiS przypomniał, że ma program. - Mamy swój plan: sieć szpitali, koszyk usług i wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB - mówił w 2010 roku Jarosław Kaczyński.

Plan na 2025 rok

Przez osiem lat Platforma nie zwiększyła publicznych nakładów na ochronę zdrowia. W 2015 roku PiS w kolejnej kampanii wyborczej ponownie obiecał wzrost nakładów do 6 procent PKB. Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała wybory, a jej rząd ogłosił, że zrealizuje tę obietnicę w 2025 roku, a więc dziesięć lat po wygranych wyborach.

- Dojdziemy do tego, zgodnie z harmonogramem, tak jak się do tego zobowiązaliśmy - obiecała premier Beata Szydło. Protestujący lekarze uważają te obietnice za niepoważne, bo nie wiadomo, kto będzie rządził w 2025 roku.

- Jeżeli chodzi o procent PKB, to się nic nie zmieniło. Poprawiły się różne rzeczy, bo złotówka jest mocniejsza, są dodatkowe źródła finansowania, mamy postęp techniczny, ale nakłady wciąż oscylują między 3,8 a 4,5 procent PKB - mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

To jeden z najniższych wskaźników w Europie. Ostatnia dekada pokazuje, że nie mamy długofalowej polityki zdrowotnej państwa, zwłaszcza jeżeli chodzi o nakłady na ochronę zdrowia.

Autor: Marek Nowiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS